Budi dio naše mreže
Izbornik

Važnost dobre suradnje Svete Stolice i RH

Sveti Oče

Govor veleposlanika RH pri Svetoj Stolici Emilija Marina prigodom predaje vjerodajnica Svetom Ocu 11. prosinca 2004.

Sveti Oče,
s dubokim poštovanjem predajem Vam vjerodajnice kojima me je predsjednik Republike Hrvatske gospodin Stjepan Mesić ovjerovio za izvanrednog i opunomoćenog veleposlanika Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici, što je za mene posebna čast i odgovornost.

Zahvalni smo Vam za tri pohoda Republici Hrvatskoj, koja su ostavila neizbrisiv trag u društvenom, kulturnom i vjerskom životu Hrvatske. Prvo ste nam došli kao hodočasnik mira uvjeravajući nas da mir nije utopija već perspektiva povijesnog realizma. Za drugog pohoda doživjeli smo Vas kao hodočasnika Evanđelja, koji nas hrabri i uvjerava da je iza nas tragično razdoblje povijesti te nas poziva na novu evangelizaciju kako bismo ostvarili istinsko pomirenje među etničkim, vjerskim i političkim komponentama u Republici Hrvatskoj razvijajući demokratsko društvo. Naglasak na demokraciji, zapamtili smo, glavna je Vaša poruka zemljama našeg doba! Vaš treći dolazak, kao hodočasnika civilizacije ljubavi, ojačao nas je u našem pristupu Europskoj uniji.

Hvala Vam, Sveti Oče, na osobnom zalaganju kao i svekolikoj potpori Svete Stolice Republici Hrvatskoj na putu njezine neovisnosti, priznanja, razvoja i sveobuhvatnijeg uključivanja u europsku obitelj, s kojom je povezuju stoljetni kršćanski korijeni te kulturna i pravna povijest.

Kršćanska civilizacija se udomila u mediteransku kolijevku Europe. Budući da je Sredozemlje, preko zemalja članica koje se na nj naslanjaju, uključeno u Europsku uniju, koja srećom sad obuhvaća zemlje s obiju strana linije od Lyona preko Ženeve, Basela, Ulma, Augsburga, Beča, do Krakowa i Lavova, linije koju je Fernand Braudel označio rastavnicom stare i nove Europe, prilika je da se i u globalizaciji, koja traje, ponovno otkrije stari Mediteran kao vrednota i mjera življenja. I tu je naše mjesto. U jačem naslanjanju Europe na Sredozemlje!
Hrvatska je na svom raskršću ujedinjavala razne, naizgled, suprotne pojave. Hrvatski latinisti Marcus Marulus, Antonius Verantius, Marcus Antonius de Dominis, Ianus Pannonius – gorostasne su figure europske civilizacije, kralješci u kičmi od Jadrana do Panonije. Iako smo bili antemurale Christianitatis, u duhovnom smislu bili smo sve prije nego bedem: jer je upravo Hrvatska bila, ponajprije, duhovna kategorija.

Ove smo godine obilježili 1700. obljetnicu naših mučenika pod Dioklecijanom, u čijem nekadašnjem mauzoleju sam imao izuzetnu čast 1998. godine biti Vašoj Svetosti tumačem najstarije katedrale na svijetu. U Splitu i Saloni, gdje je bilo izvorište niza međunarodnih kongresa starokršćanske arheologije, proslavili smo mučeništvo biskupa Domnija, ali i ostalih kršćana koji u neraskidivu slijedu predsjedaju u mozaiku apside oratorija sv. Venancija u krstionici Lateranske bazilike. U Đakovu, gdje smo obilježili srijemsko-panonske mučenike, koji su svojim relikvijama povezali više europskih gradova, biskupsku je službu obilježio Josip Juraj Strossmayer, protagonist Prvog vatikanskog sabora, u svojoj zauzetosti za dobrobit hrvatske i europske kulture, te crkvenog jedinstva, biskup koji je sudjelovao na ekumenskom djelu kada su znakovi vremena bili teže prepoznatljivi.

Sveti Oče,
uvjereni smo i očekujemo da će se i u budućnosti suradnja Svete Stolice i Republike Hrvatske razvijati na obostrano zadovoljstvo i dobrobit međunarodne zajednice. Predsjednik Republike Hrvatske i Vlada Republike Hrvatske na čelu s gospodinom Ivom Sanaderom, držeći do svojih obveza prema Crkvi, potvrđenima u četiri bilateralna sporazuma, želi pospješiti realizaciju ugovora, što će, među ostalim, obilježiti i moju veleposlaničku službu pri Svetoj Stolici.

Izložba pak o otkriću Augusteuma u Naroni, današnjem Vidu kod Metkovića u Hrvatskoj, koju ćemo imati prigodu vidjeti dogodine u Vatikanskim muzejima, na neobičan je način spojila moju dojučerašnju ulogu organizatora i autora izložbe u svojstvu ravnatelja splitskog Arheološkog muzeja i novu ulogu veleposlanika koji pridonosi ostvarenju te iste izložbe u gradu Rimu.

U tom mjestu Vidu, svećenik Bariša Ereš je na kamenu nadvratniku svoje kuće 1825. uklesao navod iz znamenita Govora na Gori Isusa Krista: Dobar čovjek, iz dobre riznice svoga srca, iznosi dobro, a zao čovjek, iz zle riznice, iznosi zlo, jer mu usta govore onim čega je prepuno srce (Lk 6, 45).

Sveti Oče, u Hrvatskoj uživate ugled najvećeg moralnog autoriteta u svijetu. Zato vodstvo Hrvatske, a i sav narod, koji Vas poštuje i voli, nastoji slijediti Vaše savjete i poruke, “iz dobre riznice svoga srca”, izgrađujući društvo temeljeno na pluralizmu, ekumenizmu i dijalogu. Težeći kulturi mira i poštovanju ljudskog dostojanstva, Hrvatska napreduje u procesu europskih i euroatlantskih integracija, dok na jugoistoku Europe promiče dijalog, pomirbu i suradnju.

Hrvatska kraljica Jelena, koja je 976. bila pokopana u kraljevskom mauzoleju u Solinu, o 1000. obljetnici smrti bila je počašćena – nevjerojatno, ali istinito – u istom danu od trojice papa. Naime, papa Pavao VI., u pismu svom posebnom izaslaniku, na veličanstvenoj proslavi, kardinalu Franji Šeperu, predstojniku Kongregacije za nauk vjere, istaknuo je kako je ta majka kraljevstva, zaštitnica sirota i udovica, sagradila svetište posvećeno Blaženoj Djevici Mariji od Otoka u Solinu. Kardinal Albino Luciani, patrijarh Venecije, Vaš neposredni prethodnik, počastio je Jeleninu proslavu nezaboravnim govorom u splitskoj katedrali, u kojem je zazvao dúgu nad nebom Hrvatske! A kardinal Karol Wojtyła, koji će nakon 20 godina pontifikata posjetiti to svetište Gospe od Otoka, uputio je 1976. pismo u kojem je istaknuo Jeleninu ulogu te nastavio riječima, kojima sam slobodan završiti ovaj govor, koji bi želio, zajedno s Vama, da se ne bojimo: “Doseljenjem mladih i ekspanzivnih naroda – među njima i Slavena, koji su za rimsku kulturu bili barbari – uništen je stari poredak Carstva. Usred svijeta koji se rušio pojavila se nova snaga da spasi prave vrijednosti toga svijeta i da usmjeri razvitak budućnosti. Ta je snaga došla od mladih naroda koji su se oblikovali i organizirali u Europi pod civilizatorskim dahom kršćanstva koje ih je uvelo u svjetlo vjere. (…) Neka Naša Gospa, Kraljica Hrvata i Kraljica Poljaka, Naša Gospa od Otoka i Naša Gospa od Jasne Gore zagovara nas”.

Svetosti,
budite uvjereni da će, u tom ozračju, Republika Hrvatska biti pouzdan sugovornik Svetoj Stolici.