Budi dio naše mreže
Izbornik

Vjera u Krista obvezuje na suradnju

Zajedničko priopćenje sa susreta patrijarha Pavla i sudionika susreta generalnih tajnika CCEE-a predvođenih kardinalom Bozanićem, u Beogradu, 12. lipnja

Njegova Svetost Patrijarh Pavle primio je danas u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, zajedno s episkopima bačkim Irinejem i zahumsko-hercegovačkim Grigorijem te najbližim suradnicima, generalne tajnike Biskupskih konferencija Europe (CCEE), koji od 10. do 13. lipnja u Beogradu održavaju svoj 32. godišnji susret. Na čelu visoke delegacije Rimokatoličke crkve bili su potpredsjednik Vijeća europskih biskupskih konferencija Njegova uzoritost kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački, generalni tajnik CCEE-a mons. Aldo Giordano i njihov domaćin beogradski nadbiskup i predsjednik Biskupske konferencije Srbije i Crne Gore mons. Stanislav Hočevar.

Poželjevši dobrodošlicu u prvoj kući Srpske pravoslavne crkve, patrijarh Pavle je istaknuo neophodnost suradnje Pravoslavne crkve i Rimokatoličke crkve u svjedočenju Kristovog evanđelja u suvremenom svijetu. Da bi takva suradnja bila plodonosna, potrebno je ići uskim evanđeoskim putem na kojem ćemo svi nositi svoj križ, svjesni da iskušenja koja stoje pred nama možemo svladati samo ako budemo, po Kristovim riječima, “mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi!” (Mt 10, 16). Pri tome moramo biti svjesni odgovornosti koju nosimo i svjesni da ćemo svi izići pred lice Božje.

Kardinal Bozanić je Patrijarha i nazočne arhijereje pozdravio u ime biskupa, svećenika i vjernika, generalnih tajnika Biskupskih konferencija Europe, ističući da u osobi Patrijarha pozdravlja cijelu Srpsku pravoslavnu crkvu. Zajednička osnova od koje polazimo je naša vjera u Krista koja nas obvezuje na suradnju radi boljeg utemeljenja kršćanskih vrijednosti na europskom kontinentu. Uzoriti Kardinal je u nastavku govora upoznao Njegovu Svetost s tematikom ovogodišnjeg susreta generalnih tajnika Biskupskih konferencija Europe (Kršćanstvo i Crkve u Evropi danas) te ga izvijestio da su u Beogradu, radi razmatranja te aktualne tematike generalni tajnici iz 29 europskih Biskupskih konferencija od 34 učlanjene u Vijeće europskih biskupskih konferencija.

Uslijedio je neposredni razgovor Patrijarha i prisutnih arhijereja s kardinalom Bozanićem i ostalim visokim gostima o izazovima pred kojima stoji poslanje Crkve u današnjem svijetu. Patrijarh je naglasio da moramo biti svjesni da ćemo biti prepoznati prema plodovima našeg djelovanja, jer ono što govorimo i pišemo o duhovnom životu, trebamo i djelima potvrđivati. Ako, naime, ostanemo samo na govoru i pisanju predstavljat ćemo drvo s lijepim lišćem, ali bez plodova. Uvijek se, dakle, moramo držati Kristovih riječi: “Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati.” (Mt 7, 16).

Episkop bački Irinej upoznao je nazočne s konkretnom suradnjom između SPC i BK SiCG, koja se očituje u djelovanju stalne Komisije za dijalog, a još više kroz zajedničko rješavanje svih problema koji se nameću, kao što je to bilo prilikom vraćanja vjeronauka u javne škole u Srbiji, kad je zajedničkim svjedočenjem Pravoslavne i Katoličke crkve opovrgnut stav ateističkih krugova da su Crkve čimbenik diobe u društvu; zatim u pitanjima radiodifuzije i suradnje u sredstvima društvene komunikacije, gdje se isto tako nastupa zajednički. Sve to činimo u službi stvarnog duhovnog ujedinjenja Europe, ne samo političkog i ekonomskog, a prije svega u znaku služenja Kristovom evanđelju.

Еpiskop zahumsko-hercegovački Grigorije, govoreći ukratko o stradanju Crkve na Kosovu i Metohiji, predstavio je gostima novo izdanje Memoranduma Svetog Arhijerejskog Sabora o Kosovu i Metohiji naglasivši da tamošnje svetinje SPC-a predstavljaju zajedničko duhovno i kulturno dobro svih kršćana i svih ljudi dobre volje. Po primjerak te knjige iz ruku patrijarha Pavla primili su svi gosti. Zahvaljujući na daru, kardinal Bozanić rekao je da je obveza svih nas čuvati kršćanska svetišta jer su to mjesta susreta Boga i čovjeka.

Na kraju je Patrijarh još jednom ukazao da smo svi svjesni potrebe za jedinstvom, posebno u suvremenom poslanju Crkve, i da moramo imati na umu riječi iz Isusove velikosvećeničke molitve “da svi budu jedno kao što si ti, Oče, u meni i ja u tebi, neka i oni u nama budu da svijet uzvjeruje da si me ti poslao.” (Iv 17,21).