Budi dio naše mreže
Izbornik

Vjeronaučna olimpijada u Rijeci počela u ozračju međureligijskog dijaloga

Rijeka (IKA)

Prigodnim programom u sportskoj dvorani OŠ Srdoči u četvrtak 16. ožujka počelo je Županijsko/Nadbiskupijsko natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola iz Katoličkog vjeronauka „Vjeronaučna olimpijada“ i Županijsko natjecanje učenika Islamskog vjeronauka.

Ove godine uvodni program bio je sadržajno koncipiran u duhu religijskog dijaloga u suzajedništvu s predstavnicima Islamskog vjeronauka čije se natjecanje učenika na županijskoj razini također održava isti dan u istoj domaćinskoj školi.

Događaju su nazočili riječki nadbiskup Mate Uzinić, povjerenik za ekumenizam i međureligijski dijalog Mario Gerić, predstojnica Katehetskog ureda i Ureda za katoličke škole Riječke nadbiskupije Ksenija Rukavina Kovačević, glavni riječki imam Hidajet ef. Hasanović sa suradnicima, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje PGŽ-a Edita Stilin, ravnatelj OŠ Srdoči Ivan Vukić, župnik Župe Srdoči Kristijan Zeba i vjeroučitelji učenika koji su pristupili natjecanju.

Nadbiskup Uzinić potaknuo je sve da nakon održanog natjecanja i izlaska iz škole nastave biti prijatelji, rekavši „da smo pozvani poštivati jedni druge.“ Ako vjerujemo u Boga, moramo prihvatiti da Ga ne možemo smjestiti u zatvorene okvire, rekao je nadbiskup te podsjetio na riječi apostola Ivana da Bog ima srce veće od našeg srca i u njemu mjesta za sve. U ozračju međureligijskog dijaloga dodao je da razlike koje postoje predstavljaju bogatstvo i nisu nedostatci.

Želim da ovo natjecanje proširi vaša srca, po uzoru na Isusovo u kojemu ima mjesta za sve, i učini vaša srca slična Božjem. A možemo ga proširiti ljubavlju kojom nas Bog ljubi, rekao je nadbiskup. Na kraju je zazvao Božji blagoslov na sve i poželio pobjedu najboljima – onima koji će proširiti svoja srca.

Glavni riječki imam poručio je učenicima da se nečija vjera teško može izmjeriti, ali je istaknuo i da vjera nije ako redovno idemo u crkvu, džamiju ili sinagogu, a zatim izlazimo bez uvjerenja da činimo drugome ono što želimo da nama čine. Nije dovoljno vjeru naslijediti od roditelja, nego zbog vjere trebamo postajati bolji ljudi, kazao je Hasanović. Učenicima je poručio da poštuju autoritete. Pod autoritete je istaknuo roditelje, a posebno majku, školu kao obrazovnu ustanovu i crkvu, džamiju ili sinagogu u kojoj će učiti ispravno o vjeri i kako se odnositi prema ljudima.

Pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje PGŽ-a istaknula je kako je ovaj događaj povijesni jer u isto vrijeme i na istome mjestu okuplja učenike katoličkog i islamskog vjeronauka. Zahvalila je organizatorima i vjeroučiteljima, kao i učenicima kojima je poručila da na natjecanju daju najbolje od sebe: svoje znanje, strpljenje i vjeru.

Prigodnu riječ uputio je i ravnatelj OŠ Srdoči Ivan Vukić koji je poručio da ova manifestacija šalje snažnu poruku međureligijskog dijaloga i tolerancije.

Prigodni program pripremile su učenice OŠ Srdoči i učenice islamskog vjeronauka, a nakon uvodnog dijela programa, učenici su bili raspoređeni po učionicama u kojima je počeo natjecateljski dio.

Na natjecanju iz katoličkog vjeronauka sudjeluje 30 osnovnih škola, 12 srednjih škola četverogodišnjeg smjera i 2 srednje škole trogodišnjeg smjera. Ukupno 180 učenika i 42 vjeroučitelja mentora.