Budi dio naše mreže
Izbornik

VJERSKA SLOBODA I DALJE UGROŽENA DILJEM SVIJETA

Rim

U “Izvješću o vjerskim slobodama u svijetu za 2001. godinu” koje je u petak 29. lipnja predstavljeno u Rimu donose se iscrpna izvješća o kršenju vjerskih sloboda

Rim, 30. 6. 2001. (IKA) – U “Izvješću o vjerskim slobodama u svijetu za 2001. godinu” koje je u petak 29. lipnja predstavljeno u Rimu donose se iscrpna izvješća o kršenju vjerskih sloboda koja se ogledaju kroz vrlo široku “panoramu”: progone pojedinih i skupina vjernika, ubojstva misionara i pastoralnih djelatnika, sustavno marginaliziranje vjernika koji ne pripadaju vjeri koju je država službeno priznala, unutarnji vjerski sukobi u nekim zemljama ili među narodima. Preglednosti toga dokumenta od 430 stranica osobito pomaže karta zemaljske kugle na kojoj su zemlje i područja obuhvaćena Izvješćem (189 država) označeni sa šest različitih boja.
U dokumentu se tako nailazi na islamsko područje, označeno zelenim, kojem pripadaju sve one regija i zemlje u kojima prevladavaju diskriminacije od strane islamskog zakona koje se očituju primjerice u zabrani muslimanima da se obrate na neku drugu vjeru te podvrgavanju ostalih građana muslimanskom učenju (među tim zemljama ističu se Iran, Afganistan, Pakistan, Bangladeš, Alžir, Sudan kao i još neke)
Socijalističko-komunističko područje, označenom crvenim, predstavlja zemlje u kojima neka partija marksističkog nadahnuća koja je na vlasti sprječava građanima, također silom, slobodno vršenje obreda te progoni predstavnike vjerskih udruga koje nisu pod kontrolom vlasti (to su zemlje poput Kine, Kube, Vijetnama, Laosa, Burme, Sjeverne Koreje, Turkmenistana te još nekolicine država). Na karti se nailazi i na žutu boju kojom je označeno hinduističko-budističko područje. U tim zemljama (poput Indije, Nepala, Butana i Šri Lanke) vrše se društvene, političke i pravne diskriminacije pripadnika ostalih vjeroispovijesti.
Široko prostranstvo planeta obojenom je u crno: to su zemlje u kojima se vodi rat i gdje su, u tijeku protekle godine, zabilježena ubojstva misionara i redovnika, pokolji civila i krvavi sukobi među različitim vjerskim zajednicama (najpoznatiji primjeri su Indonezija, Filipini, Angola Kongo, Bjelokosna obala). Sivom su bojom označena područja u kojima su na snazi restriktivni zakoni ili društveni pritisci (u toj skupini, što je zanimljivo, nalazimo i neke europske zemlje među kojima su Francuska, Belgija, Njemačka, Poljska, Ukrajina, Rumunjska, Rusija te neke zemlje središnje Azija ali i Meksiko, Kolumbija, Kamerun, itd.) i gdje se provode zakoni koji štete pravu na vjersku slobodu manjina ili administrativni progoni udruga koje nisu priznate.
Na koncu postoji i “nebesko plavo” područje gdje u tijeku 2000. godine nisu zabilježeni značajniji primjeri ograničavanja vjerske slobode (tu pripadaju SAD, Kanada, zemlje Južne Amerike, Italija, Španjolska, nordijska zemlje, Japan, Mongolija te dio afričkih zemalja ali i Australija i Novi Zeland).
U Izvješću se mogu također naći zemlje gdje protekle godine nije zabilježen niti jedan primjer kršenja vjerskih sloboda (primjerice Andora, Cipar, Madagaskar, Australija, Novi Zeland, Tajvan, Tajland, Peru, Kanada itd.).
Azija je možda jedno od područja s najviše “crnih točaka”. Tu su zemlje poput Indonezije, komunističkih država, Pakistana gdje je vrlo lako završiti smrću zbog vlastitih uvjerenja. Tako je primjerice samo Kini posvećeno punih 18 stranica zbog okrutnosti režima prema vjernicima i pokretima poput Falun Gonga.
“Zemlja mučeništva” za broje je misionare bila i Afrika gdje se bilježe “zabrinjavajući znaci povratka progona protiv kršćana”. Najpoznatiji slučajevi odnose se na širenje islamističkog učenja (Sudan, Bjelokosna obala, Kenija, Mauritanija, itd.). Zabrinjava također Kolumbija gdje djelovanje Crkve često onemogućavaju trgovci drogom. U Amerikama, osim Kube, nije zamijećeno neko ozbiljnije kršenje vjerskih sloboda. Isti je slučaj i sa Oceanijom, osim Solomonova otočja gdje je u tijeku građanski rat. (i06609sa)