Budi dio naše mreže
Izbornik

VOJNO RJEŠENJE PROBLEMA UVIJEK JE PRIVID

Castel Gandolfo (Rim) (Rim, 5. 9. 1998. )

Castel Gandolfo (Rim), 5. 9. 1998. (IKA) - Za brzi završetak rata u Kongu u svojemu se govoru biskupima Zimbabvea zauzeo papa Ivan Pavao II. koji ih je 4. rujna, na završetku njihova pohoda "ad limina" primio u svojemu ljetnikovcu u Castel Gandolfu. Sve

Castel Gandolfo (Rim), 5. 9. 1998. (IKA) – Za brzi završetak rata u Kongu u svojemu se govoru biskupima Zimbabvea zauzeo papa Ivan Pavao II. koji ih je 4. rujna, na završetku njihova pohoda “ad limina” primio u svojemu ljetnikovcu u Castel Gandolfu. Sveti je Otac, koji je sa zimbabveškim biskupima slavio misno slavlje, istaknuo kako je nužno što žurnije prekinuti nasilje u Kongu, osobito protiv nedužnih civila koji su izloženi užasnim zločinima i otimačinama. “Svojem narodu morate ustrajno tumačiti da je vojno rješenje teških socijalnih i gospodarskih prilika uvijek privid zbog sve većih patnji i nepravdi. Kao sluge Kneza mira”, dodao je Papa, “morate snažno navještati da se rješenje problema nekoga naroda ne temelji na razarajućoj sili mržnje i smrti, već na dijalogu i pregovorima”.
U nastavku svojega govora Sveti se Otac osobito osvrnuo na pastoralnu skrb za obitelji i vjersko obrazovanje vjernika laika, što bi trebalo postati prvom zadaćom tamošnjih biskupa. Veliki je broj rastavljenih u Zimbabveu, rekao je Papa, a nečovječna rana pobačaja i grozni učinci SIDA-e u toj afričkoj zemlji potaknuli su ga da istakne obvezu svakoga biskupa da se zauzme u naviještanju svetosti ljudskog života, kao i moralnog zakona o spolnosti i predbračnoj čistoći.
Laici i njihovo obrazovanje moraju biti u prvom planu pastoralnog djelovanja Crkve, istaknuo je Sveti Otac, a zato treba dobrih kateheta, obrazovanih ne samo na intelektualnoj već i na duhovnoj razini. Upravo zbog toga Papa se zalaže za veću slobodu i pravednost prema katoličkim školama u toj afričkoj zemlji, te priželjkuje potpisivanje sporazuma o obrazovanju s državom. Sa zadovoljstvom je primijetio kako je porast svećeničkih i redovničkih zvanja u Zimbabveu više nego očit, te je preporučio biskupima da i dalje skrbe o programima obrazovanja svećenstva, kako bi svećenici uvijek bili “svijetli primjer nesebičnog darivanja, velikodušnosti i požrtvovnog duha, jasnim svjedočanstvom čistoće i poslušnosti.”