Budi dio naše mreže
Izbornik

Zadar: Spomen na 306 poginule djece

Zadar (IKA )

Prisjećajući se Domovinskog rata, mons. Mustać je rekao da su brojna djeca rođena u podrumu, skloništu zadarske bolnice, a neki su otišli u druge zemlje, rastavljeni od svojih očeva koji su ostali braniti grad i Domovinu

Zadar, (IKA) – Spomen na 306 djece poginule u Domovinskom ratu u Hrvatskoj obilježen je u utorak 30. rujna u Zadru u organizaciji županijske Udruge hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata i u nazočnosti predstavnika grada Zadra, Zadarske županije i udruga proizašlih iz Domovinskog rata.
Na zadarskom Gradskom groblju generalni vikar Zadarske nadbiskupije mons. Ivan Mustać predvodio je Službu riječi, na početku navodeći riječi poljskog svećenika da se u Poljskoj prvog dana škole djecu poučava da njihovi vršnjaci u II. svjetskom ratu nisu mogli pohađati školsku nastavu te se s dužnim poštovanjem prisjećaju žrtava djece koji djetinjstvo i školsko doba nisu živjeli u miru i slobodi. Prisjećajući se Domovinskog rata, mons. Mustać je podsjetio kako su brojna djeca rođena u podrumu, skloništu zadarske bolnice, a neki su otišli u druge zemlje, rastavljeni od svojih očeva koji su ostali braniti grad i Domovinu. “Usprkos nastojanju svakog da zaštiti svoje dijete, 306 djece izgubilo je život, a to je cijelo jedno mjesto ili škola. Danas djeca u slobodi pohađaju školu, a to je zasluga ljudi čija su imena upisana na križu poginulih hrvatskih branitelja, čiju žrtvu mi kao narod moramo poštovati”, rekao je mons. Mustać, koji je na groblju pred tim križem predvodio i molitvu za pokojnu djecu i stradalnike Domovinskog rata, te misu zadušnicu u crkvi Sv. Šime u Zadru.
Obilježavanje sjećanja na poginulu djecu u Domovinskom ratu dosad je dva puta održano na nacionalnoj razini, no ove godine Ministarstvo branitelja RH nije odobrilo 50.000 kuna za program koji se trebao održati u Dubrovniku, jer je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, nakon Brodsko-posavske, stradalo najviše djece u Domovinskom ratu. Taj porazni podatak na tiskovnoj konferenciji u prostorijama Udruge iznijela je Ljubica Krcić, predsjednica županijske UHCSDR-a, rekavši da se zalaganjem zadarskog gradonačelnika Božidara Kalmete ove godine taj događaj održao na zadarskoj županijskoj razini, jer su svi saborski zastupnici, a jedan je bio čak i protiv, bili suzdržani u glasovanju da Ministarstvo branitelja odobri sredstva za obilježavanje na nacionalnoj razini. Predsjednica županijske UHCSDR-a Krcić je također rekla da u Hrvatskoj još uvijek nije uređena evidencija o poginuloj djeci i o civilnim žrtvama Domovinskog rata, što rezultira neriješenim statusima i nemogućnošću ostvarenja zakonskih prava koja pripadaju osobama pogođenima gubitkom najmilijih.
U Zadarskoj županiji u Domovinskom ratu poginulo je desetero djece, a djeca OŠ Smiljevac i odrasli zapalili su 306 svijeća i položili vijence u znak sjećanja na djecu koja su devedesetih godina proteklog stoljeća stradala u ratu, a bili su njihovi vršnjaci.