Budi dio naše mreže
Izbornik

ZAGREB: MEĐUNARODI SKUP O ZAKONU O PRAVNOM POLOŽAJU VJERSKIH ZAJEDNICA

Zagreb

Gradnja vjerskih objekata, vjeronauk u javnim školama, radni odnosi, zdravstveno i socijalno osiguranje vjerskih službenika i namještenika te vjerske zajednice i javne financije, bile su neke od tema o kojima se raspravljalo drugoga dana međunarodnog skupa o hrvatskom Zakonu o pravnom položaju vjerskih zajednica.

Zagreb, 28. 4. 2002. (IKA) – Gradnja vjerskih objekata, vjeronauk u javnim školama, radni odnosi, zdravstveno i socijalno osiguranje vjerskih službenika i namještenika te vjerske zajednice i javne financije, bile su neke od tema o kojima se raspravljalo u subotu 27. travnja, drugoga dana međunarodnog skupa o hrvatskom Zakonu o pravnom položaju vjerskih zajednica u svjetlu međunarodnog i poredbenog prava, koji je održan na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti.
Arhitektica Josipa Blažević Perušić govorila je o stanju i propisima koji utječu na gradnju sakralnih objekata. U prošlom sustavu izgrađivana su velika naselja bez osiguranih prostora za vjerske, kulturne i športske potrebe, tako da se sada teško pronalaze prostori za izgradnju vjerskih objekata, rekla je Blažević Perušić.
Konfesionalni vjeronauk u javnim školama, od njegova uvođenja 1991. godine do danas predstavio je Ivan Padjen. Izrazio je mišljenje da konfesionalni vjeronauk u javnim školama može biti kao izborna nastava, a to znači izvan redovite satnice kako se djeca ne bi dijelila.
O radnim odnosima, zdravstvenom i socijalnom osiguranju vjerskih službenika i namještenika govorili su pravnica Dušanka Marinović Drača i pravnik Ninoslav Bartulović, a porezne olakšice za vjerske zajednice koje donosi novi nacrt zakona pojasnila je Marija Zuber.
Tako primjerice prema prijedlogu zakona vjerske zajednice ne plaćaju carinu i porez na dodanu vrijednost na predmete koje besplatno prime iz inozemstva ili koje plaćaju iz inozemnih novčanih donacija, a koje se koriste za obavljanje vjerskih poslova.
Vjerske zajednice kao neprofitne pravne osobe nisu obveznik plaćanja poreza na dobit. (j04660hr/kj)