FOTO: KTA//gradonačelnik Tomašević posjetio Katolički školski centar u Sarajevu
Sarajevo (IKA)
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, u pratnji predsjednika gradskog Odbora za međunarodnu suradnju Gordana Bosanca, posjetio je u subotu 19. kolovoza Katolički školski centar „Sv. Josip“ u Sarajevu koji djeluje u sklopu Sustava katoličkih škola za Europu, izvijestila je KTA.
Dobrodošlicu mu je poželio ravnatelj vlč. Mario Ćosić zajedno s direktorom Opće realne gimnazije Vatroslavom Čelarom i tajnikom Pedagoškog vijeća Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine Josipom Mijatovićem. U razgovoru je sudjelovao i generalni tajnik BK BiH mons. Ivo Tomašević.
Ravnatelj Ćosić zahvalio je gradonačelniku Tomaševiću za posjet te ga ukratko upoznao s nastankom i poviješću katoličkih školskih centara u Bosni i Hercegovini. Napomenuo je da je upravo u tijeku završni dan trodnevnog seminara za djelatnike iz svih katoličkih školskih centara o temi „Nastavnički stres i rizik od sagorijevanja na poslu u post Covid vremenu“. Spomenuo je da u sarajevskom katoličkom školskom centru, otvorenom još u ratnom vremenu 1994. godine, djeluju Osnovna škola, Opća realna gimnazija i Srednja medicinska škola koju pohađa oko 1500 učenika. Podsjetio je da su sestre Kćeri Božje ljubavi izgradile ovo zdanje. Govorio je i o programu i načinu financiranja katoličkih škola te istaknuo da među nastavnim osobljem već ima onih koji su se školovali u ovom Centru. Posebno je istaknuo zasluge dugogodišnjeg promicatelja katoličkog školstva u BiH mons. Pere Sudara, umirovljenog vrhbosanskog pomoćnog biskupa.
Gradonačelnik Tomašević zahvalio je za mogućnost da se upozna s radom ovog Centra i Sustava katoličkih škola za Europu. Zanimao se za konkretne izazove i poteškoće s kojima se uprava i nastavno osoblje susreću u svom radu.
Nakon što su razgledali prostorije Centra razmijenili su prigodne darove.
Crkva Kraljice svete krunice, koja se nalazi u okviru ovog zdanja, posvećena je 1. listopada 1911. Projektirao ju je poznati sarajevski arhitekt Josip pl. Vancaš, a gradio ju je građevinski poduzetnik Ludwig Jungwirth. Crkve spaja samostan i školu odnosno bivši Zavod sv. Josipa u kojem su sestre Kćeri Božje ljubavi odgajale i obrazovale djecu od dobi dječjeg vrtića pa do učiteljske škole. Nakon Drugog svjetskog rata samostan je pretvoren u poduzeće za proizvodnju ortopedskih pomagala, a sestarske škole pretvorene u državnu školu pa je sestrama ostala jedino crkva. Tijekom rata, godine 1994. zgrada škole vraćena je sestrama na raspolaganje pa je tu Vrhbosanska nadbiskupija otvorila Katolički školski centar „Sv. Josip“. Godine 2008. sestrama je vraćen na upravljanje i njihov samostan koji su one temeljito obnovile.