Istina je prava novost.

Započelo Državno natjecanje iz vjeronauka

Đakovačko-osječka nadbiskupija domaćin je Državnog natjecanja iz vjeronauka – Vjeronaučne olimpijade za osnovne i srednje škole pod nazivom „Svjedoci radosne vijesti u hrvatskom narodu“. Natjecanje se od 3. do 5. travnja održava u Osijeku i Đakovu. Uz pomoć Katehetskog ureda Đakovačko-osječke nadbiskupije organizatori su: Agencija za odgoj i obrazovanje, Nacionalni Katehetski ured te Glas Koncila.

Sudionici natjecanja, oko 200 vjeroučenika sa svojim mentorima, u Osijek su pristigli iz Zagrebačke metropolije (12 škola), Splitsko-makarske metropolije (11 škola), Zadarske nadbiskupije (2 škole), Riječke metropolije (7 škola) te Đakovačko-osječke metropolije (7 škola). Tijekom poslijepodneva prošetali su osječkom promenadom, sudjelovali u kulturno-edukativnom razgledanju osječke Tvrđe i konkatedrale sv. Petra i Pavla.

Svečanost otvorenja

Svečanost otvorenja održana je u večernjim satima u pastoralnim prostorima pri Vikarijatu Osijek, a moderatori su bili Sanja Kopunović Legetin i Dalibor Velički. Bogat program započeo je državnom himnom koju je izveo Zbor OŠ „Višnjevac“ uz vodstvo Alme Mance, prof. Učenici OŠ „Matija Petar Katančić“ Valpovo okupljeni i u školski i u crkveni zbor „Mirjam“ pod vodstvom s. Danijele Škoro otpjevali pjesmu na svahili jeziku Yesu ni wangu – Isus je moj Bog – On je vječni život, a potom su učenici osječke OŠ „Dobriša Cesarić“ uz vodstvo vjeroučiteljice Silvije Mašaberg prisutnima izrazili srdačnu dobrodošlicu.

Uz vjeroučenike, mentore i članove Državnog povjerenstva otvorenju su nazočili: đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit Đuro Hranić, predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda prof. dr. Ivica Pažin, biskupski vikar za pastoral grada Osijeka i dekan KBF-a u Đakovu prof. dr. Vladimir Dugalić, ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije i Vikarijata Osijek doc. dr. Drago Tukara, predsjednik Državnog povjerenstva Zvonimir Lončar, zatim Svjetlana Rauž – pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Osječko-baranjske županije Sandre Filipović, izaslanik gradonačelnika Ivice Vrkića – gradski vijećnik Grada Osijeka Kristijan Šimičić, izaslanica ravnateljice OŠ „Vladimir Becić“ Tatjane Kristek – stručna suradnica pedagoginja Lea Liović te predstavnici katehetskih ureda: predstojnica Ureda za vjeronauk Zagrebačke nadbiskupije s. Valentina Mandarić, savjetnica u Uredu za vjeronauk Zagrebačke nadbiskupije Ivanka Petrović, predstojnica Katehetskog ureda Sisačke biskupije s. Smilja Čirko i predstojnik Katehetskog ureda Požeške biskupije vlč. Robert Kupčak.

Svi ste vi pobjednici

U svom prigodnom obraćanju pedagoginja L. Liović iz OŠ „Vladimir Becić“ u kojoj će se održati natjecateljski dio natjecanja, predstavila je ovu osječku školu i naglasila kako nije mala stvar biti sudionikom državnoga natjecanja te je vjeroučenicima čestitala i poručila: „Bez obzira na konačan ishod –  vi ste svi pobjednici.“ Gradski vijećnik Šimićić istaknuo je kako je velika čast da se u Osijeku okupi više od 200 mladih ljudi, ponajboljih iz svega onoga što se u vjeronauku uči. „Poznavati svoju vjeru, učiti o svojoj vjeri je iznimno bitno, a ono što je još bitnije jest istinski živjeti svoju vjeru, živjeti Krista u svojim životima“, naglasio je i uputio: „…naša vjera je u našem hrvatskom narodu i naš identitet.“ Uime župana osječko-baranjskog Ivana Anušića te pročelnice Sandre Filipović prisutne je pozdravila S. Rauž te čestitala na organiziranju Državnoga natjecanja iz vjeronauka upravo u Osijeku i naglasila: „Želimo da škola bude mjesto u kojemu će učenik biti u centru zbivanja, u kojemu će se provoditi aktivnosti koje su motivirane pravilnim i humanim sazrijevanjem. U tom smislu vjeronauk ima iznimno važnu ulogu i treba pružiti djeci uzvišenja znanja i vrijednosti.“

Praznik znanja i zajedništva

Predsjednik Državnog povjerenstva Z. Lončar podsjetio je na Srijemske mučenike koji ovu mjesnu Crkvu povezuju s počecima u apostolsko vrijeme, a zatim se posebno obratio onima bez kojih „ne bi bilo ovoga praznika znanja i zajedništva“ – natjecateljima i njihovim mentorima. „Ovogodišnja Vjeronaučna olimpijada pred vas je, sukladno planu i programu Katoličkog vjeronauka, stavila temu koju ste, vjerujem, prihvatili i kao intelektualni i životni izazov. Zato se toplo nadam da vam motiv za sudjelovanje na ovogodišnjem natjecanju nije bila samo jednokratna potreba za znanjem i uspjehom, nego i snaga vašega zajedništva. Zajedništvo u kojem ste osjetili i onaj drugi, unutarnji motiv, susresti brojna svjedočanstva ljubavi, žrtve i poniznosti – važne vrijednosti za čovjeka“, poručio je predsjednik i vjeroučenicima unaprijed čestitao na rezultatima koje će postići.

Kristu posličeni

„Iznimna mi je radost što ovdje u Osijeku mogu pozdraviti Vas – ono najbolje što imamo u Hrvatskoj s područja katoličkoga vjeronauka u našim osnovnim i srednjim školama“, rekao je đakovačko-osječki nadbiskup Hranić prisutnim vjeroučenicima, posebno zahvaljujući njihovim mentorima na trudu i oduševljenju koje u djeci potiču i bude.

„Duboko sam uvjeren da ste se, upoznajući živote i svjedočanstva naših hrvatskih svetaca i blaženika, i sami poput njih suobličavali Isusu Kristu, dopuštali da vas Njegovo evanđelje, Njegova blaženstva zahvate“, rekao je nadbiskup Hranić pojašnjavajući kako se Đakovačko-osječka nadbiskupija sjeća stote obljetnice rođenja biskupa Ćirila Kosa koji se i sam bavio katehizacijom te je često koristio izraz Kristu posličeni.

„Vjerujem draga djeco i draga mladosti, da ste vi postajali Kristu posličeni kroz dosadašnja školska, županijska i biskupijska natjecanja da biste došli ovamo na Državno vjeronaučno natjecanje“, kazao je nadbiskup Đuro te uputio natjecatelje da se ne opterećuju rezultatima, nego: „Budite opušteni, vedri, lijepo se odmorite, lijepo se družite, budite podrška jedni drugima – a onda što dragi Bog dade, to Njemu pustimo u ruke, i znajmo se radovati životu i zajedništvu u Crkvi, u Isusu Kristu.“

Prikaz tradicije i kulture Slavonije i Baranje

Uslijedio je raznoliki prikaz stvaralaštva učenika iz slavonskih škola kojim su željeli prenijeti dio tradicije i kulture Slavonije i Baranje, a sve protkano pojedinačnim predstavljanjem ekipa i škola – sudionika natjecanja. Nastupila je dječja folklorna skupina Kulturno umjetničke udruge „Korijeni pustare“ iz Antunovca uz vodstvo Lidije Jurišić sa sudjelovanjem polaznika Škole tambure pod vodstvom Marija Zbiljskog. Izveli su pjesme i plesove Slavonije – Oj Ivane Ivaniću, Nebesko kolo, Dere-livo, Ponedjeljak moj žalosni danu i Drmež, a u kasnijem dijelu programa i pjesme i plesove Baranje – Jelica vezuje, Bole, Kolovođo, Ranče, Jabučica i Todor.

S pjesmom Pjevat će Slavonija predstavio se Marin Bulić, učenik OŠ „Višnjevac“, a pripremala ga je Ivančica Hinek, prof. iz Glazbene škole Franjo Kuhač, Osijek. Učenici OŠ „Vladimir Becić“ Osijek pod vodstvom učiteljice Biserke Sorić predstavili su „Ljelje iz Gorjana“ – tradicijski običaj pod zaštitom UNESCO-a. Izbor tekstova iz knjige „Šokački divani“ Zorislava Vidakovića govorio je Valentin Gardilo, učenik OŠ „Ivan Kukuljević“ iz Belišća, a pripremila ga je Lovorka Kopić, prof.

Komorni sastav Tamburaške škole Batorek sastavljen od ponajboljih učenika tamburaških sekcija izveo je Tucin spletokol uz solista Josipa Živčića i Panonsku rapsodiju uz solista Hrvoja Harkanova. Zbor OŠ „Višnjevac“ uz suradnju vjeroučiteljice Vesne Klir izveo je skladbu „Ne rugaj se“ praćenu znakovnim jezikom koji je animirala Ena Petešić, dok su za glazbenu pratnju bili zaduženi Tirsa, Ruben i Benjamin Habuda, a solo dionice izveli su Ivan i Marin Bulić. Valpovački Crkveni zbor „Miriam“ izveo je skladbu „Zauvijek, ljubi me“.

Đakovačko-osječki nadbiskup Hranić proglasio je Vjeronaučnu olimpijadu otvorenom, a vjeroučenici su nakon zajedničke pjesme „Mi želimo uzdić Isusa“ pošli na počinak u Hotel Osijek.