Zasjedanje Austrijske biskupske konferencije počelo susretom s predsjednikom države
Foto: Pixabay // Beč
Beč (IKA)
Jesensko zasjedanje Austrijske biskupske konferencije počelo je 6. studenog 2023. prijamom kod austrijskog saveznog predsjednika Alexandera Van der Bellena u Hofburgu u Beču, izvijestio je Kathpress.
Susret biskupa s predsjednikom države bio je u znaku zajedničke odgovornosti države i Crkve za kompaktnost austrijskog društva. „Katolička crkva u Austriji, kao naravno i druge Crkve i vjerske zajednice, obavljaju neizbježan posao glede zajedništva“, naglasio je Van der Bellen tijekom susreta s biskupima.
Austrijski predsjednik, kao i predsjednik Austrijske biskupske konferencije nadbiskup Franz Lackner u prigodnim su se nagovorima osvrnuli i na Biskupsku sinodu i njezinu važnost za svijet i za Crkvu.
Van der Bellen je podsjetio da Crkva i biskupi nastoje okupiti ljude i pojasniti da se izazove može prevladati samo zajedno. „To zajedništvo našega društva, povezanost i pristupanje jednih drugima, to je tako važno upravo u vremenima poput ovih. Samo ako jedni s drugima razgovaramo i ozbiljno nastojimo razumjeti jedni druge, možemo ići naprijed“, rekao je austrijski predsjednik.
Glede Biskupske sinode u Rimu istaknuo je da ju je obilježilo i „pojačano uključivanje žena“. „Poznato je kako je važna puna jednakopravnost žene i muškarca, bilo to na tržištu rada, u obitelji, u politici ili u drugim područjima. Pravo žena na samoodređenje za mene nije tema za diskusiju. Štoviše, s napetošću očekujem kakvi se koraci u tom smislu mogu očekivati u Crkvi do jesenske Sinode 2024“, rekao je.
Nadbiskup Lackner, koji je na Sinodi sudjelovao kao izabrani predstavnik Austrijske biskupske konferencije, tijekom susreta u Hofburgu pojasnio je novi način rada Sinode. Poglavito je opisao uspjehom činjenicu da su žene sudjelovale na savjetovanjima „i za svakim stolom u razgovorima u malim skupinama“. Općenito je Sinoda bila „iskustvo globalne Crkve u malom“, rekao je. Metoda uzajamnog osluškivanja ima „učinak primjera“, ne samo u crkvenom području, rekao je nadbiskup Lackner.
Predsjednik Austrijske biskupske konferencije pojasnio je da se o svim temama moglo otvoreno razgovarati te naglasio: „Svi smo mi upravitelji dijelova istine i to zastupamo. Ali to može uspjeti samo ako su neki, ili barem jedan, odvjetnici cijeloga.“
Nadbiskup Lackner zahvalio je predsjedniku Van der Bellenu za njegovu službu u teškim vremenima, prije svega u vremenu pandemije i glede unutarnjo-političkih kriza. Izrazio je zahvalnost i za dobar odnos između države i Crkve u Austriji. To omogućuje Crkvi da na različite načine sudjeluje u društvu, rekao je. „Želimo pritom kao Crkva biti kompatibilni s društvom i znamo da imamo potrebu za uzajamnim nadopunjavanjem“, dodao je nadbiskup Lackner.
Na susretu je sudjelovao i apostolski nuncij u Austriji nadbiskup Pedro Lopez Quintana. Prijam u Hofburgu bio je treći po redu susret austrijskog predsjednika s članovima biskupske konferencije, prije toga takvi susreti održani su 2017. i 2019. godine.
U ponedjeljak su austrijski biskupi sudjelovali u studijskom programu o izbjeglištvu i migraciji u bečkoj nadbiskupskoj palači. Zasjedanje se nastavlja u utorak u samostanu Laab im Walde. Glavna tema zasjedanja su rezultati prve sesije Opće skupštine Biskupske sinode, izvijestio je Kathpress.