Budi dio naše mreže
Izbornik

Zdravstveni turizam u Hrvatskoj

Veli Lošinj

"Današnji hodočasnik s praga svoga stana sjeda u automobil, autobus ili avion i za nekoliko sati dolazi sad u jedno, sad u drugo hodočasničko mjesto. Zbog kratkoće vremena ne može se sabrati i pripraviti za susret s Bogom i Majkom Božjom. Današnji su vjernici, tako, više turisti nego hodočasnici", istaknuto na stručnom simpoziju o zdravstvenom turizmu održanom u Velom Lošinju

Veli Lošinj, (IKA) – U Lječilištu Veli Lošinj od 5. do 7. rujna održan je stručni simpoziji poznatiji kao Lošinjska škola zdravstvenog turizma. Školu su priredili Odbor za zdravstveni turizam i prirodne ljekovite činitelje Akademije medicinskih znanosti Hrvatske, Hrvatsko društvo za balneoklimatologiju i prirodne ljekovite činitelje Hrvatskog liječničkog zbora te velološinjsko Lječilište.

Tema ovogodišnjeg trodnevnog skupa bila je “Zdravstveni turizam i prirodni ljekoviti činitelji u Hrvatskoj”. Kroz brojna predavanja vezana za današnje nezadovoljavajuće stanje u zdravstvenom turizmu te o šansama za njegov razvoj u Hrvatskoj, istaknuto je kako je stanje loše, jer se zdravstveni turizam “utopio” u opću turističku djelatnost. Oni koji se danas bave zdravstvenim turizmom trebali bi agresivnije pristupiti njegovu razvoju: zaintrigirati medicinske krugove, poticati stručno-znanstvenu afirmaciju i dokazljivost postojanja prirodnih ljekovitih činitelja te kadrova koji bi ih znali koristiti za potrebe zdravlja, internacionalizirati promotivne aktivnosti te dopustiti da zdravstvena struka formulira politiku i strategiju nacionalnog razvoja ovog vida turizma za nadolazeća vremena. Uz brojne rasprave o današnjem stanju zdravstvenog turizma te o neiskorištenim mogućnostima njegova razvoja, održana su i predavanja o “duhovnom zdravlju”.

Svoja su predavanja održale Ana Kruhak iz Marije Bistrice te prof. Ana Volarić-Mršić iz Malog Lošinja.

Studentica filozofskog fakulteta u Zagrebu Ana Kruhak održala je predavanje na temu “Svetište Majke Božje Bistričke – Duhovno središte zdravstvenog turizma” pri čemu je istaknula kako je Marija Bistrica u prošlosti postala mjestom gdje se slijevaju rijeke ljudi – zagovornici, hodočasnici i bolesnici – kako bi uputili svoje prošnje i ispunili svoje zavjete. Međutim, Kruhak se u svojem izlaganju zapitala o granicama i značenju današnjih pojmova hodočašća i turizma, osvrnuvši se na činjenicu kako današnji hodočasnik ne nosi u Marijina svetišta potrebne pripreme uma i srca. “On s praga svoga stana sjeda u automobil, autobus ili avion i za nekoliko sati dolazi sad u jedno, sad u drugo hodočasničko mjesto. Zbog kratkoće vremena ne može se sabrati i pripraviti za susret s Bogom i Majkom Božjom. Današnji su vjernici, tako, više turisti, nego hodočasnici”, istaknula je Kruhak.

“Duhovne pretpostavke razvitka zdravstvenog turizma otoka Lošinja” naziv je predavanja koje je održala prof. Ana Volarić-Mršić. U svom je izlaganju istaknula kako bi iz današnjih čovjekovih potreba trebala proisteći vrsta i kvaliteta ponude u sustavu zdravstvenog turizma, u sklopu kojega bi trebalo voditi računa i o duhovnoj dimenziji potreba koje treba zadovljiti u pacijenata. Pritom se posebno misli na stručno vodstvo za to pripremeljenih osoba koje bi podučavale kršćansku meditaciju, osmišljavale programe duhovnog produbljivanja vlastitih spoznaja, s ciljem otkrivanja pozitivnih snaga u čovjeku koje su poput poluga u procesu liječenja, odnosno ozdravljenja.

Znanstveni skup “Zdravstveni turizam i prirodni ljekoviti činitelji u Hrvatskoj” sedmi je u nizu skupova u organizaciji Odbora za zdravstveni turizam i prirodne ljekovite činitelje Akademije medicinskih znanosti Hrvatske, koji su se bavili prirodnim ljekovitim činiteljima i njihovom primjenom u medicini i zdravstvenom turizmu. Zajedno s prethodnim skupovima u Zagrebu te u Stubičkim i Varaždinskim toplicama te četri velološinjske škole zdravstvenog turizma trebale bi svojim zaključcima osigurati budućnost te specifične turističko-medicinske djelatnosti pravilnim korištenjem prirodnih ljekovitih činitelja u zdravstvu te prehrambenoj i farmaceutskoj industiji.