Budi dio naše mreže
Izbornik

Znanstveni skup o isusovcu misionaru i istraživaču Donje Kalifornije Ferdinandu Konšćaku

Varaždin (IKA )

Biskup Culej istaknuo kako lik i djelo toga velikog i plemenitog istraživača poziva na poštivanje kršćanskih korijena europskih naroda i kultura

Varaždin, (IKA) – Prvi dan dvodnevnoga znanstvenog skupa o životu i radu isusovca Ferdinanda Konšćaka održan je u Varaždinu u utorak 2. prosinca, na dan kada je prije 300 godina u Varaždinu rođen taj misionar i istraživač Donje Kalifornije. Simpozij su priredili Matica hrvatska i Ogranak Matice hrvatske Varaždin pod pokroviteljstvom grada Varaždina i Varaždinske biskupije.
Nakon jutarnjeg prijema organizatora i sudionika skupa kod varaždinskog dogradonačelnika Tomislava Bogovića, simpozij je održan u dvorani Biskupskog ordinarijata, gdje je sve pozdravio varaždinski biskup Marko Culej. Istaknuvši kako primjer misionara Konšćaka svjedoči da je relativno mali grad Varaždin dao velike ljude svjetskih razmjera, biskup Culej rekao je da lik i djelo toga velikog i plemenitog istraživača poziva na poštivanje kršćanskih korijena europskih naroda i kultura. Pritom je kazao kako je potrebno s ponosom cijeniti prošlost da bi se mogla živjeti sadašnjost i graditi budućnost na duhovnim i kulturnim korijenima naših predaka. Ujedno je zahvalio organizatorima skupa što su priredili znanstveni skup u spomen na tu značajnu, ali nedovoljno poznatu osobu varaždinske, hrvatske, ali i svjetske povijesti.
U nastavku je dr. Damir Zorić, vrstan poznavatelj života i djela Ferdinanda Konšćaka, predstavio knjigu Carlosa Lazcana i Denisa Peričića koja iznosi cjelovit životni put istraživača Donje Kalifornije, poznatog u Meksiku pod imenom Fernando Consag. Knjiga je objavljena u Meksiku na španjolskom jeziku, pa je dr. Zorić istaknuo nužnost njezina prijevoda na hrvatski jezik. Carlos Lazcano zatim je iznio osnovne karakteristike 1.200 km dugačkog poluotoka Baja Kalifornija na sjeverozapadu Meksika, istaknuvši kako je Konšćak bio pionir u istraživanju tog područja, ali i u evangelizaciji domaćeg stanovništva.
U nastavku su u sklopu simpozija održana stručna izlaganja Lazcana o važnosti Fernanda Consaga u povijesti Donje Kalifornije, Damira Zorića o etnografiji Konšćakovih indija, Franje Šanjeka o Konšćakovu meksičkom prethodniku Korčulaninu Vinku Paletinu, Mirjane Polić Bobić o mjestu Konšćaka u isusovačkom humanizmu u Novoj Španjolskoj u 18. stoljeću, Vladimira Muljevića o legendi o Indijancima Croatan, te Peričića o varaždinskim ishodištima Konšćaka.
Istog je dana u kući Padovec u prostorijama Turističke zajednice Grada Varaždina otvorena dokumentarna izložba o Konšćaku iz zbirke Tomislava Gabrića.
Ferdinand Konšćak rođen je 3. prosinca 1703. godine u Varaždinu, gdje je završio isusovačku gimnaziju, te je 1719. stupio u novicijat u slovačkom Trenčinu. Od 1723. do 1725. studirao je filozofiju u Grazu, a 1728. upisao je studij teologije, koji nije završio u Grazu jer je potkraj 1729. odobrena njegova zamolba za prekomorskim misionarskim djelovanjem. No, treću godinu teologije završio je u španjolskome lučkom gradu Cadiz, gdje je zaređen za svećenika te je potkraj 1730. krenuo za Ameriku. U Vera Cruz u Meksiko stigao je 19. travnja 1731., a završni stupanj isusovačke formacije obavio je u glavnom gradu Mexicu.
Djelovao je kao misionar, pokrštavajući i civilizirajući domaće Indijance u vrlo teškom i kriznom razdoblju tadašnjih isusovačkih kalifornijskih misija, vodio je škole za katekumene u kojima su kao učitelji predavali poučeni Indijanci koji su odbacili poganske običaje, osnovao je niz isusovačkih misija, djelovao kao vizitator, a skrbio je i o gospodarskom napretku mjesnog stanovništva. Kao istraživač iza sebe ostavio je pionirske etnografske opise urođeničkih naroda, odnosno prvorazredne spomenike kulturnoga i povijesnog identiteta današnjih Meksikanaca iz Donje Kalifornije. Zahvaljujući njegovim dnevnicima s ekspedicija i istraživačkih pohoda te zemljovidima zabilježena je pregledna i vjerna slika života ljudi i samoga tog područja, koja predstavlja ranu etnografsku monografiju Donje Kalifornije.