Budi dio naše mreže
Izbornik

Znanstveni skup u sklopu XIX. Strossmayerovih dana

Đakovo (IKA)

Grad Đakovo u suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom u Đakovu u povodu 19. Strossmayerovih dana organiziralo je u subotu 29. svibnja znanstveni skup „Pogled na Bosnu i Hercegovinu“.

Skup je održan u Dvorani biskupa Antuna Mandića Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice na KBF-u u Đakovu. Okupljene je na početku pozdravio moderator dr. sc. Grgo Grbešić, koji je prigodnim riječima otvorio ovaj dio „Strossmayerovih dana“, a potom su se nazočnima obratili zamjenik gradonačelnika grada Đakova Robert Francem te uime KBF-a u Đakovu dekan izv. prof. dr. sc. Vladimir Dugalić.

Prvo izlaganje pripalo je mr. sc. Ivanu Zubcu u suradnji s vlč. dr. sc. Grgom Grbešićem na temu „Pogled na Bosnu i Hercegovinu u pismima biskupa Josipa Jurja Strossmayera Franji Račkom“. Profesor Zubac je naglasio kako je pitanje Bosne i Hercegovine, uslijed ustanka kršćana protiv otomanskih represija, postalo značajno i na širem europskom području u razdoblju od 1875. do 1908. godine. Rješenje poznatog problema pod nazivom i Istočno pitanje, zahvatilo je i područje Đakovačke ili Bosanske i Srijemske biskupije. Biskup Strossmayer bio je uključen u bitne aspekte rješavanja političkog i crkvenog statusa BiH, te se shodno tome u korespondenciji koju je ostavio nalazi obilna građa na temu njegovog odnosa prema BiH.

Predavanje „Bosna i Hercegovina u političkim planovima Srbije“ održao je dr. sc. Petar Vrankić. Naglasio je kako srpske političke planove prema BiH i drugim zemljama treba tražiti u ideologiji „Dušanova carstva“. Tu je ideologiju Srpska pravoslavna Crkva pretvorila u vlastitu ideologiju. Predavač je pritom citirao hrvatskoga historičara i politologa Ivu Banca: „Srpska pravoslavna Crkva kanonizirala je kraljevsku lozu Nemanjića. Njihova se imena spominju u bogosluženju svakog dana tijekom stoljeća podsjećajući i najubogije vjernike da su sveti kraljevi srpske krvi i jezika jednom vladali njima i da bi možda opet mogli vladati“. Na toj ideologiji temelje se brojni pokušaji i konkretne političke i vojne akcije realizacije „Dušanova carstva“ u 19. i 20. stoljeću, koji su još uvijek in fieri. Potom je istaknuo konkretne tvorce srpske i velikosrpske ideologije i politike, ne samo prema BiH, nego i prema svim zemljama gdje su se Srbi nastanili.