foto: KTA // Župa Teslić svečano proslavila stotu obljetnicu
Teslić (IKA/KTA)
Svečanim euharistijskim slavljem, koje je u nedjelju 3. travnja u župnoj crkvi Sv. Josipa predvodio vrhbosanski nadbiskup metropolit Tomo Vukšić, župa Teslić svečano je proslavila stotu obljetnicu svoga postojanja.
Budući da je to bio prvi dolazak mons. Vukšića u službi vrhbosanskog nadbiskupa u tu župu, pastir Crkve vrhbosanske najprije se po dolasku u župnu crkvu pomolio pred Presvetim Oltarskim Sakramentom te blagoslovio i kratko pozdravio župnika i vjernike koji su već ispunili crkvu.
Riječi dobrodošlice nadbiskupu Vukšiću, generalnom vikaru Vrhbosanske nadbiskupije mons. Slađanu Ćosiću, generalnom tajniku BK BiH, susjednim župnicima iz Žabljaka i Bežlje vlč. Bartolu Lukiću i vlč. Ivanu Karači te ravnatelju Katoličkog školskog centra „Sv. Josip“ iz Sarajeva vlč. Mariu Ćosiću i svim nazočnima uputio je župnik Ivan Ravlić.
„Draga braćo i sestre, veseli me ovo okupljanje proslave 100. godišnjice Župe sv. Josipa u Tesliću“, kazao je župnik Ravlić pozdravljajući župljane svoje župe kao i vjernike župa usorskog i drugih dekanata među kojima je bila i skupina vjernika s Plehana u narodnoj nošnji. Pozdravio je i sve ljude dobre volje koji ste došli uzveličati ovo slavlje. Poseban pozdrav uputio je Katedralnom mješovitom zboru „Josipa Stadler“ pod vodstvom vlč. Marka Stanušića kao i predstavnicima vlasti.
Uvodeći u misno slavlje nadbiskup Vukšić čestitao je jubilej teslićkoj župnoj zajednici te pozvao na molitvu da predstojeće vrijeme bude bolje od prošloga i nastavak 21. stoljeća mirniji od prošloga stoljeća obilježenog ratovima i progonima.
U propovijedi je istaknuo zahvalnost s kojom se sjećaju svih vjernika i pastira, redovnica i redovnika tijekom stoljeća te zajednice, a na poseban način mole za pokojne članove kojima je nasilno oduzet život. Podsjetio je i na nekadašnju župnu crkvu svetoga Josipa “koju je ‘ubila’ zla ruka 1992. godine, točno na šezdesetu godišnjicu od početka njezine gradnje (1932.)”.
Nadbiskup je potom tumačio misni evanđeoski odlomak koji govori o temi Božjega milosrđa i potrebe ljudskog obraćenja. Osvrćući se na zgodu s početka osme glave Evanđelja po Ivanu (Iv 8, 1-11), koja prikazuje kako farizeji Isusu dovode „ženu zatečenu u preljubu“ te postiđeni odlaze nakon Isusovih riječi da prvi baci kamen na nju onaj koji je bez grijeha, nadbiskup je podsjetio na Isusovu posljednju rečenicu, savjet i zahtjev ženi: „Idi i odsada više nemoj griješiti.“
„Idi! Ponavlja to Isus i nama okupljenima na ovom euharistijskom slavlju. Idi! Kaže jednako Isus i svakom stanovniku grada Teslića. Idite i odsada više nemojte griješiti, ponavlja svima! Vratite se životu, nadi, prijateljstvu s Bogom i ljudima. Njegujte i poštujte svoje i tuđe dostojanstvo. Svjedočite svima i u ovom gradu, posebice u ovo vrijeme pokore i obraćenja, koje jedni kršćani nazivaju korizma i drugi Veliki post, da je Bog milosrdan, da Isus nije ‘došao zvati pravedne, nego grešnike na obraćenje’ (Lk 5,32) i da će na nebu biti velika radost zbog samo jednog obraćena grešnika (usp. Lk 15,7). Po zagovoru svetoga Josipa, nebeskoga zaštitnika ove župne zajednice, neka milosrdni Gospodin, svojim blagoslovom, svima nama udijeli milost obraćenja. To jest, pođimo u život na nov način i odsada više nemojmo griješiti“, zaključio je vrhbosanski nadbiskup.
Nakon propovijedi nadbiskup je podijelio sakrament potvrde učenici Ivoni. Na kraju mise župnik Ivan je uputio riječi zahvale posebno nadbiskupu ali i svim prisutnima na euharistijskom slavlju o stogodišnjici Župe sv. Josipa u Tesliću. Euharistijsko slavlje izravno je prenosila Posavska Radiotelevizija, a kamerom zabilježila Radiotelevizija RS te vijest o tome prenijeli novinarka Glasa Hrvatske Hrvatske Radiotelevizije te Katolička tiskovna agencija Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine.
Župa sv. Josipa, zaručnika Blažene Djevice Marije (Vrhbosanska nadbiskupija, Usorski dekanat, općina Teslić). Na području današnje župe Teslić u predjelu Crkvine (Mramor) u Rastuši nalaze se ostaci srednjovjekovne crkve s polukružnom apsidom i oko nje groblje sa stećcima, a u predjelu Crkvine u Barićima, na izduženoj uzvišici, na desnoj obali Male Usore nalaze se ostaci srednjovjekovne crkve i nekropole.
Župa Teslić utemeljena je 1922. godine odvajanjem pojedinih naselja od župe Bežlja. Župna crkva sv. Josipa građena je od 1932. do 1934. godine. U Tesliću je u drugoj polovini 1974. otvoren samostan sestara milosrdnica. Sestre su prije nekoliko godina kupile kuću koju su preuredile za svoj samostan. Tijekom rata od 1991. do 1995., tj. u lipnju i kolovozu 1992., srpski su ekstremisti protjerali gotovo sve Hrvate katolike s područja Teslića. Dana 6. kolovoza 1992. minirali su crkveni toranj, a u jesen su katoličku crkvu u potpunosti srušili. Sve vrijeme rata neustrašivo je u župnoj kući boravio župnik Petar Tunjić. Na mjestu gdje je bila crkva u proljeće 1993. zasijana je trava i izgrađen park.
Dana 28. lipnja 2002. blagoslovljeni su već podignuti temelji i dio zvonika nove župne crkve. Nova župna crkva gradi se na temeljima stare crkve iz 1932. godine. Grubi građevinski radovi na crkvi završeni su u listopadu 2002., a posvećena je 17. kolovoza 2008.
Na području župe nalazi se šest groblja i to u Bardacima (kapelica sv. Filipa i Jakova), u Barićima sv. Marka), u gradu Tesliću – Staro gradsko groblje (nekad bila kapelica sv. Antuna Padovanskog, partizani je porušili 1946. godine) i Novo gradsko groblje, u Gomjenici (kapelica sv. Ilije) te u Vrelima (kapelica sv. Ivana Krstitelja). Župom upravlja dijecezanski svećenik, a pripadaju joj naselja: Banja Vrućica, dio, Bardaci, Barići, Gomjenica, Martinovići, Prometna, Putešić, Rudnik, Ružević, Stenjak, i Teslić, grad. Godine 1991. župa je imala 2950 vjernika, godine 2010. 784, a početkom 2022. oko 250.
(iz knjige BK BiH koju je uredio povjesničar Franjo Marić, Sarajevo, 2011.)