Papa Franjo o Benediktu XVI.: Sjajno učiteljstvo i nepokolebljiva ljubav prema istini
Foto: Vatican Media / Papa Franjo u društvu s ovogodišnji i prošlogodišnjim dobitnicima "Nagrade Ratztinger" te s predsjednikom Zaklade p. Federicom Lombardijem
Vatikan (IKA)
U povodu dodjele Nagrade Ratzinger, papa Franjo se u subotu 13. studenoga susreo u Vatikanu s oko 180 osoba, znanstvenika s njihovim obiteljima i prijateljima, koji svojim prisustvom svjedoče „trajnu vezu“ u korist službe Crkve u svijetu kulture, objavila je hrvatska redakcija Vatican Newsa.
Papa Franjo svoj je govor upravio papi emeritusu Benediktu XVI. kojemu je uputio srdačne zahvalne misli pune divljenja.
Nakon prošlogodišnje pauze zbog pandemije, ove se godine nastavila tradicija godišnje dodjele Nagrade Ratzinger koju dodjeljuje vatikanska Zaklada Joseph Ratzinger-Benedikt Šesnaesti. Papa Franjo je to iskoristio kako bi se s poštovanjem i naklonošću spomenuo svojega prethodnika, primjera – kako je rekao – zanosnoga posvećivanja proučavanju i istraživanju koje je oduvijek sjedinjavao sa svojom vjerom i služenjem Crkvi.
Ovogodišnji dobitnici nagrade
Papa je s radošću pozdravio ovogodišnje dobitnike nagrade, profesoricu Hannu-Barbaru Gerl-Falkovitz i profesora Ludgera Schwienhorst-Schönbergera, kao i prošlogodišnje, profesora Jean-Luca Mariona i profesoricu Tracey Rowland, zajedno s drugim uglednicima nagrađenima prethodnih godina. Upravo njihova nazočnost pokazuje da ta inicijativa uspostavlja trajne veze, plodonosni odnos u prisutnosti i službi Crkve u svijetu kulture – istaknuo je te primijetio da se zajednica nagrađenih svake godine povećava u broju, podrijetlu i raznolikosti disciplina.
Dinamika ljudskoga uma i duha doista je bezgranična u spoznavanju i stvaranju. To je učinak ‘iskre’ koju je Bog zapalio u čovjeku stvorenom na njegovu sliku, sposobnom tražiti i pronalaziti uvijek nova značenja u stvorenomu i u povijesti, te nastaviti izražavati vitalnost duha u oblikovanju i preobražaju materije.
Međutim, plodovi istraživanja i umjetnosti ne dozrijevaju slučajno i bez truda. Sveto pismo nam govori o Božjem stvaranju kao o „radu“.
“Odajmo stoga počast i velikodušno i zanosno uloženom radu tijekom mnogo godina, u svrhu bogaćenja neizmjerne ljudske i duhovne baštine koju valja podijeliti. Riječ je o neprocjenjivoj službi za uzdizanje duha i dostojanstva osobe, za kvalitetu odnosa u ljudskoj zajednici i za plodnost poslanja Crkve”, rekao je Papa.
Spomenuvši imena velikih učitelja filozofije i teologije našega vremena, papa Franjo je rekao da nas oni odgajaju za razmišljanje kako bismo sve dublje živjeli odnos s Bogom i s drugima, te kako bismo ljudsko djelovanje usmjeravali s vrlinama, a posebno s ljubavlju. “Među te učitelje valja ubrojiti teologa koji je znao otvoriti i njegovati svoje razmišljanje i kulturni dijalog prema svim tim smjerovima, jer vjera i Crkva žive u našem vremenu i prijatelji su svakog traganja za istinom”, istaknuo je Papa te dodao: “govorim o Josephu Ratzingeru”.
Cooperatores Veritatis
Ovo je stoga prigoda da mu još jednom uputimo naše srdačne i zahvalne misli pune divljenja – kazao je te se spomenuo njihova susreta povodom 70. obljetnice svećeničkoga ređenja. … Osjećamo da nas prati molitvom, držeći svoj pogled stalno okrenut prema Božjem obzoru. Dovoljno je pogledati ga da to primijetimo. Danas mu posebno zahvaljujemo jer je bio i primjer zanosnoga posvećivanja proučavanju, istraživanju, pisanoj i usmenoj komunikaciji; i zato što je svoja kulturna istraživanja uvijek potpuno i skladno sjedinjavao sa svojom vjerom i služenjem Crkvi.
Papa Franjo se spomenuo zauzimanja Josepha Ratzingera u proučavanju i pisanju koje je nastavio i tijekom papinstva kako bi dovršio trilogiju o Isusu te nam tako ostavio jedinstveno osobno svjedočanstvo svojega neprestanog traženja Gospodinova lica. Njegovim se spisima osjećamo nadahnuti i ohrabreni, te mu jamčimo svoj spomen u Gospodinu. Kao što znamo – rekao je Papa – riječi iz Treće Ivanove poslanice: „cooperatores veritatis (suradnici istine), moto su koji je izabrao kada je postao münchenski nadbiskup. One izražavaju nit vodilju različitih razdoblja cijeloga njegova života, od studija do akademskoga poučavanja, do biskupske službe, do službe za nauk vjere – na koju ga je pozvao sveti Ivan Pavao II. prije 40 godina – pa sve do papinstva, obilježenoga sjajnim učiteljstvom i nepokolebljivom ljubavlju prema Istini.
“Cooperatores Veritatis je zbog toga također moto istaknut na diplomi koja se dodjeljuje dobitnicima, kako bi i dalje nadahnjivao njihovo zauzimanje. Riječi su to kojima se i svatko od nas može, i mora, nadahnuti u svom djelovanju i svojem radu”, istaknuo je na kraju papa Franjo, prenosi hrvatska redakcija Vatican Newsa u subotu 13. studenoga.