Papa Franjo: Svaka je osoba dragocjeni dar za društvo
FOTO: Vatican Media // Papa Franjo s ministrima sudionicima sastanka skupine G7 o inkluziji i invaliditetu
Vatikan (IKA)
Papa Franjo primio je u četvrtak 17. listopada u Vatikanu sudionike G7 samita „Inkluzija i invaliditet“ koji je u srijedu 16. listopada završio u Asizu i Solfagnanu, izvijestio je Vatican News.
Cilj samita na kojem su sudjelovali predstavnici zemalja članica G7, ali i predstavnici Europske unije te Kenije, Tunisa, Južnoafričke Republike i Vijetnama, bila je aktualizacija i poboljšanje kvalitete života osobâ s invaliditetom. „Ovaj susret, u prigodi sastanka G7, konkretan je znak želje da se izgradi pravedniji i inkluzivniji svijet u kojem svaka osoba sa svojim vlastitim sposobnostima može živjeti u potpunosti i pridonijeti razvoju društva: Umjesto o ‘invaliditetu’, razgovarajmo o ‘drugačijim sposobnostima’“, potaknuo je Sveti Otac. Nakon što su sudionici samita Papi uručili „Solfagnansku povelju“, rezultat svoga rada o temeljnim pitanjima poput inkluzije, dostupnosti, neovisnom životu i valorizaciji osobe, Papa je naglasio da se te teme susreću s vizijom koju Crkva ima o ljudskom dostojanstvu. „Zapravo, svaka osoba je sastavni dio univerzalne ljudske obitelji i nitko ne smije biti žrtva kulture odbacivanja, kulture koja stvara predrasude i društvu nanosi štetu“, istaknuo je.
Ističući kako je „nužno da sve zemlje inkluziju osoba s invaliditetom prepoznaju kao prioritet“, Papa je dodao da mu se ne sviđa riječ ‘invaliditet’, nego više ‘drugačija sposobnost’. „Učiniti svijet inkluzivnim ne znači samo prilagoditi strukture, nego promijeniti mentalitet, tako da se osobe s invaliditetom smatraju punopravnim sudionicima društvenog života. Nema istinskoga ljudskog razvoja bez doprinosa najranjivijih. U tom smislu, univerzalna dostupnost postaje veliki cilj kojemu treba težiti, tako da se uklone sve fizičke, društvene, kulturne i vjerske barijere, dopuštajući svima da iskoriste svoje talente i pridonesu općem dobru, i to u svim fazama njihova postojanja, od djetinjstva do starosti“, napomenuo je Sveti Otac.
„Osiguravanje odgovarajućih usluga za osobe s invaliditetom nije samo pitanje pomoći – nego pravednosti i poštovanja njihovog dostojanstva“, istaknuo je Papa i pozvao sve zemlje da osiguraju uvjete kako bi se svaka osoba mogla razvijati cjelovito, u uključivim zajednicama. „Važno je raditi zajedno kako bismo osobama s invaliditetom omogućili izbor vlastitog puta u životu, oslobađajući ih iz lanaca predrasuda“, naglasio je.
Ljudska osoba, podsjetio je Sveti Otac, nikada ne smije biti sredstvo, nego uvijek cilj. Isključivanje nekoga iz mogućnosti rada težak je oblik diskriminacije. Rad je dostojanstvo. Ako se nekoga isključi iz te mogućnosti, to je uvreda za njegovo dostojanstvo kao ljudskoga bića. Papa je spomenuo i da „nove tehnologije također mogu biti moćni alati uključivanja i sudjelovanja – samo ako su dostupni svima i usmjereni prema općem dobru, u službi kulture susreta i solidarnosti“. „Napokon, tema inkluzije mora uzeti u obzir hitnost brige za naš zajednički dom. Ne možemo zanemariti hitne humanitarne situacije povezane s klimatskim krizama i sukobima koje prekomjerno utječu na najranjivije osobe, uključujući one s invaliditetom“, pojasnio je papa Franjo.
„Vaš rad vidim kao znak nade za svijet koji prečesto zaboravlja ljude s invaliditetom. Pozivam vas da nastavite tim putem, nadahnuti vjerom i uvjerenjem da je svaka osoba dar – dragocjen dar društvu. Sveti Franjo Asiški, svjedok bezgranične ljubavi prema najslabijima, podsjeća nas na istinu da se bogatstvo nalazi u susretima s drugima, posebno onima koje je lažna kultura blagostanja sklona odbaciti. Među onima koji su žrtve odbacivanja često su bake, djedovi i mnogi stariji u domovima umirovljenika. A ono što radimo sa starijima, to će naša djeca raditi nama. Nemojmo to zaboraviti. Zajedno možemo izgraditi svijet u kojem se dostojanstvo svake osobe u potpunosti ostvaruje, priznaje i poštuje,“ zaključio je Sveti Otac, izvijestio je Vatican News.