Večernje molitve u dubrovačkoj katedrali nastavljene s narodom
FOTO: Angelina Tadić // Večernja molitva u dubrovačkoj katedrali
Dubrovnik (IKA)
Večernja molitva u dubrovačkoj katedrali Gospe Velike u ponedjeljak 4. svibnja otvorena je i za sudjelovanje vjernika nakon popuštanja mjera na razini cijele države poduzetih zbog pandemije Covid-19 .
Vjernici tako mogu početi dolaziti u katedralu na večernje molitve koje se nastavljaju izravno prenositi putem interneta. Online prijenos nedjeljnih i blagdanskih misa i dnevnih večernjih molitava iz katedrale započelo je još na treću korizmenu nedjelju 15. ožujka i u tjednima dok vjernici nisu mogli dolaziti na liturgiju u crkve bile su važna duhovna poveznica između vjernika i svećenika, između kućnih Crkava i biskupijske Crkve. Molitvu je predvodio dubrovački biskup Mate Uzinić koji je naglasio i dalju potrebu držanja fizičkog razmaka i drugih odredbi za vrijeme molitve te najavio kako će se zbog toga molitve od sada moliti ispred glavnog oltara Uznesenja Marijina u katedrali.
Molila se krunica radosnih otajstava s biblijskim citatima, uz čitanje ulomka o euharistiji iz Ispovijesti vjere naroda Božjeg sv. Pavla VI., te Zdravo Kraljice, Molitva Gospi od Porata i Molitva za sinodu Dubrovačke biskupije. Biskup je potaknuo vjernike da se u svojim molitvama povežu s Papinim nakanama za mjesec svibanj koje su vezane uz trenutačnu situaciju koju čovječanstvo živi.
Biskup Uzinić najavio je da će se sljedeće tri večeri nastaviti promišljati o Božjem pozivu, ali naglasak neće biti kao u proteklom tjednu na svećeničkom i redovničkom pozivu nego na druga dva važna poziva tj. na pozivu na brak ili obitelj i pozivu na profesiju ili rad. U traženju poziva koji Bog s nama ima trebalo bi uključiti razmišljanje o duhovnom pozivu, ne bi ga se smjelo kategorički isključiti, napomenuo je biskup. Kao osnovu za promišljanja poslužit će osmo poglavlje postsinodalne apostolske pobudnice „Cristus vivit“ pape Franje.
Tumačeći riječ poziv, biskup je kazao kako on u širem smislu može značiti Božji poziv koji uključuje različite pozive: poziv na život, na prijateljstvo s Bogom, na svetost. Koliko god ti pozivi bili različiti oni su Božja ponuda spasenja kojom nam je upućen poziv da postanemo dio one povijesti koja je isprepletena s našom osobnom poviješću, nastavio je. Ta nam je ponuda upućena ne negdje, tko zna gdje, nego ondje gdje jesmo, u našoj vlastitoj sredini, kako bismo ondje gdje jesmo, gdje živimo, u našoj vlastitoj sredini, s osobama s kojima jesmo, donosili njezine plodove.
Božja ponuda spasenja je poslanje služenja. Ona je poziv na sudjelovanje u Božjem djelu stvaranja i spasenja kojemu smo pozvani dati svoj vlastiti doprinos služeći se onim darovima koje smo primili, objasnio je dubrovački biskup. Naš život može, kaže papa, doseći puninu tek kad postane žrtva. Ovo znači „da poslanje nije tek dodatak životu nego da je poslanje život i da je život poslanje“. Svatko od nas je jedno poslanje na zemlji i svatko od nas u tom poslanju može otkriti zašto uopće postoji, nastavio je biskup. „Svatko od nas je stvoren radi određenog poslanja. Nije tu riječ o poslovima koje mi trebamo obaviti, oni možda pokazuju koje je naše poslanje, nego je tu riječ o putu koji nas usmjerava“, ustvrdio je dalje biskup te dodao kako je kod razlučivanja poziva potrebno otkriti one sposobnosti koje netko ima i koje su mu potrebne da bi on na svoj način mogao služiti drugima. Svi mi nemamo iste darove i ne možemo zamijeniti jedni druge, svatko ima posebne darove i to treba otkriti.
Kad to otkrijemo „onda ono što činimo prestaje biti tek posao kojim zarađujem novac da bismo se prehranili, zabavili, pomogli drugima i sl., nego ono što činimo postaje dio našeg poziva“, istaknuo je biskup. „U konačnici je riječ o tome zašto smo stvoreni, zašto živimo na zemlji i koji plan je Bog imao s nama kad nas je stvorio. Nećemo otkriti sve što nas čeka, sva vremena i mjesta i sve pojedinosti, ali možemo i trebamo otkriti smjer i onda moći u skladu s tim smjerom donijeti razborite odluke u kojima ćemo voditi računa da budemo poslušni Stvoritelju i njegovu glasu koji se javlja u nama upravo po onim sposobnostima koje imamo i koji nas želi oblikovati i koji nas vodi u skladu sa svojim stvoriteljskim naumom“, kazao je.
Nije dovoljno ono što je Bog učinio, niti darovi koje nam je on dao, primijetio je biskup Uzinić te poručio: „Svaki poziv je nužno poticati, razvijati, njegovati. Potrebno je na tome raditi. U Božjem planu svaki je čovjek rođen zato da se razvija i da iz sebe izvuče ono najbolje od sebe, za Božju slavu i dobro drugih. Nije riječ o tome da ćemo činiti određene stvari nego da ih činimo s određenim smislom, svrhom“.
Sutra će se nastaviti promišljati o pitanjima zasnivanja nove obitelji.
Uz biskupa su krunicu predmolili dubrovački bogoslovi, katedralni svećenici i generalni vikar, a liturgijsko pjevanje predvodila je Maja Marušić, voditeljica Mješovitog katedralnog zbora.