Istina je prava novost.

AKTUALNO Najavljeno 301. zavjetno hodočašće vjernika Grada Zagreba Majci Božjoj Bistričkoj

Bivši bistrički župnik i rektor Svetišta, današnji kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog, mons. Zlatko Koren u Aktualnom HKR-a u utorak 3. rujna 2024. najavio je 301. zavjetno hodočašće vjernika Grada Zagreba Majci Božjoj Bistričkoj.

Mons. Koren podsjetio je da se ovogodišnje hodočašće 7. i 8. rujna odvija pod geslom ‘Budi s nama svaki čas!’. „Taj zaziv je odabran, s obzirom da je Marija u povijesti uvijek bila s nama i to se vidi kroz obljetnice koje želimo oživjeti – i živjeti – u svoj njihovoj ljepoti i porukama. Ponajprije, to je 90. obljetnica prvog hodočašća nadbiskupa koadjutora Alojzija Stepinca koji je 24. lipnja 1934. godine bio zaređen za biskupa, a već u srpnju prvi put hodočastio pješice prema Mariji Bistrici, i to iz župe Pohoda BDM u Čučerju. Spominjemo se i događaja od 1984. godine, kada smo Nacionalnim euharistijskim kongresom proslavili trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata i spomenuli se 300. obljetnice ponovnog našašća kipa Majke Božje Bistričke. Od 1934. godine zagrebački su nadbiskupi, svaki na poseban način, uključeni u događanja u Mariji Bistrici. Primjerice, 1935. je danas blaženi Alojzije Stepinac, u osobito složenom trenutku, kada se gazio hrvatski katolički identitet i nacionalni ponos, sudjelovao u krunjenju kipova Isusa i Marije krunama izrađenima po uzoru na hrvatske kraljevske krune. Time se htjelo reći kako smo mi i u srednjem vijeku imali vladare svoje krvi, ali tim činom i Mariji, kao našoj Čuvarici i Kraljici Hrvata, povjeriti naš suverenitet i samostalnost”, podsjetio je mons. Koren.

Istaknuo je da je i kardinal Franjo Šeper predvodio svečano euharistijsko slavlje na jedinstvenom događaju mariološkog i marijanskog kongresa u Mariji Bistrici, na kojemu je propovijedao kardinal Franjo Kuharić, kao i na Nacionalnom euharistijskom kongresu. „Kardinal Josip Bozanić u Mariji Bistrici je 1998. zamolio Svetoga oca da Stepinca proglasi blaženim, a nadbiskup Dražen Kutleša 2023. je predslavio 300. zavjetno hodočašće vjernika grada Zagreba u Mariju Bistricu. Vidi se da se taj zavjet Alojzija Stepinca iz 1934., koji je na poseban način zaživio 1935., kod spomenutog krunjenja, živi i ostvaruje. Prisjetimo se i da je proslava trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata započela u Solinu, pokraj hrvatskog Jordana i groba kraljice Jelene, a onda iz južne Hrvatske putovala prema Mariji Bistrici i gradu Zagrebu. Važno je u tom hodu prepoznati i Biskupiju kod Knina, ali na poseban način i Branimirovu godinu u Ninu koja se odvijala pod geslom ‘Hrvatska katolička obitelj dnevno moli, a nedjeljom slavi euharistiju’.”

„Uz tu Branimirovu godinu, valja se uvijek u zahvalnosti prisjetiti Ivana Pavla II. koji je, neposredno nakon izbora za papu, prvi put u Bazilici sv. Petra slavio misu na hrvatskom jeziku. On se tom narodu, koji se okupio iz domovine i svijeta, obratio riječima koje nikada nećemo zaboraviti: ‘Dragi Hrvati, papa vas ljubi, grli i blagoslivlja’. Zatim su uslijedili euharistijski kongresi u brojnim našim župama i biskupijama, sve do kulminacije 1984. na Mariji Bistrici pod geslom ‘Dođi, Gospodine Isuse, maranatha!’

„Nacionalni euharistijski kongres bio je trenutak za koji se priželjkivalo da bi ga predslavio Ivan Pavao II. No tadašnji vlastodršci željeli su taj trenutak iskoristiti protiv hrvatskog naroda i u tom trenutku Papinoga pohoda širiti određenu maglu o genocidnosti hrvatskog naroda, pa se taj susret nije dogodio. No Ivan Pavao II. je ipak uputio posebnu poruku koju je na kraju toga euharistijskog slavlja pročitao nadbiskup Pavlišić. A deset godina kasnije dogodio se milosni trenutak koji je trebao imati skroz drugačiju dimenziju. Tada je planirano da će papa pohoditi Beograd, Sarajevo i Zagreb. Susret u Sarajevu izostao je zbog ratnih okolnosti, a beogradski zbog nespremnosti. Zagreb je svoj susret s Papom doživio na poseban način, kao prvi pohod Petrovog nasljednika Hrvatskoj i pohod gradu Zagrebu u trenucima kada je cijela Hrvatska bila gotovo raskomadana i kada je Zagreb bio prepun izbjeglica i prognanika. Tada smo slavili 900. obljetnicu Zagrebačke nadbiskupije, a pohodio nas je Ivan Pavao II. sa snažnom porukom oprosta i pružanja oproštenja nadahnutog molitvom Očenaša, ali i posebnom nadom u pobjedu istine, ljubavi i dobrote. Taj hod Ivana Pavla II. prije 30 godina od Velike Gorice do zagrebačke katedrale i riječi kardinala Kuharića, u kojemu je drhtavim glasom, sa suzom u oku, izrekao da je žrtva naše povijesti, žrtva tolikih ljudi omogućila da nas prvi put pohodi Petrov nasljednik, a misa na Hipodromu i to euharistijsko slavlje je nešto što je sigurno utjecala na učvršćenje i ljepotu našega zajedništva, ali i nadu u pobjedu i slobodu“, kazao je mons. Koren

„Uz geslo ovogodišnjega hodočašća ‘Budi s nama svaki čas!’, treba primijetiti da i sadašnji trenutak ima svoje izazove, a vjerujem da Bog ima odgovor koji će nam preko Majke poslati na ovom hodočašću. Ono što je posebno dragocjeno, naša svetišta su mjesta na kojima osjećamo posebnu blizinu. Lakše vidimo ono što je bitno u životu i ono što je uvijek snažna je poruka svih naših svetišta je zajedništvo – zajedništvo jedne obitelji, jedne župe, jednoga grada, jedne crkve i jednoga naroda.“

Hodočasnici pješaci kreću različitim putima prema Mariji Bistrici u subotu, 7. rujna u 5 ujutro, ispred zagrebačke katedrale. Nakon blagoslova u Bogoslužnom prostoru bl. Stepinca na Kaptolu 28 krenut će s biskupom Šaškom preko Sljemena, u kapeli Majke Božje Sljemenske u 9 sati slaviti misu, a popodne sabrati kod kapele sv. Ladislava formirati zajedničku procesiju. U Čučerju misu u 10:30 predvodi biskup Mijo Gorski koji će hodočasnike povesti preko Laza, a u Sesvetama u 9 sati generalni vikar mons. Tomislav Subotičanec slavit će misu i poći s hodočasnicima, također preko Laza do kapele sv. Ladislava. Od te kapele u 18:30 će prema svetištu krenuti svi zajedno, sve navedene skupine, kao i oni koji su došli automobilima, ali i mladi hodočasnici, dionici hodočašća mladih Zagrebačke nadbiskupije. U bazilici će ih dočekati, blagosloviti i uputiti im pozdravnu riječ rektor svetišta preč. Domagoj Matošević. U 20 sati je Služba svjetla na bistričkoj Kalvariji, a od 23 sata je cjelonoćno klanjanje u bistričkoj bazilici.

U nedjelje u 9 sati je zajednička pobožnost križnoga puta na bistričkoj Kalvariji. U 10:45 kod kapele Ave Maria se okupljamo u zajedničku procesiju uoči svečane mise u crkvi bl. Stepinca na otvorenom, gdje će nadbiskup Dražen Kutleša predvoditi zavjetnu euharistiju u 11 sati.