Istina je prava novost.

Biskup Šaško krstio peto dijete u obitelji Karadža i osmo dijete u obitelji Tatarović

Na Nedjelju Dobroga Pastira u Župi Blažene Djevice Marije Majke Crkve u zagrebačkoj Trnovčici mons. dr. Ivan Šaško, pomoćni biskup zagrebački, krstio je osmo dijete u obitelji Tatarović i peto dijete u obitelji Karadža.

U euharistijskom slavlju, na kojem su biskupu Šašku koncelebrirali pročelnik Katedre liturgije prof. dr. fra Ante Crnčević; vicerektor sjemeništa Redemptoris Mater u Puli don Jurica Manzoni; voditelj svetišta sv. Ive u Podmilačju fra Filip Karadža, kao i domaći župnik p. Mirko Sadak, sudjelovala su i braća i sestre, te brojna rodbina ovih obitelji koje su upravo prethodnog dana proslavile i Prvu svetu pričest svojih starijih mališana.

Dobri Pastir kao poslužitelj

Na početku propovijedi mons. dr. Šaško progovorio je o naravi Dobroga Pastira, onoga koji dobro poznaje svoje ovce, zove ih imenom i zna najdublje čežnje svoga stada.
“Unatoč tome, vjernici ponekad svoju vjeru doživljavaju kao uteg i poteškoću, no vjera potvrđena pred nekom potrebom ili opasnošću ukorjenjuje se u Pastiru i tada se očituje vjernost i rast u darovima i ljubavi. Život u vjernosti znači potpuno dijeliti život kao što je Isus predao svoj život Ocu da bi ga u trenutku pobjede nad smrću vratio i darovao nama. I svako svećeništvo povezano je s prinosom molitvi i žrtvi za druge i bez te službe Crkva ne može živjeti. Svećeništvo je vezano uz sakramente, posebice uz Euharistiju, stoga je danas potrebno moliti za odaziv pojedinaca jer Bog uvijek zove”.

Krsno svećenstvo u obiteljskim zajednicama

Biskup se osvrnuo i na krsno svećenstvo koje se očituje u obiteljskim zajednicama.
“Po krsnom svećenstvu svaki vjernik postaje navjestiteljem, prorokom, kraljem po Kristu Kralju, pozvan brinuti se za sav stvoreni svijet. Svećeništvo Kristovih vjernika prinosi se danomice u služenju muža prema ženi i žene prema mužu. U toj uzajamnosti oni prinose sebe za život djece. Biti dio Kristova stada je sigurnost, radost i ljepota. Način na koji svjetlo probija tamu upravo je pokazatelj kako žrtva svakoga pojedinca ima smisla, te pred njom svaka tama uzmiče. Sloboda je ključan pojam kršćanske žrtve jer je Gospodin slobodno odložio svoje halje kako bi položio svoj život i ponovno ga uzeo. Upravo u to otajstvo ulazimo svojim krštenjem”.

Novokrštenici Elizabeta Karadža i Luka Tatarović

Na kraju propovijedi mons. dr. Ivan Šaško etimološki je i simbolično protumačio imena današnjih krštenika Luke Tatarovića i Elizabete Karadža, te pozvao obitelj i vjernike na primjere svetih koji su nosili ta imena. Također je spomenuo kako se krštenjem maloga Luke u obitelji Tatarović ispunio četverolist svetih evanđelista, a u obitelji Karadža ukazao na dragocjena redovnička zvanja u najužoj obitelji.

Župnik p. Mirko Sadak srdačno je na kraju euharistijskog slavlja zahvalio biskupu na ponovnom dolasku, te čestitao obiteljima Karadža i Tatarović.