Budi dio naše mreže
Izbornik

Duhovni, kulturni i znanstveni program u čast biskupa Đure Kokše u Molvama

Molve (IKA)

U povodu obilježavanja 100. godišnjice rođenja biskupa Đure Kokše (1922. – 1998.) u njegovim rodnim Molvama u subotu 26. studenog održan je znanstveni, kulturni i duhovni program u organizaciji Župe Molve, društva za povjesnicu i starine Molve te Hrvatskog katoličkog sveučilišta, izvijestio je Ured za pastoral u medijima Varaždinske biskupije.

U Društvenom domu u 11 sati započeo je znanstveni skup „Biskup Đuro Kokša i njegovo doba“. Otvorenju skupa nazočili su umirovljeni varaždinski biskup Josip Mrzljak, požeški biskup Antun Škvorčević, bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak, pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tanjić, rektor Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu Marko Đurin, provincijal Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca Miljenko Hontić, akademik Dragutin Feletar, župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren, načelnik općine Molve Zdravko Ivančan te drugi uzvanici.

O. Zdravko Tuba na otvorenju je istaknuo kako sama prisutnost biskupa, znanstvenika, lokalnih vlasti i mještana Molvi svjedoči koliko je biskup Kokša bio „mali čovjek, velik duhom, iz malog mjesta Molve pronosio je hrvatsku kulturu, umjetnost i duhovnost. Ovim skupom želimo zahvaliti Bogu za njegov život, ali i potaknuti sve nas da upoznamo i cijenimo sve ono dobro i lijepo što je biskup Kokša nosio u sebi, a mi možemo i trebamo nastaviti živjeti u našem hrvatskom narodu.“

Otvorenje i prvi dio programa uveličali su Ženski pjevački sastav i Tamburaška grupa KUD-a Molve. U prvom dijelu programa svoja sjećanja na biskupa Kokšu podijelili njegovi suvremenici: mostarsko-duvanjski biskup u miru Ratko Perić koji je uputio svoje pismo skupu, varaždinski biskup u miru Josip Mrzljak, požeški biskup Antun Škvorčević, vojni ordinarij Jure Bogdan čije je sjećanje također pročitano, pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško te bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak. 

U drugom dijelu programa deset znanstvenika govorilo je o različitim aspektima biskupova života i rada: o rodoslovlju njegove obitelji Nikola Cik, o odnosu s Molvama Vladimir Šadek, o odnosu s komunističkim vlastima Ivica Miškulin, o doprinosu kanonsko pravnoj znanosti Matija Berljak, o duhovnim uzorima Đuro Hontić, o djelovanju u rimskom Zavodu sv. Jeronima Marko Đurin, o biskupovoj umjetničkoj zbirci Sanja Cvetnić, Danijela Markotić, Tomica Plukavec te o pjesničkim antologijama koje je priredio Mario Kolar. Tijekom znanstvenog skupa više je puta istaknuta potreba da se sustavnije i zauzetije pristupi proučavanju lika i djela biskupa Kokše te izražena nada da je ovaj skup povodom 100. godišnjice rođenja sjeme koje će uroditi znanstvenim, duhovnim i kulturnim plodovima na dobro hrvatskog naroda i Crkve.

Izložba „Dijalozi slike i vjere“

U Galeriji Molvarskog likovnog kruga  u 17 sati otvorena je izložba „Dijalozi slike i vjere“, na kojoj su izložene slike i skulpture iz bogate umjetničke zbirke biskupa Kokše. Prva je to izložba iz biskupove zbirke poslije njegove smrti. Izložena su djela starih majstora F. Franckena, C. Maratta, G. F. Barbieria il Guercina, potom modernih domaćih I. Meštrovića, J. Kljakovića, I. Dulčića, E. Murtića i stranih autora A. Tota, F. Gentilinia, Nuvola, O. Zadkina te slike naivnih umjetnika M. Viriusa, I. Generalića, I. Lackovića Croate, M. Kovačića.

Na otvorenju izložbe istaknuto je bogatstvo biskupove zbirke koju danas čuva Zagrebačka nadbiskupija , a koja nije još do kraja istražena, a čine ju umjetnička djela domaćih i stranih majstora podijeljena u četiri zasebne, unutar sebe zaokružene cjeline: Zbirka starih majstora, Zbirka inozemnih umjetnika 20. stoljeća, Zbirka hrvatskih umjetnika 20. stoljeća i Zbirka hrvatskih naivnih umjetnika.

Duhovni, kulturni i znanstveni program u čast biskupa Đure Kokše završio je svečanom koncelebriranom svetom misom u 18 sati u Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, koju je predslavio varaždinski biskup Bože Radoš, a koncelebrirali su provincijal o. Miljenko Hontić, rektor preč. Marko Đurin, definitor i gvardijan o. Josip Petonjić i o. Franjo Čolakovac.

Biskup Radoš u homiliji je govorio o došašću kao vremenu prisjećanja Isusovog povijesnog dolaska, ali i vremenu priprave za njegov drugi dolazak. Kada govorimo o sjećanju, prisjećanju to znači da želimo Isusu otvoriti prostor svoje duše, svojeg srca, ne zaboraviti. Tako je i sa sjećanjem na biskupa Kokšu koje danas i ove godine obnavljaju Molvarci i njegovi prijatelji, poznanici, suvremenici kako bi ga ponovno stavili u svoje srce, rekao je biskup Radoš.

Protumačio je u nastavku homilije zašto na početku došašća riječ Božja pred nas stavlja Noine dane. U tim Noinim danima ljudi su bili zaokupljeni svojom svakodnevicom, pogleda uprtog u zemaljsko, prolazno, nisu dizali pogled prema Nebu, Bog je odsutan iz njihovih života. U tome prepoznajemo i našu zaokupljenost svakodnevicom, a Isus nam govori da je takav život promašen, siromašan život.

Biskup Kokša u ljepoti ove crkve osjetio je Božju ljepotu

U takvu svakodnevicu dolazi Bog, govori nam riječ Božja prve nedjelje došašća, kao onaj koji nešto uzima. Uzet će, odvojit će u nama ono svakodnevno, površno, našu usmjerenost na zemaljsko i prolazno, kako bi nas pripremio za susret s Njim. Bog dolazi zbog čovjeka, uzet će od čovjeka ono što ne pripada Bogu i ostavit će za sebe onoga čovjeka koji u sebi nosi pravu sliku Božju i to hoće spasiti u čovjeku, pojasnio je biskup Radoš.

U sličnim danima živio je i biskup Kokša. Potekavši iz ovog lijepog mjesta, susrećući Gospodina u ovoj lijepoj velebnoj crkvi posvećenoj Mariji razvio je istančan smisao za lijepo, za umjetnost, naučio je dignuti pogled iz svakodnevice, rekao je biskup Radoš. „Smijemo pretpostaviti da je biskup Kokša u ljepoti ove crkve osjetio Božju ljepotu koja privlači, koja daje da čovjek bude dionik Božje ljepote, da se divi, ali i da sam bude lijep. Da Bog od njega načini ovakvu ‘podravsku katedralu’ i još ljepšu. Podižući svoj pogled prema Bogu, rađala se u biskupu Kokši želja da pođe za Gospodinom, da se odazove i bude njegov svećenik. Privući nekoga svećeništvu znači da je osjetio Božju ljubav i Božju dobrotu u osobi Isusa Krista“, rekao je propovjednik.

Dok večeras ovdje molimo za biskupa Đuru, dok uz svjetlost prve adventske svijeće molimo da mu vječno svjetlo svijetli, molimo i za sebe „da nam Gospodin da u ovom vremenu svjetlo života, da Ga se sjećamo, stavimo u svoje srce Isusovo rođenje, da pođemo u Betlehem, da u svom srcu stvorimo prostor za Boga, da nas oslobodi svega onoga što nam ne pripada, što nas ne može spasiti“, potaknuo je okupljene biskup Radoš te u nastavku progovorio o pozivu svih vjernika da budu mirotvorci, da stvaraju mir kako ga vidi prorok Izaija, da ‘mačeve prekovamo u plugove, a koplja u srpove’.

Na kraju je pozvao vjernike da mole za mir, ali da budu mirotvorci u svojoj svakodnevici, u svojim obiteljima, na svom radnom mjestu, u svom susjedstvu, zajednicama gdje pripadaju, ostvarujući tako kraljevstvo Božje već ovdje na zemlji nadajuć se i iščekujući vječno Bože kraljevstvo. Nakon mise pred bistom mons. Kokše ispred molvarske Crkve zapaljene su svijeće te izmoljena molitva za njegovu dušu, izvijestio je Ured za pastoral u medijima Varaždinske biskupije.