Istina je prava novost.

Kardinal Bozanić: Sv. Antun Padovanski privlači Božjom blizinom

Zavjetnu misu u župi sv. Antuna Padovanskog u Sesvetskim Selima na župnu svetkovinu 13. lipnja predslavio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Kardinal Bozanić u propovijedi je istaknuo razloge okupljanja oko sv. Antuna. „Mi smo ovdje u prvom redu jer želimo da nas Isus blagoslovi, da i mi budemo dionici toga Božjega blagoslova. Zato smo ovdje okupljeni oko onoga koji nas privlači, a to je sv. Antun Padovanski koji privlači Božjom blizinom.”

 

„Danas smo došli ovamo jer želimo, kako smo molili u molitvi, tražiti zagovor sv. Antuna u iskušenjima svoga života. Došli smo ovamo jer molimo Božji blagoslov za sve, ali posebno za vas, draga djeco, jer je Isus rado ponavljao ‘Pustite dječicu neka dođu k meni, njima pripada kraljevstvo nebesko!'”, rekao je kardinal.

Osvrnuo se i na značenje samog pojma blagoslova. „Blagoslov je riječ koju često upotrebljavamo i koja se često ponavlja u Bibliji. Ona očito označava nešto što je u vezi s Bogom, što nas približava Bogu. Možemo reći da blagoslov ima dva puta. Jedan put je silazni, a drugi uzlazni. Onaj koji silazi je zapravo blagoslov koji dolazi od Boga i spušta se na nas. Bez toga blagoslova mi ne možemo živjeti, on označava i život i radost i blizinu i ljubav i mir u punini. Mir koji je ispunjenje svih ljudskih želja. To je ono što se od Boga spušta prema nama”, rekao je kardinal Bozanić, dodajući da čovjek koji moli zapravo ostvaruje drugi put blagoslova, odnosno uzlazi k Bogu.

Suprotno blagoslovu je prokletstvo, kazao je u nastavku homilije kardinal. Onaj koji proklinje je đavao. Čitamo na prvim stranicama Biblije kako nakon istočnog grijeha, Bog govori đavlu: „Budi proklet!“ Bog nije prokleo ni Adama ni Evu, samo je rekao da će u mukama živjeti, ali je prokleo đavla i tko pokušava proklinjati on se stavlja u vezu s đavlom. Zato neka bude daleko od nas svako takvo nastojanje i molimo Boga oslobođenje od te napasti. Nešto slično tomu, ali ne sasvim je i psovka, osobito psovka protiv Boga i svetaca. Braćo i sestre, pozivam vas, kao nadbiskup, neka bude daleko od nas svaka psovka. Budimo oni koji ćemo upravo u svojoj sredini širiti Božji blagoslov.

Zaključujući homiliju kardinal je rekao: Onaj koji blagoslivlje, onaj koji moli blagoslov za svoje bližnje, i one najbliže u obitelji, i one koji su daleko, on ne želi zlo čovjeku, ne želi zlo drugome, on želi dobro. Onaj koji moli blagoslov ne govori o nečemu što nije dobro i što je netko učinio, on to neće širiti, nego će govoriti zapravo o dobru koje se čini među nama. Ne budimo prenositelji zlih vijesti, zlih informacija koje često i ne odgovaraju potpuno istini. Budimo oni koji će dobro govoriti o drugima, koji će dobrim okom promatrati druge. Budimo oni koji će blagoslivljati Boga i moliti Božji blagoslov po zagovoru sv. Antuna Padovanskog.

Prije završnog blagoslova, kardinal je, kao što je običaj na svetkovinu sv. Antuna, blagoslovio djecu i ljiljane, a župnik Sente kruščiće i nabožne predmete.

Kardinal Bozanić nakon toga se ponovno obratio okupljenim vjernicima poručivši im da je danas na svetkovinu za župu sv. Antuna Padovanskog potpisao posebnu povelju kojom proglašava Godinu župe sv. Antuna Padovanskog u Sesvetskim Selima koja traje od 13. lipnja 2019. do 13. lipnja 2020. godine.

Pozvao je župnika i župljane da tijekom Godine župe posebno promišljaju i produbljuju značenje župne zajednice u Crkvi, ulogu i važnost župnih tijela (Župnoga pastoralnog i Župnoga ekonomskog vijeća, Župnog Caritasa i drugih zajednica) te da se u tom vidu organiziraju prigodne programe (duhovne obnove, seminare, razmatranja za različite skupine vjernika). Potaknuo je da se u Godini župe organiziraju svete misije, a posebno u Došašću, božićnom vremenu, korizmi i uskrsnom vremenu euharistijska klanjanja.

Tijekom Godine župe, kardinal je, prema kanonskim odredbama, dodijelio potpuni oprost, koji može steći svaki vjernik koji se u crkvi zadrži u euharistijskom klanjanju ili koji sluša nekoliko propovijedi tijekom misija, odnosno duhovnih obnova ili koji u crkvi pobožno izmoli marijansku krunicu; dok je nemoćni vjernici mogu izmoliti u obitelji. Za potpuni oprost potrebno je ispuniti propisane uvjete: Sakramentalna ispovijed – može se obaviti i koji dan ranije; za stjecanje oprosta potrebno je biti u stanju milosti; Euharistijska pričest – na dan kada se želi primiti oprost; Molitva na papinu nakanu – Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu; Izvršiti djelo propisano za potpuni oprost (klanjanje ili krunica); potrebno je, osim toga, učiniti neko dobro djelo.

Svrha povelje je da pristupom Božjem milosrđu tijekom Godine župe sv. Antuna Padovanskog vjernici obiluju duhovnim dobrima, plodonosnije žive kršćanski poziv i jačaju crkveno zajedništvo.

U koncelebraciji su uz kardinala bili župnik Antun Sente, župni vikar Krunoslav Kolar, svećenici Sesvetsko-vugrovečkoga dekanata na čelu s prečasnim dekanom Marijom Miglesom, mons. Antun Sente, ml., rektor Nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu, preč. Tomislav Subotičanec, moderator Nadbiskupskog duhovnog stola, vlč. Ivan Valentić, župni vikar župe sv. Ivan XXIII., papa i povjerenik za pastoral mladih Zagrebačke nadbiskupije.

Euharistijsko slavlje animirao je mješoviti župni zbor „Anima una“.