Istina je prava novost.

Papa Franjo u Tajlandu potaknuo na traženje novih putova u naviještanju Evanđelja

Treći dan svog boravka u Tajlandu u petak 22. studenoga papa Franjo je posvetio prije svega svećenicima, redovnicima i redovnicama te sjemeništarcima i katehistima, a potom tajlandskim i azijskim biskupima s kojima se sastao u svetištu blaženog Nicholasa Bunkerda Kitbamrunga.

Dva posljednja susreta u ovoj zemlji posvetio je kršćanskim vođama i predstavnicima drugih vjeroispovijesti. Svoj boravak u Tajlandu završava euharistijskim slavljem s mladima u katedrali Marijinog Uznesenja na nebo u Bangkoku. U subotu 23. studenoga započinje druga etapa njegovog pastirskog pohoda kada će posjetiti Japan.

„Ne trebamo se bojati tražiti nove simbole i načine posuvremenjivanja Evanđelja kako bi vjera posala privlačnija“, poručio je Papa svećenicima, redovnicima i sjemeništarcima. Crkva u Tajlandu nadahnjuje se brojnim misionarima, koji su ostavili svoje tragove i okrepljuju i danas njezin život. Tu apostolsku plodnost se, prema njegovim riječima, prenosi i čuva s radošću, svjedočanstvom i otvorenošću za novine. Upozorio ih je kako se Crkva ne razvija prozelitizmom, već privlačnošću. Sa žalošću je saznao da u Tajlandu mnogi smatraju kršćanstvo vjerom stranaca. To nas potiče na pronalaženje novih puteva za naviještanje Evanđelja. Preporučio im je da se ne tuže da ih je premalo, već da se uvjere da su mala oruđa u Stvoriteljevim rukama, koji njihovim životom piše najljepše stranice povijesti ove zemlje.

Tajlandske biskupe i biskupe iz okolnih zemalja potaknuo je na novo misionarsko djelovanje prema duhu Evanđelja i dosadašnjih misionara. Radi se, prema njegovim riječima, o odvažnosti i bez kritičnog promatranja protuslovne mnogostruke kulturne i vjerske slike azijskog kontinenta. S jedne strane su ljepote i blagostanje, a s druge proširena bijeda i izrabljivanje. Tehnički napredak pojačava konzumizam i materijalizam, istaknuo je Papa i primijetio kako biskupi snose teret i brige svojih naroda, posebno bič droge, trgovine ljudima, potrebu pružanja pomoći migrantima, loših radnih uvjeta te gospodarske i socijalne neravnopravnosti. Papa smatra da manjinske Crkve mogu biti primjer drugima. Istaknuo je ulogu i potrebu laika u misionarskoj djelatnosti i dao smjernice za skoro opće zasjedanje azijskih biskupa.