Istina je prava novost.

Papina poruka za Katholikentag 2022.

Papa Franjo uputio je poruku u povodu njemačkog Festivala katoličke vjere (Katholikentag) koji se održava u Stuttgartu do 29. svibnja, prenosi Vatican News.

„U našim smo mislima bliski osobama u Ukrajini i molimo za sve ljude, čiji je život ugrožen i uvjetovan, za sve one koji žude za puninom života koju samo Gospodin može dati. Molimo njegov mir“, piše Papa u poruci u povodu 102. izdanja Katoličkih dana (Katholikentag), koji se održavaju u Stuttgartu od 25. do 29. svibnja na temu “Dijeliti život s drugima”.

Život je moguće darovati, naglašava Papa, u više oblika: „Mislim, na primjer, na majke ili očeve koji su potpuno posvećeni svojoj djeci, na mnoge osobe koje u crkvenoj službi ili u socijalnim ili karitativnim profesijama stavljaju svoje živote na posljednje mjesto kako bi služile i pomagale drugima. I u sadašnjim krizama, zahvaljujući Bogu, vidimo koliko je velika spremnost mnogih da se žrtvuju i za druge. Nitko se ne može sam spasiti. Svi sjedimo u istoj lađi. Zbog toga je bitno da razvijamo svijest da smo svi djeca jednoga Oca, braća i sestre; da svi živimo u istoj kući, koja nam je svima zajedno povjerena; da živimo jedni s drugima i da naprosto ne možemo ne dijeliti svoj život s drugima. Samo zajedno idemo naprijed.“

Papa Franjo u svojoj poruci, podsjećajući na lik svetog Martina koji je prosjaku dao svoj ogrtač, potiče nas da slijedimo njegov nauk: “Svi koji nose ime Isusa Krista pozvani su slijediti i sudjelovati u našim sredstvima i našim mogućnostima u pomaganju onima kojima treba pomoći. Budni smo dok prolazimo kroz život i vrlo brzo ćemo uvidjeti gdje smo potrebni.” Čak i najsiromašniji ljudi, objašnjava na kraju Papa, imaju nešto što mogu dati drugima. A vrijedi i obrnuto: “Svima – pa i najbogatijima – nedostaju i trebaju darovi drugih ljudi. Prihvaćanje nečega od drugih ponekad je teže nego davanje, jer to podrazumijeva priznanje vlastite nesavršenosti. Petar je s mukom morao naučiti prihvatiti službu svoga Učitelja tijekom pranja nogu. I mi molimo za poniznost da bismo mogli prihvatiti nešto od drugih”, zaključio je papa Franjo.

Katolički dani obično se održavaju svake dvije godine u drugom gradu. To je jedan od najvećih i najvažnijih društvenih događaja u Njemačkoj i Europi. Po atmosferi, ovi se dani mogu usporediti sa Svjetskim danima mladih. Katholikentag ima povijest od preko 170 godina. To je izraz snage i svjetovne odgovornosti laika Katoličke crkve u Njemačkoj. Sastavna jezgra sadašnjeg Katholikentaga potječe iz “Generalne skupštine njemačkih katoličkih udruga” koja se održala u Mainzu 1848. Iste godine njemački se parlament prvi put sastao u crkvi sv. Pavla u Frankfurtu. U određenom smislu, nastanak Katoličkih dana stoga je povezan s počecima demokracije u Njemačkoj.

Ovaj festival vjere u početku je organiziralo “Piusverein für religiöse Freiheit” (Pobožno društvo za vjersku slobodu), koje je tijekom povijesti postalo “Zentralkomitee der deutschen Katholiken” (Središnji odbor njemačkih katolika, ZdK). Tijekom “Kulturkampfa”, pod Bismarckom krajem 19. stoljeća, svjetovno se tijelo suprotstavljalo vladi, osiguravalo je opstanak Katoličke crkve u njemačkom Reichu te je branilo veze katolika s Rimom od žestokog otpora režima.

Mnogi Katolički dani postali su važna mjesta za katolike u društvu 20. i 21. stoljeća. Stoga ne čudi da tijekom Prvog svjetskog rata i za vrijeme Trećeg Reicha nije bilo moguće organizirati nikakav Katholikentag. Katholikentag model stvorio je presedan jer i Protestantska crkva u Njemačkoj redovito organizira “Kirchentag” – a u nedavnoj prošlosti otpočeli su i “Ekumenski crkveni dani”. Treće i do sada posljednje takvo izdanje održano je prošle godine (većim dijelom umanjeno zbog Covida-19) u Frankfurtu.

Danas Katholikentag obuhvaća mnoge stvari na jednom mjestu: festival vjere, mjesto za razmjenu ideja i kontakata, forum za rasprave koje utječu na njemačko društvo. Politički i vjerski čelnici, njemački i strani, redovito sudjeluju u petodnevnoj manifestaciji na čijem otvorenju Papa obično pošalje pozdravnu poruku, a koja završava u nedjelju svečanim misnim slavljem. U Stuttgartu, geslo Katholikentaga 2022. je “Dijeliti život s drugima”. Organizatori očekuju oko 20 000 sudionika. Na posljednjem velikom događaju u Münsteru 2018. sudjelovalo je 80 000 osoba. Kao i obično, sa svojim štandom će biti prisutan i Vatican News / Vatikanski radio.