Istina je prava novost.

Papa Franjo: Susret i molitva mogu promijeniti svijet

Papa Franjo susreo se u petak 14. listopada u Rimu sa zajednicama koje ujedinjuju govornike francuskoga jezika u inozemstvu i koje žele živjeti bratstvo, izvještava Vatican News.

Susrevši se sa zajednicama, Papa ih je potaknuo da se ne zatvaraju u sterilnu izolaciju, nego da budu aktivni dio svoje crkvene zajednice.

„Kao što su se učenici, nakon Isusova uzašašća, našli u dvorani Posljednje večere i bili svi sjedinjeni jednim srcem, tako smo i mi pozvani susresti se i ostati sjedinjeni, obogaćujući jedni druge raznolikošću karizmi i gledajući prema drugima, prema braći“, rekao je papa Franjo primivši u audijenciju sudionike Pastoralnih dana frankofonskih katoličkih zajednica iz svijeta, koji se održavaju u Rimu, a na kojima su pozvani promišljati o sinodskom procesu Crkve. „Ojačani našom kulturnom raznolikošću i različitim pristupom vjeri, postajemo stručnjaci u umjetnosti susreta“, primijetio je rimski biskup.

„Vi imate sjajnu priliku da to možete živjeti u zemljama u kojima živite. S tamošnjim ste kršćanima pozvani tvoriti samo jedno srce, biti zajednica koja nije zatvorena u sebe u sterilnoj izolaciji, nego je aktivni dio mjesne Crkve. Susretati lica, poglede, dijeliti životne priče svakoga od njih, to je Isusova blizina koju smo pozvani živjeti. Susret može promijeniti život. To je važno: susret može promijeniti život“, naglasio je Papa. Dodao je da susret zahtijeva otvorenost, hrabrost, spremnost da se uključi u život drugoga.

Sveti Otac kazao je da je u Djelima apostolskim važno primijetiti da se učenici sastaju kako bi ustrajno molili. „Molitva, koju mi prečesto zanemarujemo, potrebna je kako bismo čuli ono što Duh želi reći Crkvi. Sinoda je put duhovnoga, crkvenoga razlučivanja koje se ostvaruje prije svega u klanjanju, molitvi, u slušanju Božje riječi, a ne polazeći od naše volje, naših ideja ili projekata. Sinodalnost pretpostavlja slušanje; to je ono što trebamo razvijati u Crkvi“, napomenuo je papa Franjo.

„Kada ne bi bilo slušanja, postojao bi rizik da se to vrijeme milosti svede na sastanak, proučavanje ili na neku vrstu sabora. Sinoda nije sabor. Zato što je najvažnija osoba na sinodi Duh Sveti. Sinoda je trenutak milosti, proces koji vodi Duh koji sve čini novim, koji nas oslobađa od svjetovnosti, od naše zatvorenosti, naših ponavljajućih pastoralnih shema i od straha. Poziva nas da se upitamo što nam Bog želi reći u ovom vremenu, danas, i o smjeru kojim nas želi voditi“, poručio je Sveti Otac.

Rimski je biskup na kraju istaknuo da se trebamo staviti pod vodstvo Duha kako bismo bili Crkva koja izlazi, koja se ne boji ići prema strancu, prema bratu koji očekuje da mu donesemo Radosnu vijest o Božjoj milosrdnoj ljubavi prema svakom čovjeku. Prisutne je potom povjerio Mariji, Majci Crkve, ističući da će njihovi susreti obogatiti sinodski pokret cijele Crkve, izvijestio je Vatican News.