Foto: IKA // Otvorenje simpozija o Bleiburškoj tragediji u Zagrebu
Zagreb (IKA)
Međunarodni stručno-znanstveni simpozij „Kultura sjećanja na ratne i poratne žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda“ otvoren je u utorak 29. listopada 2024. u Dvorani Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu.
Simpozij se održava u organizaciji Fakulteta hrvatskih studija, Počasnog bleiburškog voda i Hrvatske matice iseljenika te pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora uz supokrovitelje Hrvatsku biskupsku konferenciju i Ministarstvo hrvatskih branitelja.
Zamjenik predsjednika Počasnog bleiburškog voda i predsjednik organizacijskog odbora Milan Kovač pozdravio je sve prisutne, osobito Rajka Ećimovića, koji je preživio Bleiburg i Križni put, te poručio da se nada da će uspjeti otkriti sve jame i dostojno pokopati žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta.
Izv. prof. Vlatka Vukelić s Fakulteta hrvatskih studija istaknula je da su za kulturu sjećanja odgovorni svi kao društvo te je sudionicima poželjela plodonosan rad.
Zastupnik Hrvatskoga sabora Ante Deur prenio je pozdrave predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića. Rekao je da je Bleiburg bio generacijsko breme i tiha bol hrvatskoga naroda. „Moramo biti ponosni na snagu hrvatskoga čovjeka“, naglasio je dodavši da kultura sjećanja nikada ne smije biti zaboravljena. „Na svima nama je da se gradimo kao ljudi i da gradimo mlade generacije koje nikada ne smiju zaboraviti što se dogodilo četrdesetih godina“, poručio je.
Glasnogovornik HBK-a Zvonimir Ancić rekao je da Simpozij želi govoriti o kulturi sjećanja dodavši da je sjećanje ili spomen i u temelju kršćanske vjere jer se, slaveći euharistiju, katolici svakodnevno spominju Kristove muke, smrti i uskrsnuća. „To i mi činimo svake godine slaveći euharistiju za sve naše žrtve razasute od Bleiburga do brojnih postaja križnoga puta. Svojim molitvenim sjećanjem želimo vratiti dostojanstvo svakoj nevinoj žrtvi i jasno reći da se radi o konkretnim ljudima, ne pukim i bezimenim brojevima, koji su imali svoje ime i prezime, osobnu povijest, zavičaj, užu i širu obitelj“, istaknuo je Ancić.
U ime predsjednika Hrvatske Vlade, nazočne je pozdravio državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas. Kazao je da su desetljećima relativizirani Bleiburška tragedija i križni putevi Hrvata. Čestitao je sudionicima na svemu što rade te istaknuo da će imati potporu kao i do sada.
Predsjednik znanstveno-stručnog odbora akademik Stjepan Ćosić otvorio je Simpozij rekavši da hrvatsku povijest treba uvijek prihvaćati s njezinim dobrim i lošim stranama.