Istina je prava novost.

Poreč: O svetkovini sv. Mavra uručena Biskupijska priznanja

Tijekom svečanog večernjeg misnog slavlja svetkovine sv. Maura koje je predvodio porečki i pulski biskup Ivan Štironja u četvrtak, 21. studenoga, u Poreču dodijeljena su Biskupijska priznanja zaslužnim vjernicima laicima prema prijedlozima župnika i dekana.

Koncelebriralo je 13 svećenika.

„Kršćani prvih stoljeća Crkve su braću i sestre koji su slobodno i voljno prihvatili mučeništvo za kršćansku vjeru nazivali konfeser. U tu skupinu ispovjedaoca spada i sv. Mavro, zaštitnik grada Poreča i Porečke biskupije”, rekao je biskup Štironja te pojasnio „To potvrđuje i kamena ploča, na zidu naše katedrale uklesane su riječi ‘Ovo sveto počivalište sadrži tijelo ispovjedaoca Mavra.’ Zasigurno su to napisali oni koji su svetog Mavra dobro poznavali. U to vrijeme grobovi mučenika bili su mjesto okupljanja i molitve kršćana. Vjernici su se okupljali, molili zagovor, tražili pomoć i time potvrđivali, zapravo, onaj svoj osjećaj prema ljudima s kojima su živjeli, za koje su čuli i osjećali da su sveto umrli.”

Biskup je nadalje povijesno kontekstualizirao lik sv. Maura, „nemamo puno podataka o životu i djelovanju Svetog Mavra koji je podnio mučeničku smrt u Poreču u vrijeme Decijeva progonstva sredinom trećeg stoljeća. Čašćenje mučenika se brzo širilo nakon što su kršćani dobili slobodu ispovijedanja vjere 313. godine.

Govoreći nadalje o mučeništvu propovjednik je istaknuo da „mučenici nisu stradavali zato što su bili vjerski fanatici, nego su stradavali samo zato što su vjerovali u Uskrslog Isusa, njemu se predavali i povjeravali svoje duše i svoje živote.” U tom je kontekstu naveo samo dvojicu od više Božjih Ugodnika Kojima se Crkva u Istri ponosi, bl. Miroslava Bulešića i bl. Francesca Bonifacia.

„Kada kažemo da su mučenici dali život za Isusa, to zapravo znači da su dali život za evanđeoske vrijednosti koje je Isus posvjedočio svojim životom i žrtvom na križu”, rekao je mons. Štironja te nastavio „na te vrijednosti pozvani smo svi mi da ih živimo i svojim životom o njima govorimo i svjedočimo, na osobit način budućim generacijama i to je ta najvažnija baština na koju smo pozvani da je prenesemo na naše mlade.“

Biskup je nadalje upozorio da „i mi pomalo postajemo dio svijeta u kojemu nadnaravne vrijednosti gube svoju privlačnost, progonjene su, gdje se odnos prema kršćanstvu zapravo pretvara u mlako kršćanstvo.”

Govoreći o potrebi gorljivog kršćanskog življenja propovjednik je naglasio „Što to zapravo znači biti kršćanin ispunjen žarom, kako se to može postići? Ponajprije autentičnim življenjem evanđelja. Na nama je, vjernicima, osobito biskupima, svećenicima, redovnicima i redovnicama, velika odgovornost da svojim životom svjedočimo Božju ljubav i milosrđe u svijetu. Nismo pozvani samo na pobožnost, da budemo pobožni kršćani, pobožni vjernici, nego da budemo graditelji Crkve koja je aktivna, koja je u hodu, Crkve koja služi drugima.”

Spominjući dobitnike priznanja istaknuo je „Ovom svetom misom zahvaljujemo Bogu za sve milosne darove koje nam udjeljuje svakoga dana. No, isto tako želimo zahvaliti našim poštovanim vjernicima koji se neumorno žrtvuju za zajednicu, ne gledaju da i drugi stanu u red i nešto doprinesu za svoju župnu zajednicu i za crkvu, nego ustrajno prednjače u služenju Crkvi, pomažući svećenicima u raznim pastoralnim pothvatima i potrebama, bilo karitativnim, liturgijskim, katehetskim ili raznim drugim pastoralnim aktivnostima. Veseli me da među predloženim kandidatima ima i mlađih ljudi. Nije Crkva samo za stare i za nemoćne. Dakako, i tu je pozvana biti u službi, bolesnima i nemoćnima, osobito kad je u pitanju sakrament bolesničkog pomazanja, kad je u pitanju služenje tim ljudima.”

U nastavku se osvrnuo na bl. Karla Acutisa, koji će biti kanoniziran slijedeće godine u travnju te je, koristeći parabolu pšeničnog zrna, naglasio put svetosti tog mladića.

Mons. Štironja potom se ponovno osvrnuo na sv. Mavra te je istaknuo da je „mučen zbog toga što se nije odrekao evanđeoskih vrijednosti i tako nam pokazao put kako se strpljivim i ustrajnim svjedočanstvima vjere, utemeljenim na Kristovu evanđelju, svladavaju sve životne kušnje i izazovi, a kojih ne manjka ni u ovo naše vrijeme. Kušnje i poteškoće samo su izazov i put do postizanja većih i uzvišenih ciljeva.”

„Dok danas zahvaljujem Bogu za sve vas, pozivam vas da molimo jedni za druge kako bismo ozbiljno shvatili svoje kršćansko poslanje u Crkvi koja ima mjesta za sve”, rekao je biskup obraćajući se okupljenim vjernicima. „Molimo da ova Crkva bude Crkva živa, da ovaj grad Poreč bude živi grad, da bude ispunjen kršćanskim žarom, kršćanskom ljubavlju i milosrđem da bude izvor mira, a bit će izvor mira, ako ti i ja u svom srcu budemo imali mir koji ćemo htjeti podijeliti s drugima. Svima su nam otvorena vrata da uđemo u Crkvu i natječemo se tko će bolje izvršiti svoje kršćansko poslanje, služenje drugima, tko će bolje više i brže rasti u svetosti. Služenje ne znači čekati da se drugi aktiviraju, nego se staviti na raspolaganje ovoga trenutka i živjeti za druge upravo onako kako je to činio Isus te cijela povorka naših nebeskih zaštitnika”, dodao je.

Biskup je zaključio homiliju čestitavši svetkovinu sv. Mavra, a posebno je istaknuo čestitke dobitnicima priznanja, „proglasit ćemo vas zaslužnima i proglasiti ćemo vas primjerima – kako se živi radost kršćanstva, kako se živi Evanđelje u ovome svijetu u kojemu živimo i kako se na najjednostavniji način vrši svoje poslanje i živi crkvenost.”

Nakon popričesne molitve biskup Štrionja je uručio priznanja zaslužnim vjernicima laicima za svesrdnu zauzetost u Crkvi. Nagrađeni su: Elio Karlović, župljanin Župe Sv. Ivana Krstitelja u Puli, Goran Okmaca, župljanin Župe Sv. Juraj u Starog Pazina, Veronika Bisaku, župljanka Župe Sv. Peregrina u Umagu, Marija Hrvatin, župljanka Župe Sv. Petra i Pavla u Kringi, Stjepan Lukavečki, župljanin Župe Sv. Eufemije u Rovinju, Ana Androšić, župljanka Župe Sv. Mohora i Fortunata u Lindaru, Goran Saina, župljanin Župe Gospe Fatimske u  Labinu te supružnici Eda i pokojni Pino Krulčić iz Župe Sv. Bartola u Roču.

Prije otpusnog blagoslova vjernici, predvođeni biskupom, izmolili su Molitvu sv. Mavru.