Istina je prava novost.

Proslavljena obljetnica posvete crkve sv. Lovre u Požegi

Na svetkovinu obljetnice posvete crkve sv. Lovre u Požegi, u subotu 15. studenog večernje euharistijsko slavlje u toj crkvi predvodio je požeški biskup Ivo Martinović, izvijestio je Ured za odnose s javnošću, pisanu baštinu i tisak Požeške biskupije. 

Biskup je misu predslavio u zajedništvu s kanonicima požeškoga Stolnog kaptola, svećenicima iz središnjih biskupijskih ustanova i iz župa Katedralnog arhiđakonata. Uz vjernike Požege i članove molitvenih zajednica koji se okupljaju na misna i druga slavlja u toj crkvi, sudjelovali su i predstavnici učitelja i učenika požeške Osnovne škole Antuna Kanižlića, kao i predstavnici profesora, učitelja i učenika Gimnazije Požega te Katoličke gimnazije u Požegi.

Ulazna procesija iz Biskupskog doma zaustavila se ispred crkve sv. Lovre, gdje je biskup Martinović uputio Bogu molitvu za požeške isusovce, osnivače, djelatnike i učenike drevne požeške Gimnazije osnovane 1699. i Akademije u 18. stoljeću, pokopanih u kripti crkve, poglavare i pitomce požeškog Orfanotrofija te one koji su kao žrtve „Križnog puta“ 1945. bili ubijeni u Požegi, kao i za hrvatske branitelje koji su položili živote u obrani Vukovara. Potom su učenici položili svijeće ispred križa koji je pored crkve podignut u spomen navedenim pokojnicima.

Biskup je u propovijedi podsjetio da se spomenutom svetkovinom vjernici spominju osam stoljeća duge povijesti tijekom koje je Bog, snagom Duha Svetoga, djelovao u svome hramu i u zajednici koja se u njemu okuplja. „Crkva je zgrada, građevina koju treba čuvati i obnavljati“, rekao je dodajući kako je još važnije razumjeti da je Crkva „mistično Tijelo Kristovo, živa zajednica koju Duh Sveti vodi, posvećuje i obnavlja te joj daje milost da ostvaruje svoje poslanje u svom vremenu“, istaknuo je. 

Govoreći o evanđeoskom prizoru Isusova čišćenja hrama, istaknuo je da Krist pokazuje duboku ljubav prema onome što je Božje. „Isus zna da je hram mjesto molitve, slavljenja i zahvaljivanja, mjesto najdubljeg odnosa između Boga i čovjeka. Zato ne čudi njegova reakcija kada kaže da su od kuće Božje učinili kuću razbojničku“, poručio je. U tom je kontekstu vjernike pozvao na preispitivanje. „Možda nam je potrebno posvijestiti koliko je važno imati ljubav prema hramu, prema crkvi i kakvo je naše ponašanje kada dolazimo na slavlja“, rekao je, među ostalim, biskup Martinović. 

Na kraju slavlja biskup je zahvalio svim sudionicima, a napose zboru Osnovne škole Antuna Kanižlića, koji je uz Katedralni zbor predvodio liturgijsko pjevanje. Nakon toga biskup je sa svećenicima sišao u kriptu, izmolivši ondje molitvu odrješenja i blagoslova Kanižlićeva groba, izvijestio je Ured za odnose s javnošću, pisanu baštinu i tisak Požeške biskupije.