Istina je prava novost.

Brodsko Vinogorje: Više od 200 djece na oratoriju „Dani Stadlerove plemenitosti“

U Stadlerovoj spomen-kući u Brodskom Vinogorju, od 16. do 20. lipnja, održani su Dani Stadlerove plemenitosti, dječji oratorij koji je okupio više od 200 djece iz Podvinja, Brodskog Vinogorja, Podcrkavlja, Kolonije i Brodskog Varoša. Projekt su organizirale sestre Služavke Maloga Isusa, nadahnute životom Sluge Božjega Josipa Stadlera, utemeljitelja Družbe, koji je svoje služenje posvetio siromašnima i djeci.

Oratorij je održan na inicijativu s. Marine Piljić u suradnji s vjeroučiteljicom Višnjom Tunjić s ciljem približavanja lika i djela Josipa Stadlera djeci i mladima te promicanja kršćanskih vrijednosti kroz molitvu, zajedništvo, stvaralaštvo i igru.

Tijekom pet dana sudionici su sudjelovali u brojnim kreativnim, glazbenim, dramskim, sportskim i edukativnim sadržajima. Djeca su razvijala svoje talente kroz likovne radionice, pjevanje, upoznavanje osnova sviranja gitare i klavijatura, dramsko izražavanje te izradu različitih rukotvorina. Sportske aktivnosti dodatno su obogatile program te poticale timski duh, suradnju i međusobno upoznavanje.

Svaki dan započinjao je svetom misom koju je predvodio don Ante Ledić, a nakon euharistijskog slavlja djeca su kroz radionice i zajedničke aktivnosti promišljala o vrijednostima koje proizlaze iz evanđeoske poruke. Program je bio osmišljen kao put rasta u dobroti, poštovanju, ljubavi, ustrajnosti i zahvalnosti. Svaki dan imao je posebnu temu i izazov koji je sudionike poticao na konkretna djela dobrote – od lijepih riječi i pažnje prema bližnjima do nesebične pomoći i osobnog zauzimanja za dobro.

U provedbi projekta sudjelovao je velik broj ljudi dobre volje. Uz sestre Služavke Maloga Isusa, doprinos su dali brojni volonteri, dobročinitelji, vjeroučitelji, roditelji i mladi animatori koji su svojim vremenom, talentima i nesebičnim služenjem omogućili da svaki dan protekne u ozračju radosti, sigurnosti i zajedništva. Njihova predanost pokazuje kako se zajedničkim snagama mogu ostvarivati vrijedni projekti na dobrobit djece i mladih.

Završni dan oratorija bio je posebno svečan. Nakon svete mise i zajedničke molitve sudionici su se okupili na Stadlerovu trgu u Slavonskom Brodu, gdje su upalili lampione i simbolično pustili balone kao znak svojih molitava, zahvalnosti i nade. Taj je trenutak na poseban način zaokružio petodnevno druženje ispunjeno vjerom, prijateljstvom i radošću.

Kroz molitvu, druženje, stvaralaštvo i igru Dani Stadlerove plemenitosti još su jednom pokazali kako je moguće djeci bliskim i razumljivim načinom prenositi kršćanske vrijednosti te ih poticati da postanu nositelji dobrote i nade u svojim obiteljima, školama i zajednicama.

Organizatori su izrazili zahvalnost svim sudionicima, suradnicima i dobročiniteljima koji su pridonijeli uspjehu ovogodišnjega oratorija, uz želju da se poruka plemenitosti i služenja, koju je svojim životom svjedočio Sluga Božji Josip Stadler, nastavi širiti među novim naraštajima.

FOTO Brodsko Vinogorje: Više od 200 djece na oratoriju „Dani Stadlerove plemenitosti“