Škapularsko proštenje proslavljeno u franjevačkoj crkvi sv. Ivana Krstitelja u Varaždinu
Foto: Ured za pastoral u medijima Varaždinske biskupije/Škapularsko proštenje proslavljeno u franjevačkoj crkvi sv. Ivana Krstitelja u Varaždinu
Varaždin (IKA)
Škapularsko proštenje, blagdan Majke Božje Karmelske, svečano je proslavljeno 19. srpnja u franjevačkoj crkvi sv. Ivana Krstitelja u Varaždinu. Središnje euharistijsko slavlje predvodio je varaždinski biskup Bože Radoš, prenosi Ured za pastoral u medijima Varaždinske biskupije.
Suslavili su fra Milan Krišto, novi gvardijan varaždinskog franjevačkog samostana, preč. Stjepan Najman, dekan Istočnovaraždinskog dekanata i župnik Župe sv. Nikole biskupa u Varaždinu te desetak franjevaca i svećenika iz Varaždina i okolice.
Na početku misnog slavlja okupljene je pozdravio dosadašnji gvardijan varaždinskog franjevačkog samostana fra Vlado Mustač. Istaknuo je kako se oltar Majke Božje Karmelske u varaždinskoj franjevačkoj crkvi štuje već stoljećima te da je škapularsko proštenje tradicionalno varaždinsko proštenje koje okuplja vjernike iz cijeloga Varaždina i okolice.
U homiliji je biskup Bože Radoš polazeći od biblijskih čitanja istaknuo kako se blagdan Majke Božje Karmelske može razumjeti jedino u svjetlu Božje riječi te nastavio tumačiti prvo čitanje.
Podsjetio je na Ilijinu borbu protiv idolopoklonstva i mentaliteta koji Boga želi pretvoriti u predmet trgovine. „Bog nije onaj kojega možemo kupiti svojim darovima. On je Otac koji besplatno daruje“, istaknuo je biskup, dodajući da je i današnji čovjek često u napasti vjerovati kako se sve može kupiti, pa čak i Božja naklonost.
Tumačeći prizor maloga oblaka koji se nakon dugotrajne suše pojavljuje nad morem, biskup je podsjetio kako kršćanska predaja u njemu prepoznaje pralik Blažene Djevice Marije. Kao što je oblak navijestio kišu i novi život, tako je Marija svijetu donijela najveći Božji dar, Isusa Krista.
Središnji dio homilije biskup je posvetio poveznici između dviju gora koje donosi liturgija toga dana: Karmela iz prvoga čitanja i Golgote iz evanđelja. Karmel je opisao kao goru ljepote, života i Božje prisutnosti, dok se na Golgoti ta ljepota očituje u svom punom značenju, u Kristovoj ljubavi koja se do kraja daruje za čovjeka. „Nema veće ljepote od Kristova križa. Nema veće ljubavi od one koja se potpuno daruje“, istaknuo je, dodajući kako je upravo ljubav najljepši i trajni miris.
Osvrćući se na evanđeoski prizor pod križem, biskup je istaknuo da Isus u posljednjim trenucima svoga zemaljskog života učeniku Ivanu povjerava svoju Majku, a Mariji učenika, stvarajući tako novu obitelj okupljenu oko križa. Uz Mariju, ljubljenoga učenika i nekoliko žena, pod križem se rađa prva Crkva koja će nastaviti naviještati Kristovu ljubav svijetu. Marija, koja je na Karmelu predoznačena kao oblak koji donosi život, na Golgoti postaje Majka Crkve i svih Kristovih učenika.
Govoreći nadalje o škapularu, biskup je podsjetio da sama riječ označava odjeću te pozvao vjernike da se prisjete svoga krštenja, kada su se „obukli u Krista“. Istaknuo je da pobožnost prema Majci Božjoj Karmelskoj nije tek izvanjski znak, nego poziv da vjernici svojim životom budu „miris Evanđelja“ u svijetu.
Na kraju homilije zazvao je zagovor Blažene Djevice Marije da vjernicima bude majka u njihovim obiteljima i u Crkvi te da im pomogne živjeti dostojno svoga krsnog poziva, „obučeni u Krista“ i ispunjeni njegovom ljubavlju.
Na završetku misnog slavlja fra Vlado Mustač zahvalio je varaždinskom biskupu Radošu na predvođenju euharistijskog slavlja i upućenoj homiliji, kao i svim svećenicima koji su suslavili te brojnim vjernicima koji su sudjelovali u tradicionalnom varaždinskom škapularskom proštenju. Tom je prigodom okupljenima predstavljen i novi gvardijan varaždinskog franjevačkog samostana fra Milan Krišto, koji je nakon završetka službe provincijala Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda preuzeo službu gvardijana samostana i voditelja Kuće za stariju i nemoćnu braću u Varaždinu. Biskup Radoš zahvalio je fra Vladi Mustaču na njegovu služenju varaždinskoj franjevačkoj zajednici te je novom gvardijanu fra Milanu Krišti zaželio da bude istinski brat i otac povjerene zajednice, čuvajući franjevački duh i nastavljajući bogatu tradiciju varaždinskog samostana, izvijestio je Ured za pastoral u medijima Varaždinske biskupije.


