Istina je prava novost.

Mons. Eterović na HKS-u održao predavanje „Prioriteti djelovanja Svete Stolice u suvremenom svijetu“

Apostolski nuncij u Saveznoj Republici Njemačkoj nadbiskup dr. Nikola Eterović održao je u ponedjeljak 11. studenoga 2024. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu predavanje „Prioriteti djelovanja Svete Stolice u suvremenom svijetu“. 

Predavanju su prisustvovali rektor prof. dr. Željko Tanjić, Uprava, djelatnici i studenti HKS-a te apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua i tajnik Apostolske nuncijature mons. Alvaro Ernesto Isurieta Y Sea.

Rektor Tanjić pozdravio je mons. Eterovića, zahvalivši mu na njegovim molitvama i zanimanju za razvoj Hrvatskog katoličkog sveučilišta, nakon čega je prorektor za kvalitetu, identitet i poslanje Sveučilišta prof. dr. Ante Crnčević okupljenima pročitao životopis mons. Eterovića.

Nuncij Eterović je u predavanju govorio o izazovima na koje Katolička Crkva nailazi u sadašnjoj složenoj svjetskoj situaciji, izdvojivši prioritete u diplomaciji Svete Stolice. Istaknuo je evangelizaciju kao prioritet kojim Sveta Stolica pridonosi prenošenju nauka Katoličke Crkve.

„Jedan od prioriteta je služba ljubavi kroz djelatnost Caritasa kojih ima 165 na nacionalnim razinama, a potom se govori o tisućama bolnica, dispanzera, vrtića, odgojnih ustanova, sirotišta, kuća za beskućnike te pomoć izbjeglicama i seliocima. Sveta Stolica također veliku pozornost polaže u službu odgoja koja se očituje u osnivanju obrazovnih centara, vrtića, škola, crkvenih i katoličkih sveučilišta. U svijetu postoji 73.000 dječjih vrtića koje polazi 7.3 milijuna djece, 96.000 osnovnih škola koje polazi 35 milijuna učenika, 48.000 srednjih škola u kojima se školuje 20 milijuna srednjoškolaca, na Crkvenim sveučilištima studira 2 milijuna studenata, a na 1300 katoličkih sveučilišta oko 3 milijuna studenta“, rekao je mons. Eterović.

Napomenuo je da su katoličke škole i sveučilišta iznimno cijenjeni u svijetu. „Sveta Stolica svoje poslanje oslanja na nauk Isusa Krista i njegov zagovor za mir što se očituje u poslanju Crkve za opće dobro u izgradnji mira u svijetu, a koje odnosi na poštivanje međunarodnog prava jedinstvenog za sve države u svijetu i u posredovanju Svete Stolice u uspostavi mira između sukobljenih država kao npr. između Argentine i Čilea u ratu između 1978. i 1985. Katolička Crkva također u svom djelovanju ističe vrijednost međureligijskog dijaloga koji su osobito bili izraženi u djelovanju svetog pape Ivana Pavla II. i susretima s u Asizu 1986. i potom ponovno u 2002.“, podsjetio je.

Govorio je i o Svetoj Stolici kao (vrlo aktivnom) subjektu međunarodnog prava. „Njezini su prioriteti prvotno duhovne naravi, ali oni imaju vrlo važnu društvenu, kulturnu i političku dimenziju, shvaćajući politiku u plemenitom smislu: u služenja općem dobru. To se odnosi na višestruku djelatnost evangelizacije, navještaja Evanđelja, dobre vijesti za sadašnjeg čovjeka i za suvremenu društvenu zajednicu, to više što vjerska aktivnost ide usporedno sa službom odgoja i službom ljubavi“, naglasio je.

Objasnio je da u Katoličkoj  Crkvi navještaj Evanđelja redovito prate ustanove katoličkih škola raznih stupnjeva  koje su otvorene za siromašnu djecu, kao i za ostale koji žive na rubu društva. „U isto vrijeme evangelizacija nadahnjuje brojne razvojne projekte kao i karitativnu djelatnost u prilog bolesnih, hendikepiranih, kao i osoba koje su upale u ovisnost o raznim porocima. Da bi mogla uspješno djelovati, Katolička Crkva zahtjeva poštivanje vjerske slobode koja je posebni barometar poštovanja svih drugih sloboda, uključujući one društvene političke naravi u pojedinim zemljama“, poručio je nuncij te zaključio:

„U takvom ozračju ostvaruju se uvjeti i za istinsku primjenu ljudskih prava, posebno prava na život. Kao vrhovno upravno tijelo Katoličke Crkve, Sveta Stolica i njezina diplomacija promiču ekumenski dijalog s drugim kršćanskim crkvama i crkvenim zajednicama te tako doprinose zajedništvu i društvenoj suradnji u pojedinim državama.“

Nakon predavanja uslijedila su pitanja iz publike. Posjet Hrvatskom katoličkom sveučilištu mons. Eterović i mons. Lingua započeli su obilaskom gradilišta na Kampusu HKS-a, zajedno s rektorom Tanjićem i prorektorima, članom Uprave ING-GRADA-a Miljenkom Zovkom te predstavnicima izvođača i nadzora.