Istina je prava novost.

Božićna poruka mons. Tome Vukšića

Božićnu poruku vrhbosanskog nadbiskupa koadjutora i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u Bosni i Hercegovini Tome Vukšića, koju je 18. prosinca 2020. objavila Katolička tiskovna agencija, prenosimo u cijelosti.

Evo Boga našega! On dolazi da nas spasi

Jedna od vrlo prepoznatljivih oznaka duhovnog i molitvenog života cijele Crkve tijekom došašća, a posebice glede izbora biblijskih čitanja za vrijeme euharistijskih slavlja, koje se navješćuje okupljenoj zajednici vjernika tijekom toga razdoblja, prepoznaje se u čestim odlomcima iz Knjige proroka Izaije.

Bog žuri u pomoć svom narodu

Izaija je bio prorok koji je, u teškim vremenima i iskušenjima, tumačenjem poruka Božjih, tješio svoj narod i navješćivao mu oslobođenje od nedaća. Sve to zahvaljujući Bogu koji po svom Pomazaniku, Mesiji, žuri u pomoć izabranom narodu. Jer „evo začet će djevica i roditi sina i nadjenut će mu ime Emanuel“ (Iz 7,14). Ime mu je: Bog s nama. On izabrani narod po svom djelovanju pretvara u zajednicu otkupljenika Gospodnjih. Učinit će Mesija da na zemlji zavladaju mir i pravda i da se širi ime Božje. A pri tomu upotrebljava Izaija brojne slike, prikladne i lako razumljive onim ljudima i njihovu području.

Tako, na primjer, piše ovaj starozavjetni prorok: „Nek’ se uzraduje pustinja, zemlja sasušena, neka kliče stepa, nek’ ljiljan procvjeta. Nek’ bujno cvatom cvate, dȁ, neka od veselja kliče i nek’ se raduje“ (Iz 35,1 – 2). A razlog i objašnjenje te zajedničke radosti je u tomu što će svi „vidjeti slavu Gospodnju, divotu Boga našega“ (Iz 35,4).

I posebice obeshrabrenima i klonulima pisao je prorok Izaija: „Ukrijepite ruke klonule, učvrstite koljena klecava! Recite preplašenim srcima: ‚Budite jaki, ne bojte se! Evo Boga vašega, odmazda dolazi, Božja naplata, on sam hita da nas spasi!‘“ (Iz 35,3 – 4).

Svetim putom i čistom cestom ususret Bogu

Međutim, da bi se Božja ponuda zaista pretvorila u naše spasenje, osim što Bog žuri da nas spasi, poručuje Izaija: „Bit će ondje čista cesta, a zvat će se Sveti put: nitko nečist njime neće proći, bezumnici njime neće lutati. (…) već će hodit’ samo otkupljeni, vraćati se otkupljenici Gospodnji. Doći će (…) kličuć’ od radosti, s veseljem vječnim na čelima; pratit će ih radost i veselje, pobjeći će bol i jauci“ (Iz 35,8 – 10).

Izaijina proroštva su izraz povijesnoga konteksta izabranoga naroda i vremena u kojemu su ovi tekstovi nastajali više stoljeća prije Krista, a Crkva ih je uvijek tumačila i kao Božju poruku nade i ohrabrenja u čekanju dolaska Pomazanika Božjega i Spasitelja svijeta. To jest, po Isusovu dolasku Bog hita da okupi novi narod Božji, kojega se naziva Crkva, da ga izvede u slobodu od grijeha i da po uskrsnuću zauvijek ponudi spasenje svakom čovjeku. Tako je oslobođenje starozavjetnog izabranog naroda protumačeno kao slika otkupljenja kojim je Isus usrećio cijeli ljudski rod.

Mudri pisac psalama u tom smislu poziva na odgovornost za vlastito spasenje te poručuje i opominje: „Gospodin obećava mir narodu svomu, vjernima svojim, onima koji mu se svim srcem vrate. Zaista blizu je njegovo spasenje onima koji ga se boje“ (Ps 85,9 – 10).

Bog je, dakle, uvijek blizu onima koji mu se sa strahopoštovanjem svim srcem vrate!

To isto Izaija bi rekao drugim riječima: Blizu je Božje spasenje onima koji hode čistom cestom. Onima koji su na svetom putu. Jer nitko nečist ne prolazi prema vječnom spasenju, već samo oni koji životom dokazuju da su prihvatili otkupljenje Gospodnje. Oni će klicati od radosti. Pratit će ih radost i veselje i od njih će pobjeći svaki razlog bola i jauka.

Spasenje počinje već sada

Svaka Božja poruka ima trajnu vrijednost. Tako, svim preplašenim srcima, također u ovo vrijeme došašća, Izaija opet poručuje: „Budite jaki, ne bojte se! Evo Boga vašega, (…) on sam hita da nas spasi!“ (Iz 35,4).

Naše spasenje počinje već sada: Isusovim dolaskom i našom radošću u duhovnom i tjelesnom zdravlju. Stoga, neka dragi Bog pomogne da mu se svim srcem vratimo i neka pohiti poslužiti se mudrošću i znanjem stručnih ljudi i odgovornih u vlasti, kako bi svima čim prije, protiv opakoga virusa koji je ugrozio fizičko, duhovno, psihološko i gospodarsko zdravlje mnogih pojedinaca i društava, bio dostupan učinkovit lijek, proizveden na moralno prihvatljiv način.

S ovim mislima, svima želim dobro zdravlje duše uz molitvu da vas zaobiđe i svaka tjelesna bolest, a svim vjernicima Vojnog ordinarijata i svim ostalim katolicima želim sretan Božić i blagoslovljenu cijelu 2021. godinu!

Sarajevo, uoči Božića 2020. godine

Mons. Tomo Vukšić,
apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata