Budi dio naše mreže
Izbornik

Anglikanski biskupi protiv naftnih bušotina u Namibiji

Ženeva (IKA)

Trideset i četvorica anglikanskih biskupa i trojica nadbiskupa iz cijelog svijeta potpisali su peticiju tražeći od kanadske tvrtke ReConAfrica da odmah zaustavi izradu naftnih bušotina u slivu Kalahari u Namibiji, izvještava mrežna stranica Svjetskog vijeća Crkvi (WCC), prenosi Vatican News.

Peticija je dostavljena namibijskoj Vladi, i konzulatu u Cape Townu,  sjedištu tvrtke ReconAfrica u Vancouveru u Kanadi, te kanadskom veleposlaniku za odgovorno poduzetništvo. Inicijativa je započela nakon što je namibijski biskup Luke Pato najavio Anglikanskoj Crkvi početak istražnog bušenja.

Kompanija ReConAfrica stekla je prava bušenja na više od 35.000 četvornih kilometara sliva Kalahari, zaštićenog i okolišno osjetljivog područja koje vodom opskrbljuje deltu rijeke Okavango. Riječ je o slivu koji je svjetska baština zaštićena Ramsarskom konvencijom o močvarama, ključno područje biološke raznolikosti i jedno od sedam afričkih čuda prirode. Osim toga, dom je posljednje najveće populacije afričkih slonova, 400 vrsta ptica, te utočište za mnoge druge životinje. Zaštićena je Sporazumom Stalne komisije za vode rijeke Okavango.

To istraživanje krši prava autohtonih naroda određenih Deklaracijom Ujedinjenih naroda, jer je voda rijetko i dragocjeno dobro u Namibiji, najsušoj zemlji južno od Sahare, jednoj od zemalja koje su najosjetljivije na klimatske promjene. Zabrinutost koju su očitovali mjesni aktivisti odbačena je, navodi se u peticiji, unatoč tomu što će bušenje u slivu Kalahari razbiti njegovu geološku strukturu te uništiti vodeni sustav koji podupire taj jedinstveni ekosustav i utočište divljih životinja. Čak se i nacionalnim novinama „The Namibian“, koje su prenijele vijest, zaprijetilo pravnim postupcima.

Tim prosvjednim glasovima pridružio se i privremeni vršitelj glavnog tajnika Svjetskog vijeća Crkvi pastor Ioan Sauca, koji je izrazio solidarnost s narodom Namibije i anglikanskom zajednicom. Ne možemo žrtvovati prava autohtonih zajednica i uništiti dar Božjeg stvaranja nafte. Ako želimo postići međunarodni cilj smanjivanja emisije štetnih plinova za 50% do 2030. godine i postići ugljičnu neutralnost do 2050. moramo prekinuti svoju ovisnost o fosilnim gorivima i odmah se prebaciti na sustave obnovljivih izvora energije, zaključio je pastor Sauca.