Istina je prava novost.

Irski biskupi pozvali političare da odbiju prijedlog zakona “Umrijeti s dostojanstvom”

Vijeće za život i savjetodavna skupina za bioetiku Irske katoličke biskupske konferencije (ICBC) u službenoj izjavi pozvali su političke čelnike u Republici Irskoj da odbace prijedlog zakona o potpomognutom samoubojstvu radnog naziva “Umrijeti s dostojanstvom”, objavio je Vatican News.

Irski biskupi protive se prijedlogu novoga zakona kojim bi se osobama s progresivnom, terminalnom, bolešću omogućilo da u predviđeno vrijeme okončaju svoj život, pod kontroliranim i nadziranim okolnostima, a nakon što saznaju konačnu dijagnozu te procjenu liječnika koliko im je još ostalo vremena do smrti.

Prijedlog zakona u radikalnoj je suprotnosti sa zalaganjem za opće dobro svih irskih građana

Ovaj prijedlog zakona došao je pred irski parlament (Oireachtas Éireann) u 2020. godini,  početkom veljače 2021. je o njemu raspravljao Odbor za pravosuđe irskog parlamenta, a o istome irski parlamentarci tek treba glasovati. Zanimljivo, u samom prijedlogu zakona nigdje ne piše da se radi o “samoubojstvu”, ta riječ je izbjegnuta u tekstu prijedloga zakona, već se navodi da “osoba traži liječničku pomoć kako bi okončala svoj život”.

Leinster House, zgrada parlamenta Republike Irske u glavnom gradu Dublinu

“Prijedlog zakona u radikalnoj je suprotnosti sa zalaganjem za opće dobro svih irskih građana, a za što je primarno odgovorna irska država”, stoji u izjavi irskih biskupa, odnosno Vijeća za život i Savjetodavne skupine za bioetiku  Irske katoličke biskupske konferencije (ICBC).

Crkva ima moralnu odgovornost brinuti se za bližnjega svoga, bez obzira je li neizlječivo bolestan

Irski biskupi, nadalje, navode da Crkva ima moralnu odgovornost brinuti za bližnjega svoga, prema evanđeoskoj slici milosrdnog Samaritanca, odnosno brinuti se o svakoj osobi, bez obzira radilo se o osobi koja se nalazi u kritičnoj, terminalnoj, fazi života.

“U okviru postojeće zakonske i medicinske prakse mora se jamčiti apsolutno poštivanje ljudskog života, ali uz jasno prihvaćanje činjenice o ljudskoj smrtnosti koja je neizbježna. Dakle, rješenje je kvalitetna palijativna skrb kojom se svakome čovjeku treba omogućiti dostojanstven i miran kraj života”, piše, među ostalim, u izjavi predstavničkih tijela irskih biskupa, uz dodatak da se u prijedlogu ovoga zakona ne zahtijeva od davatelja zdravstvene skrbi da pruži odgovarajuću palijativnu skrb za neizlječivo bolesnu osobu.

Lažna pretpostavka: U terminalnoj fazi bolesti više ne vrijedi živjeti

Irski biskupi novi prijedlog zakona o “potpomognutom samoubojstvu” odbacuju, kao i često korištenu “lažnu pretpostavku” dijela zagovaratelja zakona koji kažu kako “u terminalnoj fazi bolesti više ne vrijedi živjeti”.

“Ta lažna pretpostavka neizbježno nagriza same temelje pravnog poretka i društvene jednakopravnosti, kojom se jamči zaštita ljudskog života do prirodne smrti, bez obzira dob, invaliditet, fizičku i radnu sposobnost ili bolest”, stoji u izjavi biskupa uz dodatak da “potpomognuto samoubojstvo odražava neuspjeh suosjećanja od strane društva i države”.

Put ka klasičnoj eutanaziji, bez mogućnosti prigovora savjesti zdravstvenih djelatnika

Također, irski biskupi, uz potporu pape Franje, navode da bi prihvaćanje ovoga zakona imalo nesagledive posljedice i na same pacijente s neizlječivim bolestima, sadašnje i buduće, jer bi mogao potaknuti navedene teško bolesne osobe da zatraže potpomognuto okončanje svoga života kako “ne bi bili na teret i brigu drugih i društva u cjelini”. Usto, pišu irski biskupi, prihvaćanje zakona o “potpomognutom samoubojstvu” bio bi korak ka “ubijanju bez pristanka”, odnosno klasičnoj eutanaziji svih teško bolesnih za koje zdravstveni sustav napiše dijagnozu da su neizlječivo bolesni.

I na kraju izjave, uz jasnu i često ponovljenu poruku da se “ovaj zakon ne bi trebao donijeti”, Vijeće za život i savjetodavna skupina za bioetiku Irske katoličke biskupske konferencije (ICBC) problematizira i pravo na prigovor savjesti za zdravstvene djelatnike koji smatraju da je sudjelovanje u nečijem (samo)ubojstvu moralno pogrešno, a u prijedlogu ovoga zakona se uopće ne spominje “prigovor savjesti” za zdravstvene djelatnike, izvijestio je u nedjelju 14. veljače Vatican News.