Kanadski biskupi: Mi smo za palijativnu skrb, a protiv eutanazije ili potpomognutog samoubojstva
Predsjednik Kanadske biskupske konferencije i nadbiskup Winnipega Richard Gagnon / Foto: Vatican Media (sve fotografije)
Ottawa (IKA)
Kanadska biskupska konferencija (CCCB) osudila je nedavno prihvaćanje nacrta zakona kojim se proširuje mogućnost primanja medicinske pomoći za prekid života. Zakon se odnosi i na osobe kojima možda ne prijeti neposredna smrt, ali su dosegli stanje nepodnošljive tjelesne ili psihološke patnje zbog neizlječive bolesti ili invaliditeta, prenosi hrvatski ured Vatican Newsa u subotu 17. travnja.
“Naš stav je i dalje nedvojben: eutanazija i potpomognuto samoubojstvo namjerno su ubojstvo ljudskog života kršeći Božje zapovijedi. Narušavaju zajedničko dostojanstvo sprječavajući poštovanje, prihvaćanje i pratnju onih koji pate i umiru, te potkopavaju temeljnu dužnost koju imamo, a to je briga o najslabijim i najranjivijim članovima društva”, stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik Kanadske biskupske konferencije nadbiskup Winnipega Richard Gagnon.
Ljudski život mora biti zaštićen od začeća do prirodne smrti
Mjesna Katolička Crkva ponavlja da ljudski život mora biti zaštićen od začeća do prirodne smrti, u svim fazama i uvjetima, dok bi usvajanjem novog zakona duševno bolesne i osobe s invaliditetom mogle biti izložene opasnim i nasilnim pritiscima. Biskupi su izrazili zahvalnost te potporu svim zdravstvenim djelatnicima i suosjećajnim dobrovoljcima koji nastavljaju braniti život, opirući se eutanaziji i potpomognutom samoubojstvu, promičući brigu o obitelji, prijateljima i dragim osobama u njihovim patnjama, ili pomažući bolesnima i umirućima.
Kanadska biskupska konferencija uputila je apel za poticanjem brzog pristupa zaštiti duševnog zdravlja, društvenoj potpori duševno oboljelima te programima sprječavanja samoubojstava, štiteći također kronične bolesnike, oboljele od degenerativnih bolesti te osobe koje su izolirane u ustanovama za dugi boravak u bolnici.
Bol i smrt ne mogu biti krajnji kriteriji koji mjere ljudsko dostojanstvo
Kanadski biskupi citirali su dokument „Samaritanus bonus“, pismo posvećeno temama o završetku života koje je objavio Zbor za nauk vjere u rujnu 2020. godine. Dokument ističe da bol i smrt ne mogu biti krajnji kriteriji koji mjere ljudsko dostojanstvo, svojstveno svakoj osobi, samo zbog činjenice da je čovjek.
Podsjetili su također na mogućnost prigovora savjesti zdravstvenih djelatnika koji se protive eutanaziji i potpomognutom samoubojstvu jer se izravno ubojstvo osobe ne može nikada smatrati dužnošću. Tomu se pridodaje i snažan poticaj za promicanje palijativne skrbi u korist tjelesnog, emocionalnog te duhovnog stanja bolesnika, posebno ako se pruži dovoljno rano.
“Palijativna skrb, a ne eutanazija ili potpomognuto samoubojstvo, suosjećajan je i solidaran odgovor na patnju i umiranje”, istaknuli su kanadski biskupi.
Pomolimo za novi izljev milosti, neka strah i očaj ustupe mjesto hrabrosti i nadi
Na kraju priopćenja, vjernike se potiče na zauzimanje i uključenost na razini pojedinca, župe i zajednice kako bi nastavili vršiti pritisak na izabrane političare po tim pitanjima.
“Ozbiljno se pomolimo za novi izljev milosti, da strah i očaj koji su mnogi doživjeli ustupe mjesto hrabrosti i nadi te kako bi svi mogli prihvatiti poziv na potporu patnika i umirućih pogledom punim ljubavi i suosjećanja uskrslog Krista”, stoji na kraju priopćenja, izvijestio je hrvatski ured Vatican Newsa u subotu 17. travnja.