Venezuelanski biskupi traže ponovno prebrojavanje glasova na izborima
FOTO: Reuters/Pixsell // Foto: REUTERS/Leonardo Fernandez Viloria/TPX // prosvjed oporbe u Caracasu
Caracas (IKA)
Venezuelanski biskupi zahtijevaju novo prebrojavanje glasova nakon što se socijalistički predsjednik Nicolás Maduro, koji neprekidno vlada od 2013., proglasio pobjednikom predsjedničkih izbora, izvijestio je u utorak 30. srpnja Kathpress.
“Pridružujemo se svima onima unutar i izvan Venezuele koji zahtijevaju provjeru izbornih rezultata, uz aktivno i potpuno sudjelovanje svih uključenih političkih čimbenika”, piše u izjavi predsjedništva Venezuelanske biskupske konferencije (CEV) objavljenoj na Facebooku u ponedjeljak.
Kao “pastiri Božjega naroda” biskupi pozorno prate razvoj najnovijih događaja, poručili su. Izrazili su “bliskost i spremnost na pastoranu pratnju u ovim trenutcima nemira”. Biskupi pozivaju venezuelanski narod da “ostane postojan u nadi”. Potrebno je, naočigled eksplozivnom raspoloženju u zemlji, “predočiti naše misli i pravedne zahtjeve u mirnom držanju obilježenom uvažavanjem i snošljivošću”, pišu biskupi.
Izborno povjerenstvo proglasilo je u ponedjeljak Madura, autoritarnog ljevičara koji je na vlasti od 2013., pobjednikom nedjeljnih izbora s 51.2 posto ili 5.15 milijuna glasova. Najizgledniji oporbeni kandidat Edmundo González prema tim navodima dobio je 44.2 posto ili 4.45 milijuna glasova. Prema navodima oporbe, González je dobio 6.2 milijuna glasova, a Maduro 2.7 milijuna. Oporba se pritom oslanja na ankete neovisnih instituta.
Iz Rusije, Kine, Irana, Kube i Hondurasa već stižu čestitke Maduru, a meksički predsjednik Andrés López Obrador priznao je izborni rezultat. Istodobno, brojne druge latinskoameričke države i SAD izrazile su sumnju u rezultat i zatražile transparentnu i neovisnu provjeru. Glavni tajnik Ujedinjenih naroda António Guterres zahtijeva “potpunu transparentnost”.
Predsjednički izbori u Venezueli već su unaprijed proglašeni spornima, nakon što su pravosudne vlasti bliske Maduru zabranile kandidaturu njegovoj najpopularnijoj protivnici Maríji Corini Machado. Oko 4.5 Venezuelanaca koji žive u inozemstvu praktički je isključeno iz izbornog procesa. Nakon zatvaranja birališta oporba je žestoko prosvjedovala tvrdeći da joj je spriječen uvid u izborne dokumente. To je pravo zajamčeno ustavom, ali unatoč tome naoružani predstavnici režima spriječili su pristup biralištima. Fotografije na društvenim mrežama navodno pokazuju maskirane osobe koje odnose izborne kutije, a povremeno je bilo i upotrebe oružja.
Uslijed sve glasnijih optužbi za izbornu prijevaru, u ponedjeljak je u glavnom gradu Caracasu i drugim mjestima došlo do masovnih prosvjeda i nasilja. Policija je upotrijebila suzavac i povremeno pucala na prosvjednike. Pritom su, prema izvješćima, ubijene dvije osobe a najmanje 46 ih je uhićeno.
Mrežni portal Religion Digital prenio je izjavu neimenovanog predstavnika CEV-a, koji je izrazio zabrinutost zbog “nepoštivanja volje naroda, izostanka istine i transparentnosti i zloporabe moći”. Narod bi vrlo brzo mogao “biti ušutkan uz uporabu još veće sile i represalija”, rekao je isti izvor. Prosvjedi su se nastavili i u utorak.