Istina je prava novost.

Djevojački zbor Evmolpeja iz Bugarske gostovao u đakovačkoj katedrali

Djevojački zbor Evmolpeja iz bugarskog grada Plovdiva gostovao je u petak, 25. listopada u đakovačkoj katedrali, izvijestio je Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Zbor je animirao pjevanje na večernjem misnom slavlju, a zatim je održao koncert. Misno slavlje je predvodio vlč. mr. Dario Hrga u koncelebraciji s katedralnim župnikom preč. Ivanom Lenićem, ekonomom Bogoslovnog sjemeništa preč. Matom Gašparovićem i kanonikom mons. Lukom Marijanovićem. Vlč. Hrga je, uvodeći u misno slavlje, rekao da je zbor došao u Đakovo zajedno s visokom delegacijom predstavnika bugarskog naroda koja je pohodila grob biskupa Josipa Jurja Strossmayera i odala mu počast za sve što je učinio za bugarski narod. Pohodom Đakovu i Osijeku gosti obilježavaju i bugarski narodni praznik „Dan narodnih buditelja“.

Nakon mise, održan je koncert zbora Evmolpeja pod ravnanjem dirigentice Alije Hanse uz klavirsku pratnju  Jordanke Ivanove. U koncert je uveo vlč. mr. Hrga, pozdravivši predstavnike bugarskog naroda na čelu s veleposlanicom u Republici Hrvatskoj Ivom Krulevom, zatim Peru Djankova, predstavnika bugarske manjine u Skupštini Grada Zagreba, Raška Ivanova, predsjednika bugarske zajednice u RH i sve druge. Istaknuo je činjenicu da je biskup Strossmayer poveznica između Đakovačko-osječke nadbiskupije i bugarskog naroda, a gostovanje zbora Evmolpeja nastavak jačanja tih veza dvaju naroda.

Nazočnima se obratio i Raško Ivanov, organizator događaja, naglasivši zasluge biskupa Strossmayera za bugarski narodni preporod. Đakovačkoj se publici zbor Evlompeja predstavio jednosatnim koncertom. Zbor je osnovan 2006. u Plovdivu i broji 50 članova. Okuplja djevojčice i djevojke od 8 do 19 godina iz 23 škole u Bugarskoj. Stalna koncertna postava broji 36 djevojaka i do sada je kroz svoje djelovanje u svijetu glazbene umjetnosti odgojio više od tri stotine djece.

Evmolpeja je nositelj titule „ambasador dobre volje“. Repertoar zbora uključuje pjesme na 17 jezika, uglavnom četveroglasne a cappella skladbe koje predstavljaju različita razdoblja i stilove – od gospela i spirituala preko renesansnih, klasičnih i romantičnih i suvremenih skladbi, do sakralne glazbe i veselih narodnih pjesama. Do sada su održali više od 400 koncerata u zemlji i inozemstvu, izvijestio je Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije.