U Đakovu otvorena izložba “Dante u djelima suvremenih hrvatskih umjetnika”
Đakovo (IKA/TU)
U Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera u Đakovu u srijedu, 10. studenoga otvorena je izložba “Dante u djelima suvremenih hrvatskih umjetnika” (Vatroslav Kuliš, Tomislav Buntak, Zlatko Keser, Igor Rončević, Antun Boris Švaljek i Kuzma Kovačić). Izložbu je otvorio đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić.
Autor izložbe je Milan Bešlić, a izložba je organizirana u suradnji Spomen-muzeja biskupa J. J. Strossmayera, Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Đakovu, Društva hrvatskih književnika (ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski) i Matice hrvatske, povodom 700. obljetnice Danteove smrti.
Nakon što je kustosica Irena Ivkić uvela u program izložbe, prisutne je pozdravio ravnatelj Muzeja Tadija Crnjak, koji je naglasio kako je Dante i danas aktualan i neprolazan.
Mirko Ćurić, u ime Društva hrvatskih književnika (ogranak Slavonsko-baranjsko-srijemski), istaknuo je je važnost inicijatora Božidara Petrača i snažne veze između Dantea i hrvatske kulture i umjetnosti. Rijetki znaju da je upravo Marko Marulić preveo uvodno poglavlje Danteove Božanske komedije na latinski jezik, rekao je Stipe Botica, predsjednik Matice hrvatske.
Upravitelj HAZU-ovog Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Đakovu, prof. dr. sc. Pero Aračić, dodao je da ova izložba pokazuje kako hrvatski umjetnici razmišljaju o Danteu.
Autor izložbe Milan Bešlić pojasnio je da su, povodom 700. obljetnice Danteove smrti, šestorica suvremenih hrvatskih umjetnika, svaki sa svog motrišta, napravili djela koja je on koncipirao kao likovni urednik budućeg izdanja Božanstvene komedije u prijevodu Božidara Petrača. Danteov jezik je izuzetno vizualan, a Pakao, Čistilište i Raj su prostori koji se raslojavaju sceničnim prizorima. Isto su tako vizualizirani i likovi, što je sve dobra uporišna točka za slikare.
Izložbu je otvorio đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, rekavši među ostalim kako je Dante bio izniman pisac i umjetnik te čovjek Crkve. Umjetničko stvaralaštvo koristio je za svjedočenje svojih kršćanskih uvjerenja te je imao takav značaj da nije ostao u okvirima tadašnjega talijanskog društva, nego je utjecao i na čitav europski društveni krug.
U glazbenom dijelu sudjelovali su učenici Osnovne glazbene škole pri OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Đakovo. Izložba će biti otvorena do 1. prosinca.