Istina je prava novost.

U Slavonskom Brodu obilježena 91. obljetnica Gladomora

Program u povodu obilježavanja 91. obljetnice Holodomora, genocida nad ukrajinskim narodom 1932./1933., održan je u subotu, 23. studenoga, u Slavonskom Brodu.

U organizaciji Ukrajinske zajednice Republike Hrvatske u suradnji s UKPD-om „Ukrajina“ Slavonski Brod, predstavnikom ukrajinske nacionalne manjine Brodsko-Posavske županije i grkokatoličkom Župom Uzvišenja Svetoga Križa u Slavonskom Brodu, uz financijsku potporu Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, program je u kapeli sv. Ane započeo molitvom za žrtve Holodomora u Ukrajini, za sve one koji su patili, a i danas pate u Ukrajini te za mir u svijetu. Molitvu je, uz grkokatoličke i rimokatoličke brodske svećenike, predvodio križevački vladika Milan Stipić.

„Ovo je osim molitvenog i odgojni događaj jer njime želimo odgajati mlade naraštaje kako bi pamtili i pripremali se da se ovako nešto više ne događa, da nikada ne dođu na ideju da se nekoga izgladnjuje, ubija zato što je drugačiji. Mi smo svi na svijetu djeca Božja i na ovaj smo svijet došli ravnopravni pred Bogom. Trebamo učiniti sve da se tragedije i ratovi svake vrste zaustave. Sretan sam što je naš hrvatski narod otvorio svoje domove i s ljubavlju prihvatio našu braću i sestre koji su došli iz Ukrajine. Drago mi je što je naša Križevačka eparhija učinila puno i pomogla ljudima u Ukrajini, kao i onima koji su došli u Hrvatsku. Važno je da se pokažemo kao ljudi, da pomognemo onima koji su u nevolju, da imamo osjećaja i sućuti za njih, biti s njima da osjete da nisu sami, da ih razumijemo, pomognemo“, poručio je vladika Stipić.

Prisutnima se obratio i veleposlanik Ukrajine u Hrvatskoj Vasylj Kyrylyč, naglasivši da je Međunarodna zajednica treba osuditi Holodomor kao genocid nad Ukrajincima kako se to nikada više ne bi ponovilo. „Zlo koje nije osuđeno, ono se ponavlja s još višom snagom. Svjedoci smo da se ono i danas događa u Ukrajini. Današnja je ruska agresija nastavak pokušaja da se uništi Ukrajince. Mi smo hrabri i svjesni smo da moramo obraniti svoju zemlju, a primjer nam je Hrvatska koja je u teškim uvjetima obranila svoju zemlju“, poručio je veleposlanik i zahvalio hrvatskom narodu što su primili 23 tisuće izbjeglice iz Ukrajine, od kojih je 250 u Slavonskom Brodu i okolici.

Vjernici su potom ispred kapele sv. Ane položili upaljene lampione za žrtve Holodomora. Komemorativni program je nastavljen u Likovnom salonu „Vladimir Becić“. Predavanja o temi „Holodomor – genocid totalitarnog režima nad ukrajinskim narodom“ održali su prof. Tatjna Melnik i prof. Andrij Lučin, grkokatolički župnik u Kaniži. Prof. Melnik je naglasila kako je taj zločin počinjene nad ukrajinskim narodom 1932./33. te da holodomor u prijevodu znači gladomor, tj. smrt glađu. Trajao je 17 mjeseci, odnosno 500 dana, a pripreman je tri godine s ciljem da se Ukrajina uništi etnički, istaknula je. 

„Osim demografske katastrofe, taj je zločin protiv čovječnosti, koji s pravom današnja znanost naziva genocidom ukrajinskog naroda, donio nesreću Ukrajini koja je  u to vrijeme prošla kalvariju Prvog svjetskog rata, oktobarske revolucije i građanskog rata te još jednu strašnu traumu koja se do današnjih dana šutke provlači kroz povijest, ostaje neispričana, nedovoljno istražena i što je najžalosnije neprocesuirana kakao bi nevine žrtva barem post mortem dobile neku satisfakciju. Do danas se ne zna točan broj žrtava koji se kreće od četiri do deset milijuna, a dokazi o tom strašnom zločinu sustavno su uništavali“, rekla je prof. Melnik

Prof. Lučin, koji je zbog rata u Ukrajini s obitelji došao u Kanižu gdje je sada župnik, govorio je o reakciji na Holodomor u Zapadnoj Ukrajini i u svijetu. Naglasivši kako se o tom zločinu šutjelo, uz ostalo je prikazao engleskog novinara Garetha Jonesa koji je dokumentirano pokušao prikazati istinu o zločinu, ali je ubijen. Poručio je da „ne smijemo više šutjeti o tome, ne smijemo zaboraviti povijest, nego se boriti za istinu, kojom se jedino mogu spriječiti takve vrste tragedija“.

Izložbu „Holodomor – neosuđeni genocid nad Ukrajincima opet se ponavlja“ otvorio je na kraju vladika Stipić. Uime organizatora, zahvalu vladiki Stipiću, veleposlaniku Kyrylyču i svim nazočnima uputio je na kraju o. Aleksandar Hmilj, župnik brodske grkokatoličke Župe Uzvišenja sv. Križa, naglasivši kako se u Slavonskom Brodu, u koji su Ukrajinci doselili prije 120 godina, u zadnjih nekoliko godina svake četvrte nedjelje u mjesecu studenog održava komemoracija u spomen žrtvama Holodomora te da se nada kako će se ta tradicija nastaviti, kako bi o njemu saznala šira javnost. Program komemoracije je pjevanjem animirao Mješoviti zbor UKPD-a „Ukrajina“ Slavonski Brod.