Budi dio naše mreže
Izbornik

50 GODINA POVELJE O PRAVNOM POLOŽAJU IZBJEGLICA

Ženeva (IKA )

U proteklih pet desetljeća siromašne su zemlje primile najviše izbjeglica, samo u Pakistanu ima ih dva milijuna, a u cijeloj dobrostojećoj Europi milijun i 800 tisuća.

Ženeva, 29. 7. 2001. (IKA) – Prije 50 godina Organizacija ujedinjenih naroda odobrila je u Ženevi Povelju o pravnom položaju izbjeglica. Dokument je nastao nakon drugoga svjetskog rata i nametnule su ga upravo njegove strašne posljedice. Do danas je ostao aktualan i još uvijek ima razloga za postojanje, što dokazuje činjenica da Visoko povjerenstvo UN-a danas skrbi za 21 milijun izbjeglica u svijetu.
Povelja je u proteklih 50 godina često napadana, jer navodno prevelikom broju osoba omogućava azil, a mnoge su molbe za azil lažne. Činjenica je međutim da je davanje azila izbjeglicama svakoj državi skupo. Izbjeglica je osoba prisiljena na bijeg kao jedini mogući izbor. Za razliku od onih koji se sele zbog boljih životnih uvjeta, izbjeglica napušta svoju domovinu zbog svojih uvjerenja, zbog vjeroispovijesti ili pripadnosti nekoj narodnoj skupini. I danas u svijetu postoje razni oblici progona. Progonjene osobe napuštaju domovinu s mnogo boli i patnje te pri tom doživljavaju bezbrojne teškoće. Riječ je o teškoj odluci i po njoj se izbjeglica razlikuje od iseljenika koji odlazi u potrazi za boljim životnim uvjetima.
U proteklih pet desetljeća postojanja Povelje o pravnom položaju izbjeglica, siromašne su zemlje primile najviše izbjeglih, tako samo u Pakistanu ima dva milijuna izbjeglica, a u cijeloj ih dobrostojećoj Europi živi samo milijun i 800 tisuća. Izbjeglice posvuda prihvaćaju zemlje koje graniče s kriznim područjima. Dovoljno je sjetiti se Hrvatske koja je otvorila vrata izbjeglima iz Bosne i iz drugih krajeva. Danas postoje režimi koji uhićuju disidente i muče ih u zatvorima pa su mnogi prisiljeni na bijeg iz svoje zemlje.
Posljednjih je deset godina najčešći razlog progona etnička pripadnost. Takav je progon obilježio zadnje desetljeće u Europi. Afrika je trenutno kontinent koji proživljava najviše sukoba, pri čemu je civilno stanovništvo najteže pogođeno. Napose je sukob u Siera Leoneu obilježen okrutnošću pa je sada na tisuće mladih, žena i djece ostalo bez ruku i nogu. U Africi su organizirana i masovna silovanja kojima se zastrašuje stanovništvo područja bogatih dijamantima. Nakon njihova prisilnog udaljavanja, gerila je zauzela područja i raspolaže sirovinama.
Na sveukupno 21 milijun i 100 tisuća izbjeglica u cijelom svijetu, 5 milijuna i 300 tisuća je u Africi. Podaci su ovo iz posljednjeg izvješća Visokog povjerenstva UN za izbjeglice koje ističe teško humanitarno stanje na afričkom kontinentu, gdje se nastavlja sa sukobima i izolacijskom politikom te premještajem pučanstva. Dokument UN-a pokazuje kako ima 3 milijuna i 600 tisuća izbjeglica koji su morali napustiti vlastite domove i zemlju, dok je milijun 300 tisuća prognanih koji su napustili kuće, ali nisu prešli granice svoje zemlje. Izvješće pokazuje da je samo protekle godine zabilježeno 445.000 novih izbjeglica u Africi dok se iste godine vratilo na svoja ognjišta 279.000, ponajviše u Eritreiji, Liberiji, Somaliji, Sierra Leoneu i Ruandi.
Izvješće UN-a iscrpno analizira izbjegličko stanje po svim afričkim regijama. Tako navodi kako je u zapadnoj i srednjoj Africi najteže stanje u Siera Leoneu, Liberiji i Gvineji. U južnoj Africi Visoko povjerenstvo UN-a za izbjeglice skrbi za 595.000 izbjeglica uglavnom iz Konga i Angole. U istočnoj Africi i Afričkom rogu situacija je posebno teška, milijun i pol izbjeglica ponajviše iz Sudana, Somalije i Eritreje. Izvještaj posvećuje posebnu pozornost regiji Velikih afričkih jezera, gdje je koncentrirano milijun i 200 tisuća izbjeglica. Dok se u izvješću UN-a, Tanzanija navodi kao zemlja koja je prihvatila najviše izbjeglica – 681.000 osoba, Kongo je označen kao zemlja u najtežem stanju gdje se unatoč unutarnjeg sukoba koji je prisilio 310.000 ljudi napustiti vlastite domove, nalazi 330.000 izbjeglica. (i07404sd/rv)