Budi dio naše mreže
Izbornik

50. obljetnica posvete župne crkve u Brodskom Varošu

Brodski Varoš (IKA/TU)

Svečanom euharistijom koju je predslavio đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić proslavljena je 50. obljetnica posvete župne crkve u Brodskom Varošu.

Misu su suslavili domaći župnik vlč. Frok Zefiqu te umirovljeni svećenik i kanonik Prvostolnog kaptola – mons. Stjepan Belobrajdić.

Biskup Ćurić: Da se srce rastopi od ponosa zbog tako velike radosti i zanosa vjere

Biskup Ćurić u homiliji je istaknuo „da vanjski znakovi blagoslova upućuju da kršćanska sveta mjesta i obredi nisu tek pozornice nekih religioznih predstava, već u sebi nose istinu i ono najdublje značenje. Spominjemo se divnih Božjih djela što ih je nekoć za naše spasenje učinio sam Isus. Ti sveti znakovi upućuju na živu crkvu, na zajednicu Božjeg naroda, baš onako kako apostol Pavao podsjeća: ne znate li? Vi ste hram Božji i Duh Božji prebiva u vama  (usp. 1Kor 3,16). Da se srce rastopi od ponosa zbog tako velike radosti i zanosa vjere. Važno je znati da uvijek trebamo prihvaćati svoj život u svijetlu Evanđelja, produbiti doživljaj Božje nazočnosti kroz sakramentalni život te razvijati spremnost nad djela ljubavi“, istaknuo je uz ostalo pomoćni biskup.

Posveta varoške crkve i prva koncelebrirana misa izvan đakovačke katedrale

Podsjetio je potom na povijest varoške crkve, koja se spominje prvi put prije gotovo 300 godina, kada je na sadašnjem mjestu podignuta prva crkva sv. Roka. No, 1964. crkva biva razrušena u velikom potresu, pa župljani pod vodstvom velečasnog B. Radijelovića zajedno s vrijednim župnim suradnicima odlučuju sagraditi novu crkvu. Godine 1966., 17. lipnja na svetkovinu Presvetog Srca Isusova blagoslovljen je temeljni kamen te je započeta gradnja današnje crkve Krista Kralja.

Toga dana slavljeno sedam misa. Vrhunac dana bilo je svečano večernje liturgijsko slavlje koje je predvodio tadašnji đakovačko-srijemski biskup Stjepan Bäuerlein. U temeljni kamen ugrađen je manji kamen s Kalvarije, mjesta Gospodinove muke i smrti. To je bila prva koncelebrirana misa izvan katedrale u Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji.

U oltaru relikvije trojice svetaca

Mons. Ćurić zatim je podsjetio na godinu 1971., i dan 10. listopada kada je biskup  Bäuerlein svečano blagoslovio novu crkvu i posvetio novi oltar pomazavši ga svetom krizmom te u nj ugradio relikvije svetog Teofila, svetog Peregrina i svetog Valentina.

Homiliju je okupljenim župljanima uputio kanonik mons. Ćiril Kos, tadašnji biskupov tajnik.

Godine 1978. crkvu Krista Kralja posjetio je sluga Božji o. Ante Gabrić koji je svojim svjedočanstvom govorio kako svaki vjernik svoju crkvu uvijek treba nositi u srcu s takvom ljubavlju kao zahvalni sin i zahvalna kći te drage župe.

U župi su djelovale časne sestre među kojima treba istaknuti uvijek dragu i požrtvovnu s. Mariju Goreti koja na službi u Brodskom Varošu bila 13 godina te je nazočila proslavi obljetnice. Obavljala je službu sakristanke, vjeroučiteljice, voditeljice župnog zbora, a pomagala je i pri izgradnji crkve. Na kraju slavlja obratila se vjernicima, rekavši: „Drago mi je što sam toliko dugo pomagala varoškoj župi, posebno u svakodnevnom radu i druženju s mladima i djecom. Jedno od te djece bio je i sadašnji đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić.“

Na kraju euharistijskog slavlja župljani Brodskog Varoša biskupu Ćuriću uručili su prigodne darove namijenjene Bogoslovnom sjemeništu, a dar je uručen i domaćem župniku Froku povodom njegova 60. rođendana. Proslava obljetnice nastavljena je u župnom dvorištu uz agape koje su pripremili župljani Brodskog Varoša u zajedništvu s filijalom Gromačnik.

Pjevanje je predvodio župni zbor Krista Kralja uz pratnju djevojčice Mije Jelinić na bisernici i pod vodstvom orguljaša Matea Barišića.