Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskup Ivan Šaško: Nedjelja ne može biti prepuštena samo ekonomiji

Zagreb (IKA)

Zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško u nedjelju 17. svibnja predslavio je u Župnoj crkvi Tijela Kristova u zagrebačkom naselju Sopot euharistijsko slavlje VI. vazmene nedjelje, u koncelebraciji s župnikom u Sopotu preč. Ivicom Reparincem.

Župna crkva Tijela Kristova u zagrebačkom naselju Sopot / Foto: zupa-tijela-kristova.hr
UVOD I HOMILIJA

Slavlje je izravno prenosila Hrvatska radiotelevizija, a članice Zbora HRT-a predvodile su liturgijsko pjevanje uz orguljašku pratnju maestra Pavla Mašića.

“Prije svoga odlaska k Ocu, Isus je obećao dar Duha učenicima. Ostvarenost toga obećanja djeluje u ljudima koji prihvaćaju Božji Dar i donose njegove plodove. Tako današnja Božja riječ, prateći početke Crkve, progovara o gorljivosti, o jednodušnosti, o prihvaćanju, o oživljenosti, o radosti i o nadi. Taj dar Duha okupio je i nas; bez njega ne bismo bili ovdje. To je dar u nama kao svjetlo u nejasnoćama, kao snaga u kušnjama; kao pouzdanje u slabostima. Na početku ponajprije zahvalimo na daru Božje prisutnosti, prepoznate i življene vjerom u molitvi, u bližnjima, u događajima i u doživljajima. Zahvalimo i na onome što ne razumijemo te molimo Duha radosti da rasprši svaku tamu i očisti nam srce”, poručio je biskup Šaško na početku euharistijskoga slavlja, podsjetivši da, s obzirom da je za kršćane prvi dan u tjednu nedjelja, započinje tjedan u kojemu će se proslaviti svetkovina Uzašašća.

Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati…

Osvijestivši da Isus od svojih učenika nikada nije izravno tražio da očituju ljubav prema njemu, već je njegov navještaj sažet u izravni poziv: Ljubite Boga i bližnjega; ljubite jedni druge, kao što sam ja ljubio vas…, biskup Šaško je u homiliji rastumačio navješteni odlomak iz Ivanova evanđelja (14,15-21) koji čini sedam Isusovih rečenica izrečenih u večeri oproštaja, oporuke, poslanja, u večeri pogleda koji imaju težinu, gesta koje trebaju segnuti onkraj idućih dana, onkraj njihovih života i onkraj povijesti.
“Učitelj učenicima predaje u ruke, u spomen, u srce, ono što ne mogu do kraja nositi i s čime tada nisu znali što učiniti. Bez Božjega svjetla, bez vjere i ljubavi, te nanizane rečenice i danas mogu djelovati poput zagonetke, poput teško prohodne igre riječi. No, svaka od njih otkriva prisnost i Isusovu želju da onima koji su pošli za njim preda najvažnije. Zato pogađa srž i govori o ljubavi”,  istaknuo je biskup Šaško.

Tumačeći Isusove riječi, biskup Šaško se posebno zaustavio na prvim riječima Evanđelja: „Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati…“, objasnivši da Isus nikoga ne prisiljava i ništa ne nameće baš kao što se ni ljubav i radost ne mogu nametnuti. Budući da ljubav traži pristanak, odgovor, prihvaćenje, usvajanje, u tome Isusovom ‘ako’ nalazi se poštivanje slobode čovjeka, bez koje nema ljubavi.

“I sve što ne osjećamo svojim, prihvaćenim, nego nam je nametnuto, postaje teško i nepodnošljivo. Takve su i zapovijedi koje moramo trpjeti. Na slavljima na kojima se ‘mora’ slaviti nema slavlja; u Crkvi u kojoj se ‘mora’ biti dobar nema dobrote; u ljubavi u kojoj se ne daje drugomu u radosti, ljubav se gasi; u zahtjevima, u očekivanjima koja mirišu na sebičnost, nalazi najkraći je put do nezadovoljstva. Kršćanske zapovijedi su poziv; traže odgovor srca i baš zato su više od zapovijedi. I židovska predaja o zapovijedima govori kao o svjetlu, pouci, daru, Božjoj ljubavi. Zbog toga odstupanje od njih postaje ranom na našemu srcu, a ne u zbirci pravila. Jer najveća je zapovijed ona koju nam izgovara Božji dar u nama”, kazao je zagrebački pomoćni biskup Šaško.

S Božjim Duhom nikad nismo sami ni osamljeni

U nastavku homilije biskup Šaško rastumačio je Isusovo obećanje i dar drugoga Branitelja, Duha Istine. “U izvorniku je to grčka riječ ‘Parákletos’ koja doslovno znači: Pozvan blizu. Zbilja: od prve do zadnje biblijske stranice susrećemo Gospodina koji je blizu, vidljiv i nevidljiv, ali prisutan, čovjeku bliz – Najbliži. No, to nije cijela Radosna vijest. On je na tvojim, na našim životnim stranicama: Branitelj, Tješitelj, Zagovornik, Pratitelj, Najbliži”, poručio je biskup Šaško, povezavši shvaćanje ovog Božjeg dara s posljednjim tjednima življenja epidemije tijekom kojih su mnogi bili  podvrgnuti izolaciji, osamljivanju, koje odvaja i razdvaja.

“S Božjim Duhom nikada nismo sami ni osamljeni. Njegovo je ime i narav: Blizina, Zajedništvo, Zaštita i Utjeha. Sve su to sadržaji koji otkrivaju naše sadašnje potrebe i oslonce.  Ima li nešto radosnije od istine da je u nama Božji Duh, onaj nam je bliži od nas samih, kako kaže sv. Augustin? Tko vjeruje, nikad nije sam. Ako to i zaboravimo, imamo se komu obratiti u svojim nesigurnostima i strahovima. „Neću vas ostaviti kao siročad.“ To je po daru svoga Duha Isus i ostvario”, naglasio je biskup Šaško.

Foto: zupa-tijela-kristova.hr

Dan Gospodnji, nedjelja, daje nam smisao

Govoreći o pojmovima koji su posljednjih tjedana postali dio čovjekova svakodnevnoga rječnika, na kraju homilije biskup Šaško osvrnuo se na riječ respirator, koja je najbliža pojmu Duha.
Spiritus daje re-spirare, omogućuje ponovno disati. I premda je vezana uz bolest, ta riječ nam govori o životnome dahu, o važnosti dara koji ne dolazi od čovjeka. Kao što se liječnici bore u održavanju daha, tako ljubav daje ponovno disati, a po Duhu Svetome smo u Kristu i Krist u nama; Krist koji je s križa predao svoj dah, da bismo po njemu živjeli vječno”, objasnio je biskup Šaško.

Budući da u Ljubavi čovjek poprima i očituje Božje lice, a Bog uzima lik čovjeka, Radosna je vijest da čovjek živi od dara i to od dara od ljubavi. U tome mu pomaže Dan Gospodnji, nedjelja, koji daje smisao svim njegovim danima, i euharistija u njemu, u blizini braće i sestara.
“Zbog toga nedjelja ne može biti prepuštena samo ekonomiji. Ona je dublje pitanje i odgovor, poglavito smisla, oblikovanja života i kulture koja je u hrvatskome narodu građena uvelike na kršćanstvu i evanđelju; nedjelja je pitanje i odgovor ljubavi u Duha koji nam je dan.  Provjerimo na što se u našemu životu odnose Isusove riječi: Ako me ljubite…”, poručio je zagrebački pomoćni biskup Šaško.

“Braćo i sestre, u ljepoti nedjelje molimo Gospodina da nas prati ovaj tjedan svojim Duhom. Prenesite dio zajedništva ovoga slavlja u svoje obitelji, među ljude kojima je potrebna snaga, utjeha i obrana često puta. (…) Molimo Gospodina da nam da snage, a svima vrati ljepotu radosti”, poručio je vjernicima, prije završnoga blagoslova, biskup Šaško, pomoćni biskup zagrebački.

Fotografije: HRTi printscreen