Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskup Komarica svjedočio na suđenju skupini prijedorskih policajaca

Banja Luka (IKA/TABB )

Ubojstvo župnika Matanovića i njegovih roditelja samo su jedan kamenčić u planiranom iskorjenjivanju Katoličke crkve iz prijedorske i šire banjolučke regije, u kojoj je oko 95% crkvenih objekata uništeno ili teško oštećeno, a 95% vjernika bilo prisiljeno napustiti svoje domove i župe, istaknuo je banjolučki biskup

Banja Luka, (IKA/TABB) – U Okružnom sudu u Banjoj Luci, pod predsjedanjem suca Duška Bojovića, nastavljeno je u petak 9. srpnja suđenje jedanaestorici prijedorskih policajaca na čelu s prvooptuženim Rankom Jakovljevićem, koji su optuženi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, iz člana 142, stavka 1 Kaznenog zakona RS, izvršen nad prijedorskim župnikom mr. Tomislavom Matanovićem i njegovim roditeljima Josipom i Boženom.
Na glavnoj raspravi među svjedocima optužbe prvi je svjedočio banjolučki biskup Franjo Komarica. Njegovo je svjedočenje trajalo puna četiri sata. U svome iskazu biskup Komarica je, između ostalog, glavni naglasak stavio na neospornu činjenicu da je pokojni župnik prisilno odveden iz svoje župne kuće od strane mjesne policije i da mu je od strane iste te policije onemogućeno ne samo obavljanje njegove svećeničke i župničke službe, nego i sloboda kretanja, u razdoblju od 24. kolovoza do 19. rujna 1995. u kojem se zajedno sa svojim roditeljima Josipom i Boženom nalazio u kućnom pritvoru u svojoj roditeljskoj kući u Prijedoru. “Odvođenje u nepoznato u noći 19. rujna, a kasnije i likvidiranje njega i njegovih roditelja”, kako je istaknuo biskup Komarica, “samo su jedan kamenčić u planiranom iskorjenjivanju Katoličke crkve iz prijedorske i šire banjolučke regije u kojoj je oko 95% crkvenih objekata uništeno ili teško oštećeno, a također 95% vjernika bilo prisiljeno napustiti svoje domove i župe”.
Sva njegova mnogobrojna nastojanja preko Međunarodnoga crvenog križa i predstavnika vlasti RS, Federacije BiH i Međunarodne zajednice u BiH da spasi živote nevino otetih Matanovića, nažalost su ostala bez uspjeha, ustvrdio je biskup.
U iznošenju mnogih konkretnih pojedinosti, koje su osvijetlile ponašanje tadašnjih, a i kasnijih predstavnika vlasti RS kao i policije i vojske, biskup Komarica jasno je dao do znanja Sudu da za zločin protiv župnika i njegovih roditelja glavnu odgovornost snose tadašnji službeni predstavnici Vlasti RS. Upozorio je Sud da je Dom za ljudska prava pri Komisiji za ljudska prava za BiH još 11. srpnja 1997. donio odluku protiv Republike Srpske u slučaju župnika Matanovića i njegovih roditelja. Istaknuo je kako su protuzakonito odvođenje iz župnog stana i stavljanje u kućni pritvor njegova župnika, a kasnije i njegovo likvidiranje, ujedno udarac i na njega samoga kao poglavara Katoličke crkve u Banjoj Luci, po čijoj je odluci ubijeni Matanović bio župnik u Prijedoru, odnosno udarac katoličkoj zajednici u Banjolučkoj biskupiji, posebno u prijedorskoj župi, koja je ostala bez svog pastira. Istaknuo je kako je “uvijek – i za vrijeme rata i poslije rata – poticao na praštanje i pomirenje, ali se mora najprije znati kome se treba oprostiti, a tko treba tražiti oproštenje. Bez ustanovljene istine i pravde neće ni oproštenje donijeti željenog ploda za sretniju budućnost ljudi ovoga kraja”. Biskup Komarica također je rekao da se do sada njemu “nitko od službenih predstavnika Vlasti RS nije ispričao za ubijene i maltretirane svećenike, redovnice, ubijene vjernike civile i za brojne porušene crkvene objekte u njegovoj biskupiji”.
“Za mene su župnik Tomislav Matanović i njegovi roditelji, kao i sedmorica ubijenih svećenika, jedna redovnica i više stotina nedužnih katolika istinski mučenici vjernosti svome kraju i svome zvanju”, istaknuo je biskup Komarica.
Suđenje je bilo otvoreno za javnost. U nastavku preslušavanja svjedoka preslušan je još samo jedan, od tridesetak svjedoka, Miodrag Lakić iz Bosanskog Aleksandrovca, dok su ispitivanja ostalih pozvanih svjedoka odgođena za 5. i 6. kolovoza, te za rujan i listopad.