Biskup Košić predvodio misno slavlje proslave Uskrsa
Foto: Stjepan Vego // Uskrsno slavlje u Sisku
Sisak (IKA)
Sisački biskup Vlado Košić predvodio je svečano misno slavlje na svetkovinu Kristova uskrsnuća, u nedjelju 20. travnja, u bazilici sv. Kvirina u Sisku, izvijestio je Ured za odnose s javnošću Sisačke biskupije.
Suslavio je domaći župnik Robert Jakica, a služio đakon Croat Balija. U propovijedi je biskup Košić naglasio kako čestitka „Sretan Uskrs“ nije samo želja za radošću i blagoslovom, već izraz dublje nade da Kristovo uskrsnuće donese mir, obnovu i novi život svakome osobno, kao i obiteljima, Crkvi i našem narodu. „Još više – da mi sami doživimo svoj Uskrs, naše vlastito uskrsnuće iz staroga u novi život, prijelaz – jer to je značenje hebrejske riječi Pasha – iz ovoga u božanski svijet. To je moguće, u tome je zapravo središte naše kršćanske nade. A upravo je nada temeljno raspoloženje, krepost i značajka Uskrsa“, istaknuo je.
Nadovezujući se na uskrsna čitanja, poručio je kako su apostoli bili stvarni svjedoci uskrsnuća, a sveti Petar jasno svjedoči: „S njime smo zajedno jeli i pili pošto uskrsnu od mrtvih“. Iskustvo uskrsnuća Kristova nije tek pobožna želja ili možda umišljaj nekolicine. Ne! Riječ je o dubokom iskustvu svih apostola koji o tome svjedoče. Dapače, upravo je to bio kriterij kad su – na mjesto otpalog Jude – birali njegovog zamjenika, da on bude onaj koji je bio s njima i koji može biti svjedok Isusova uskrsnuća“, rekao je.
Biskup je u homiliji istaknuo ključnu ulogu žena u navještaju Kristova uskrsnuća. Iako su u židovskom društvu žene bile isključene iz kruga službenih svjedoka, Isus se prvo ukazao upravo njima. „Žene su uvijek imale posebno mjesto u Crkvi, premda to nije bila hijerarhijska pozicija, jer apostoli i muškarci – svećenici nositelji su apostolskog poslanja i crkvene strukture vlasti. Žene su međutim uvijek više predstavljale ono bitno kršćansko, a to je srce, to je ljubav i osjećaj koji je kršćanski puk uvijek osjećao prema Gospodinu koji je svoj život dao za nas ljude. Tako bismo mogli reći – s papom Benediktom – da su žene u konkretnom obliku života Crkve uvijek one koje Gospodinu otvaraju vrata, koje ga prate sve do križa te ga tako mogu susresti i kao Uskrsloga. (Benedikt XVI., Isus iz Nazareta II, 251). Na taj način Uskrs je pohvala ulozi žena u Crkvi, njihovoj nezamjenjivoj snazi prenošenja vjere u Kristovo uskrsnuće“, rekao je biskup.
Biskup je također pozvao na zahvalnost ženama koje „i kada se dogodi u obitelji neko trpljenje, neka nenadana teška situacija, znaju zagrliti i prenijeti osjećaj da nikad nije sve izgubljeno jer Bog je uvijek tu“. Iskazao je i divljenje onima koje, i kad se čini da više nemaju snage, ponovno ustaju i trče – više nego muškarci – da susretnu Uskrsnuloga i drugima donesu radosnu vijest. Pozvao je i na poštivanje žene kao supruge i majke, ali i redovnica kao duhovnih majki. „O kada bi se uzdigla i u našem narodu žena koja želi biti supruga i majka, i to brojne djece koju jedino ona može s tolikom ljubavlju podizati i biti im putokaz prema Bogu“, istaknuo je.
Na kraju je biskup poručio kako su „prave su žene uvijek bile nositeljice poruke o uskrsnuću. Svijet ne može propasti kad je među nama Uskrsnuli Spasitelj. I kad njegova Majka i tolike svete žene svjedoče da je Život jači od smrti, da Gospodin pobjeđuje smrt“. Misno slavlje animirao je Zbor bazilike „Matija pl. Ivšić“ pod ravnanjem Katarine Mandić i orguljašku pratnju Dijane Skrbin Kovačić, a vazmenu posljednicu „Svetoj Žrtvi uskrsnici“ otpjevali su Koralisti sv. Kvirina, izvijestio je Ured za odnose s javnošću Sisačke biskupije.