Budi dio naše mreže
Izbornik

BISKUP MISAGO PONAVLJA: NISAM KRIV!

Washington (IKA )

Washington, 21. 9. 1999. (IKA) - Ruandski biskup Augustin Misago (56), koji je optužen za sudjelovanje u genocidu u Ruandi, izjavio je kako nije mogao učiniti ništa da bi spriječio zločine u toj zemlji. U razgovoru za najnoviji broj američkoga magazina

Washington, 21. 9. 1999. (IKA) – Ruandski biskup Augustin Misago (56), koji je optužen za sudjelovanje u genocidu u Ruandi, izjavio je kako nije mogao učiniti ništa da bi spriječio zločine u toj zemlji. U razgovoru za najnoviji broj američkoga magazina “Newsweek”, biskup Misago tvrdi kako nije znao za planove o genocidu, te da je javno osuđivao svako nasilje. Nisam imao vojsku da bih zaustavio nasilje, istaknuo je biskup, pitajući: “Mislite li da sam ja Mojsije? Ja ne mogu činiti čuda!” Misago je inače prvi visoki crkveni uglednik kojemu se sudi za genocid. Biskup je odbacio sve optužbe suda u Kigaliju, koje ga terete za genocid, kršenje ljudskosti, zaštitu milicija koje su provodile genocid, te potkradanje humanitarne pomoći i nestanak 30 djevojaka koje su kod njega zatražile sklonište. Prema službenim izvorima u pokoljima je ubijeno između 500.000 i 800.000 pripadnika plemena Tutsi, a još je uvijek neistražena uloga katoličkih svećenika iz plemena Hutu u sukobu dvaju plemena u Ruandi.
U razgovoru za Radio Vatikan, apostolski nuncij u Ruandi Salvatore Pennacchio istaknuo je kako je biskup Misago jasno i točno raskrinkao sve optužbe vezane uz njegove, kako se navodi u optužnici, “tajne” susrete s predstavnicima vlasti u vrijeme sukoba. Nuncij je istaknuo i pozitivnu stranu sudskog procesa koji je privukao veliku pozornost svjetske javnosti, budući da je na taj način postalo poznata i uloga koju je Crkva u Ruandi odigrala prije i nakon genocida, pomažući žrtve i ulažući napore u sklopu Kontaktne skupine, u čijem su sastavu bili i predstavnici ostalih Crkava, kako bi se pospješilo posredovanje i mir. Naime, istaknuo je nuncij, neposredno nakon genocida u javnim se glasilima nudila slika Crkve koja je pred tim događanjima stajala skrštenih ruku, te se namjerno prešućivalo sve ono što je Crkva činila preko svojih struktura u pružanju pomoći izbjeglicama i svim žrtvama sukoba.