Biskup Šaško predvodio misu zaziva Duha Svetoga na početku 356. akademske godine
FOTO: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije // Misa Zaziva Duha Svetoga u Zagrebu na početku akademske godine
Zagreb (IKA/TU)
Svečano euharistijsko slavlje zaziva Duha Svetoga na početku 356. akademske godine na fakultetima i akademijama Sveučilišta u Zagrebu predvodio je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško u četvrtak 10. listopada u bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca.
Misu su suslavili o. d. dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta sveučilišta u Zagrebu fra Mario Cifrak, dekan Fakulteta filozofije i religijskih znanosti o. Ivan Šestak, profesori na KBF-u preč. Denis Barić i vlč. Taras Barščevski, rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu preč. Vlado Razum, profesori Katoličkog bogoslovnog fakulteta i Fakulteta filozofije i religijskih znanosti, povjerenik za pastoral mladih vlč. Filip Šešek te odgojitelji i duhovnici u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu.
Na početku misnog slavlja biskup Šaško istaknuo je da je lijepo vidjeti i osjetiti zajedništvo profesora i studenata. „Nema jasnijega načina pokazivanja koliko je važno i kakvo je djelo prenošenje i usvajanje znanja, izgradnja osobe i poštovanja jednih prema drugima, od uzajamne molitve učitelja i učenika. Ovo se slavlje ne tiče samo jedne sveučilišne zajednice. Po svojoj veličini i važnosti u našoj domovini Sveučilište u Zagrebu ima posebnu težinu i odgovornost za cijelo hrvatsko društvo“, istaknuo je.
Tumačeći evanđelje, biskup Šaško u homiliji je naglasio da je za Isusa molitva uprisutnjenje. „Molitva je blizina lica nebeskoga Oca, lica prijatelja. Čuli smo kako Isus govori o tri prijatelja: o čovjeku koji je izašao u noć do kuće jednoga prijatelja; kucao je i tražio kruha, ne za sebe nego za drugoga prijatelja“, rekao je te dodao da su kruh i prijatelji potrebni i dovoljni za dobar život. „Ovaj svijet i njegove noći prekriveni su mrežom staza koje nas vode od čovjeka do čovjeka, od doma do doma, od srca do srca. U svim našim razočaranostima Isus nas po molitvi uči vidjeti da je svijet isprepleten mrežom povjerenja: moliti znači tražiti i dijeliti kruh; povezivati ljude i stvarati tkivo povjerenja“, poručio je.
„Tko god radi na sveučilištu lako uočava učinke prevladavajućega društvenog konformizma koji si je dopustio opasnu površnost, banalizaciju i slabljenje odnosa između odgoja, obrazovanja i kulture. Jer, kada kultura, koja uvijek ima vezu s javnim i političkim, gubi iz vidika svoju svrhu, to jest da bude na službu osobe i zajednice, ulazi u živi pijesak besmisla“, rekao je biskup Šaško te naglasio da Hrvatska pokazuje jasne znakove odricanja od nosivih uporišta i prihvaćanja dezorijentiranosti. „Međutim, kada društva bježe od odgovornosti za budućnost, tako da budućnost svode na razne oblike i kopije zatvorenosti u sadašnjost, institucije i glavni društveni nositelji ostaju pritiješnjeni u neizbježnoj dekadenciji“, dodao je.
„Vjerujem da nema nikoga među nama tko ne bi nosio neke nade, od sasvim malenih, svakidašnjih, do najvećih, protegnutih daleko u vrijeme. No, postoji li nada koja seže onkraj vremenitosti i prolaznosti? Bilo bi iznimno korisno pokušati otkriti što je temeljna vodilja u svakome studijskom programu; koje nade stoje u pozadini i do kuda sežu njihova dolazišta. To negdje stoji u odlomcima s podnaslovima o ‘viziji i misiji’ ili, rečeno crkvenim jezikom, o pozivu i poslanju“, rekao je propovjednik.
„Večeras je moja nakana Gospodinu protkana upravo tom molbom za osluškivanje čežnje i buđenje nade koju nam je Bog darovao u Kristu i koju želi ražariti svojim Duhom. Ako toga nema, naša svakidašnjica, studiranje i naši odnosi, završavaju u nekome intermezzu koji kao da ne treba nastavak glazbe; naš narod i društvo kao da su zaustavljeni i bez poleta, s ljudima nesposobnim za nove korake, nespremnima čak i jasno izraziti svoje neslaganje s besmislom. U tome je velika odgovornost nas vjernika, nas Crkve, da ne šutimo i ne budemo mirni pred beznađem i besmislom“, zaključio je biskup Šaško.
Na kraju misnog slavlja o. d. dekana prof. dr. Cifrak zahvalio je mons. Šašku na predvođenju misnog slavlja i upućenim riječima te je pozdravio rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Stjepana Lakušića, kao i sve prorektore, dekane, prodekane, profesore, djelatnike i studente. „Duh Božji neka nas vodi u miru i radosti i prati naš rad. Ovo slavlje je uvijek lijepo zbog suradnje naših studenata pjevača i dušobrižnika u pastoralu mladih“, zaključio je.
Liturgijsko pjevanje predvodio je Zbor Instituta za crkvenu glazbu Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.