Istina je prava novost.

Biskupski grb i geslo mons. Dražena Kutleše

U povodu liturgijskog slavlja povodom preuzimanja službe zagrebačkog nadbiskupa, na blagdan sv. Katarine Sienske, 29. travnja 2023., donosimo tumačenje biskupskog grba i gesla mons. Dražena Kutleše.

Prema crkvenoj katoličkoj heraldičkoj tradiciji, grb biskupa tradicionalno je sastavljen od:

  • štita koji može imati razne oblike (uvijek svodiv na izgled heraldičkoga štita) i sadrži simbolizme preuzete iz osobnih ideala, ili obiteljskih tradicija, ili pozivanja na vlastito ime, životno okružje, ili na drugo;
  • jednoga procesionalnog križa s dva poprečna kraka, u zlatu, postavljena in palo, odnosno okomito iza štita;
  • jedne donje trake koja donosi geslo obično napisano crnom bojom.

Na grbu mons. Kutleše štit je gotskoga stila, klasičan i često upotrebljavan u crkvenoj heraldici. Zlatni križ u obliku lista djeteline ukrašen je s pet crvenih kamenova koji podsjećaju na pet Kristovih rana.

Tumačenje grba

Grb je sastavljen od dva polja na vrhu u kojima se nalaze zlatna zvijezda i kruna hrvatskih kraljeva, te od središnjeg prostora grba gdje se nalazi lađa s istaknutim grčkim monogramom XP.

Dva plava polja koja se šire na desno i na lijevo simbol su nepokvarenosti nebeskoga svoda, ideala koji se uspinju prema gore; predstavlja odvajanje od zemaljskih vrjednota i uzlaženje duše prema Bogu. U središnjem polju se nalazi lađa s crvenim zastavicama koja stoji na burnim valovima. Lađa simbolizira Crkvu koja se nalazi u burnim vremenima, a kojom upravlja Isus Krist. Kristov monogram (XP: grčka slova hi i ro, prva slova Kristova imena Hristos) ističe se ponajprije na jedru lađe da bi naznačilo središnje mjesto Krista u Crkvi koju vodi i kojom upravlja u burnim povijesnim vremenima.

U gornjem lijevom polju (heraldički desno) stoji zvijezda koja simbolizira Blaženu Djevicu Mariju, Majku Isusovu i duhovnu Majku našu, koja se zove i Zvijezda jutarnja, a u desnom polju (heraldički lijevo) kruna hrvatskih kraljeva, koja podsjeća na Tomislavgrad gdje je okrunjen prvi hrvatski kralj Tomislav, a gdje je rođen nadbiskup Kutleša.

Tumačenje gesla

Riječi biskupskoga gesla mons. Kutleše „U tebe se, Gospodine, uzdam!“ uzete su iz Psalma 31 (r. 15). U svojoj suočenosti sa zadaćama i pogiblima života čovjeka mora imati oslonce na koje može računati, utočište u koja će se skloniti, da ga ne umrtvi tjeskoba, već da ustraje unatoč kušnjama nadajući se da će postići cilj. To utočište je Gospodin koji upravlja povijesnim događanjima u kojima se nalazi njegova Lađa kojom sigurno upravlja prema njezinom cilju.

Geslo, također, izražava veliko pouzdanje nadbiskupa Kutleše u Božju providnost i mudrost. Usto, isto geslo izabrao je i mučenik blaženi kardinal Alojzije Stepinac, kojega nadbiskup na poseban način štuje i utječe mu se u svojim molitvama.

Mons. Kutleša je u svom prvom razgovoru za medije kao zagrebački nadbiskup rekao da je tijekom boravka u sjemeništu u Dubrovniku od 1983. do 1987. jedna od prvih knjiga koju je pročitao bio životopis bl. Alojzija Stepinca od Alekse Benigara.

„Uvijek mi je, kao mladom sjemeništarcu, ostao uzor koji je trebalo slijediti. Taj čovjek, koji je u najtežim trenutcima znao donositi prave odluke nije zahvatila malodušnost, očaj i sve ono drugo što nas zahvati kada dođu veliki problemi, ostavio je na mene velik dojam i utisak i znam koliko je bio važan za Crkvu, ali i za hrvatski narod. Zato, kada sam birao to geslo, imao sam upravo njega pred očima“, rekao je nadbiskup Kutleša.