Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Blagdan sv. Josipa Radnika proslavljen u Modranu

Kod kapele sv. Josipa Radnika na groblju pod Lipom u Modranu u Župa sv. Marka na Plehanu u Bosanskoj Posavini, misom koju je predslavio domaći gvardijan fra Anto Tomas, u subotu 1. svibnja, proslavljen je spomendan naslovnika kapele.

Prije mise fra Anto je predvodio tradicionalni proljetni blagoslov polja, koji u toj župi odvajkada započinje na Jurjevo i Markovo i slave se na dvadeset mjesta. Ukazao je na važnost blagoslova polja, naglasivši da je to vrijedan pastoralni i crkveni dio života.

Naime, liturgija prosnih dana (rogationes) obnovljena je 1983. godine. Uobičajno je molitveno bogoslužje uoči Uzašašća Gospodinova. Prosni dani, prvotno nastali kao dani prošnje i molitve za zaštitu od nevolja, kroz povijest su se razvili kao proljetni molitveni ophodi za uspjeh u poljodjelskim radovima.

Ocrtavajući život i djelo sv. Josipa fra Anto je u homiliji svoje župljane pozvao da poput toga velikog sveca budu odgovorni u svome životu obitelji, župi, društvu. „Vi ste apostoli Božji, apostoli mira i dobra, svjetlo u ovim krajevima. Na vama se temelji budući vjerski i pastoralni život ove župe. Ovo su naša vremena i ma koliko teška bila u njima smo pozvani pokazati svoju odgovornost, svoje sposobnosti, čuvati i svoje i dostojanstvo svojih obitelji“, poručio je, uz ostalo, fra Anto.

Župljane je zamolio da mole zagovor sv. Josipa za opstanak na tim prostorima, te da mole za svoje svećenike da budu istinski pronositelji Kristova mira i dobra.

Na kraju mise, fra Anto je blagoslovio novi veliki križ te kipove Majke Božje i sv. Josipa Radnika, postavljene nedavno ispred grobljanske kapele.

Župljanin Ivan Ćorluka koji se brine za održavanje groblja, na kraju je govorio o povijesti mjesta i groblja koje postoji od 18. stoljeća.

Sudjelovalo je pedesetak vjernika, koji su nastavili slavlje u svojim domovima.

Prije Domovinskog rata u Modranu je živjelo i redovito slavilo blagoslove 90-ak obitelji, a danas ih je tek 20-ak.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se