Budi dio naše mreže
Izbornik

Blagoslovljen svećenički Dom sv. Josipa

Zagreb (IKA )

Umirovljenim svećenicima dugujemo zahvalnost koju im zbog žalosnih vremena ponižavanja i nesloboda, kojih su oni možda najizravniji svjedoci, na ovakav način dugo nismo mogli pokazati, istaknuo je kardinal Bozanić

Zagreb, (IKA) – U sklopu Svećeničkog dana Zagrebačke nadbiskupije svečano je 22. ožujka blagoslovljen novoizgrađeni svećenički Dom sv. Josipa, smješten na Kaptolu 8 u Zagrebu. Svečanost blagoslova predvodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Prije samog blagoslova svećeničkog doma pomoćni biskup zagrebački Josip Mrzljak govorio je o zamisli gradnje doma te službi samog doma. Istaknuo je kako je kardinal Bozanić došavši na mjesto zagrebačkog nadbiskupa odmah uvidio potrebu gradnje novog doma za nemoćne i starije svećenike. Za lokaciju doma izabran je Kaptol, kako se stariji i nemoćni svećenici ne bi osjećali izoliranima, kako bi bili bliže biskupu, bogosloviji i mladim svećenicima. O povijesti svećeničkog doma u Zagrebačkoj nadbiskupiji govorio je generalni vikar Vladimir Stanković, koji je istaknuo kako se još od 1634. godine proteže ideja o izgradnji svećeničkog doma. Tako se 1764. godine spominje svećenički dom uz bogoslovno sjemenište na Kaptolu. Godine 1780. gradi se nova zgrada za svećenički dom na Novoj Vesi, koja nikada nije useljena, a time nije niti postala svećeničkim domom. Godine 1827. dograđuje se krilo Bogoslovnog sjemeništa na Kaptolu, koje postaje domom za starije i nemoćne svećenike, koji kasnije gubi svoju svrhu. Tako se 1888. započinje s izgradnjom novog doma u Palmotićevoj ulici, koji je naknadno nacionaliziran. Godine 1972. kardinal Kuharić odlučuje Dijecezanski muzej na Kaptolu 28 preurediti u svećenički dom, gdje se nalazi i do danas. No, 1998., zbog skučenosti i neadekvatnosti prostora toga doma, javlja se zamisao o gradnji novog doma što se i ostvaruje.
O samoj gradnji Doma sv. Josipa govorio je voditelj izgradnje preč. Mijo Gabrić. Istaknuo je kako je dom izgrađen od inozemnih donacija i financijskih sredstava nadbiskupije, ali i darova pojedinih svećenika. Za dom je u veljači 2002. dobivena građevinska dozvola, a njegova izgradnja stajala je 23.875.217 kn. Dom je osmislio arhitekt Robert Somek, a radove je izvela građevinska tvrtka “Konstruktor” iz Splita. Radovi su se odužili, kako ističe mons. Gabrić, zbog konzervacije postojeće kurije koja se nalazi na Kaptolu 7, a uz koju je u dvorištu Kaptola 8 izgrađena nova zgrada doma, te zbog obnavljanja dvorišna zgrade koja će poslužiti za prihvat i prenoćište svećenika, a za koju se suglasnost o obnovi dobila u siječnju ove godine. U domu su uređeni i apartmani za 7 redovnica, tj. njegovateljica, koje će živjeti i raditi u domu. Dom na 4.777,29 četvornih metara opremljen je novom medicinskom tehnologijom, s dva dizala, a u sklopu njega nalazi se i bazen za rehabilitaciju.
O ulozi i značenju doma govorio je preč. Juraj Jerneić, istaknuvši kako će dom, u punom smislu riječi, ostvarivati svećeničko bratstvo. Od 1972. godine u svećeničkom domu boravila su 103 svećenika, kazao je preč. Jerneić, zahvalivši svim dosadašnjim upraviteljima i djelatnicima svećeničkog doma na predanome i požrtvovnom radu.
U svom prigodnom obraćanju svećenicima i gostima, kardinal Bozanić rekao je kako u tom domu prepoznaje Božji dar i to zahvaljujući umirovljenim svećenicima. “Njima dugujemo zahvalnost koju im na ovakav način dugo nismo mogli pokazati zbog žalosnih vremena ponižavanja i nesloboda kojih su oni možda najizravniji svjedoci”, istaknuo je kardinal Bozanić, pozivajući sve svećenike da svećenički dom bude dom svećeničkih susreta. Na blagoslovu svećeničkog Doma sv. Josipa sudjelovalo je više od 150 svećenika iz cijele nadbiskupije.