Budi dio naše mreže
Izbornik

Caritas Bečke nadbiskupije traži uspostavu humanitarnog koridora u Gazu

Beč (IKA)

Ravnatelj Caritasa Bečke nadbiskupije Klaus Schwertner traži uspostavu humanitarnog koridora u Gazu, kako bi se tamošnje pučanstvo moglo opskrbiti nužnim potrepštinama.

“Mora se spriječiti daljnja smrt civilnog pučanstva na objema stranama u stalnom sukobu i osigurati dopremanje pomoći”, izjavio je Schwertner za Kathpress u nedjelju 15. listopada.

Pravo Izraela na obranu od terora ne isključuje zaštitu civila u Pojasu Gaze, naglasio je ravnatelj bečkog Caritasa, predlažući istodobno otvaranje graničnih prijelaza prema Egiptu i međunarodne programe preseljenja u cilju poboljšanja stanja.

“Stanje u Pojasu Gaze dramatično je i zaoštrava se u smjeru humanitarne katastrofe”, upozorio je Schwertner. Trenutačno u krizno područje ne dospijevaju isporuke pomoći, a istodobno civili nisu u mogućnosti pobjeći iz Pojasa Gaze. “Humanitarna situacija je kritična”, dodao je.
Prema njegovim riječima, nedostaje vode i namirnica, a nije osigurana ni opskrba medicinskim potrepštinama. “Palestinsko pučanstvo nalazi se u sužanjstvu terorista. Broj mrtvih i prognanih naglo se povećava”, izvijestio je.

Schwertner smatra da se susjed Izraela, Egipat, mora potaknuti na otvaranje zasad zatvorenog graničnog prijelaza prema Pojasu Gaze. Time bi se, rekao je, na jednoj strani omogućilo dopremanje humanitarne pomoći, a na drugoj bi izbjeglice dobile mogućnost napuštanja kriznog područja.

“Egipat ne smije u toj zadaći ostati sam, u tome postupku mora ga poduprijeti međunarodna zajednica, uključujući i Austriju”, naglasio je.

Schwertner je pozvao austrijsku saveznu vladu na prihvaćanje izbjeglica iz Pojasa Gaze, zajedno s drugim državama. Konkretno, smatra da bi međunarodna zajednica, Europska unija a time i Austrija trebale izraziti spremnost izravno prihvatiti posebno ranjive osobe i ponuditi im zaštitu.

“Programi preseljenja (resettlement), dakle humanitarni programi prihvaćanja, po mome mišljenju bili bi važan korak, koji bi potaknuo Egipat da odmah ponovno otvori granicu prema Gazi i dovede na sigurno primjerice žene, djecu, bolesne i ozlijeđene, osobe s invalidnošću i osobe koje trebaju njegu i da time spasi živote”, smatra ravnatelj Caritasa Bečke nadbiskupije.

Austrija je, podsjetio je, do 2018. provela nekoliko programa preseljenja i sada bih ih mogla nastaviti. “Moramo razlikovati između onih koji su odgovorni za ovaj teror i onih koji pate od posljedica toga terora”, naglasio je.

U tom kontekstu pozdravio je i izjavu austrijskog ministra vanjskih poslova Alexandera Schallenberga, koji je u subotu, naglasivši “povijesnu odgovornost Austrije”, najavio diplomatsko posredništvo u bliskoistočnom sukobu. I Ujedinjeni narodi u subotu su zatražili uspostavu humanitarnog koridora. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u nedjelju je slijedom izraelskog poziva na evakuaciju civila iz Gaze upozorila na opasnost zaoštravanja “humanitarne katastrofe”.

Caritas Bečke nadbiskupije najoštrije je osudio neopisivi teror Hamasa u Izraelu prošlog tjedna. Civilizacijski prijestup ne može se ničim opravdati, rekao je Schwertner. “Životinjski i krajnje zli napadi Hamasa na izraelske civile, žene, muškarce i djecu, ostavljaju nas bez riječi. Taj teror ničim se ne može opravdati i mora se osuditi bez ograđivanja”, poručio je.
Schwertner je kritizirao i prosvjede diljem svijeta na kojima, kako je rekao, “i prosvjednici u Austriji uvijek iznova relativiziraju te zločine”. Takvi prosvjedi i relativiziranje moraju se “najoštrije osuditi”, poručio je ravnatelj Caritasa Bečke nadbiskupije.