Budi dio naše mreže
Izbornik

COVID-19 šest mjeseci od proglašenja pandemije odnio 900.000 života

Zagreb (IKA)

Šest mjeseci otkad je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila pandemiju, COVID-19 i dalje hara i do sada je u svijetu odnio više od 900.000 ljudskih života, izvještava Hina u petak 11. rujna, pozivajući se na međunarodne izvore.

Direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus i glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres / Foto: Vatican Media

Zaraženih je u petak 11. rujna, šest mjeseci od proglašenja epidemije, bilo 28.566.134, umrlih 917.395, a oporavljenih 20.482.593, prema podacima na stranici Worldometer.

Indija, Francuska i Češka zabilježile su najveće dnevne poraste slučajeva koronavirusa od početka pandemije, s time da je u Indiji u jednom danu zaraženo rekordnih 96.551 osoba, u Francuskoj 9.843, a u Češkoj 1.382 osobe, prema podacima ministarstava zdravstva tih zemalja, prenose agencije.

Sjedinjene Države (191.802) i Brazil ( 129.522) imali su najveće brojeve smrtnih ishoda, prema proračunu agencije France presse od petka 11. rujna. Do danas je u svijetu zaraženo više od 28 milijuna osoba.

Na trećem je mjestu Indija sa 77.506, a Meksiko na četvrtom mjestu po broju žrtava prema službenim podacima sa 69.649. No strahuje se da je stvarna brojka daleko veća. Ranije u rujnu meksičko ministarstvo zdravstva je reklo da je bilo više od 12.000 “dodatnih” od sredine ožujka do 1. kolovoza, a taj broj dobiven je usporedbom s prosječnom stopom smrtnosti od 2015. do 2018. u Meksiku.

U Birminghamu, drugom gradu po veličini u Velikoj Britaniji, zabranjeni obiteljski susreti

Zbog porasta broja zaraženih, brojne zemlje  postrožuju mjere ograničenja.

U Birminghamu, drugom gradu po veličini u Velikoj Britaniji, odsad su zabranjeni obiteljski i susreti prijatelja. Britanska vlada je odlučila uvesti karantenu osobama koje stižu iz Portugala, Mađarske i francuskih prekomorskih teritorija.

Kao i drugdje u Europi, epidemija se širi i Švicarskom i pogađa poglavito starije. Sedam korisnika domova za starije umrlo je prošlog tjedna u kantonu Fribourg, na zapadu zemlje.

Armenija je najavila da njezine kopnene granice ostaju zatvorene do siječnja 2021. godine.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) požalila se na “nedostatak solidarnosti”

Izrael je ponovo uveo djelomično ograničenje kretanja u nekim mjestima, a drugim valom pandemije je izrazito zahvaćena zajednica izraelskih Arapa.

Na Kosovu oboljeli proživljavaju pakao u prepunim bolnicama u kojima sve nedostaje.

S druge strane, venecijanska Mostra bi mogla zabilježiti pobjedu. Posljednji film u konkurenciji je prikazan u petak 11. rujna i koronavirus nije zaustavio najveći filmski festival održan tijekom pandemije.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) požalila se u četvrtak 10. rujna na “nedostatak solidarnosti” i pozvala velesile da preuzmu “vodstvo” u suzbijanju pandemije COVID-19. Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtualnoj tiskovnoj konferenciji naglasio je da svijetu “treba solidarnost i svjetsko vodstvo, napose velesila, jer ćemo samo tako moći pobijediti taj virus”.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres zatražio dodatnih 35 milijardi dolara za borbu protiv pandemije

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres zatražio je još 35 milijardi dolara, uključujući 15 milijardi u sljedeća tri mjeseca, za program “ACT Accelerator” WHO-a kojim se podržava razvoj cjepiva, liječenje i dijagnostika COVID-19.

Dosad su prikupljene tri milijarde dolara, rekao je Guterres, a to je manje od 10 posto svote koju WHO treba za program formalno nazvan Acces to COVID-19 Tools (ACT) Accelerator kojim se podržava razvoj cjepiva, liječenje i dijagnostika za COVID-19, prenosi Hina u petak 11. rujna.